'מציאות מדומה', באמצעות עזרים טכנולוגיים לא יקרים במיוחד, יכולה להציג בפנינו מציאות ששונה לחלוטין ממה שמתרחש סביב. אך האם ניתן לשלוט כך גם על החלומות? על פי החזון של מפתחי +iBand נראה כן, ואפילו די בקלות.

מדבור בפרויקט גיוס המונים באתר Kickstarter. הוא מציע רצועה אותה ניתן לכרוך סביב הראש במהלך השינה ותפקידה לעקוב אחר הרגלי השינה ולספק המלצות לשיפורם. זהו לא החידוש המרכזי ברצועה החדשה. מדובר בנושא שמשותף למוצרים טכנולוגיים שונים שיודעים לנטר את השינה באמצעות אפליקציה ייעודית. מה שחדש הוא ש-+iBand תדע גם לסייע במהלך ההירדמות לנתח את מחזורי השינה ועל פיהם לעזור להתעורר בזמן אידאלי, רעננים במיוחד לאחר השינה.

שולטים על החלומות

כמו כן, אמורה הרצועה לסייע בתהליך שנקרא 'חלימה מודעת' בו האנשים שולטים בחלומות שלהם. תהליך זה מעניק לחולם את התודעה שהוא במהלך חלום ואת האפשרות לשלוט על 'סביבת החלום' ולהחליט מה מתרחש בה. כך ניתן 'לטייל' במקומות שונים בעולם, 'לעוף' כמו ציפורים או להחליט עם אלו חברים רוצים לבלות בחלום.

הדרך להגיע למצב של 'חלימה מודעת' היא לסגל רמז שיופיע בעת החלום שיסמל שכבר נמצאים במצב חלימה. +iBand תחוש שנמצאים בשלב השינה האידאלי לחלומות (REM), ואז היא תפעיל הבזקי אור ותשלב ניגון קטעי סאונד מרמקול שמשולב בכרית השינה.

בכוח המחשבה בלבד

את שלבי השינה השונים – כמו גם משתני טמפרטורת גוף, קצב לב ועוד – חשה הרצועה באמצעות אלקטרודות EEG יבשות המותקנות בה. אלה חשות גלים שמשדר המוח והן עומדות בבסיס הטכנולוגיה הזו, מה שמאפשר בגרסת המפתחים לשלוט על פונקציות רבות, כדוגמת בית חכם, באמצעות מחשבה בלבד: כך ניתן, למשל, להדליק אורות או לנעול את הדלת רק באמצעות חשיבה.

הפרויקט הושק באתר מימון ההמונים לפני שבוע ונכון לעת כתיבת שורות אלה הוא קרוב מאוד להשלמת יעד גיוס של 50,000 אירו. מחירו המלא של המוצר הוא 279 אירו, אם כי הרוכשים המוקדמים במסגרת פרויקט מימון ההמונים יהנו מהנחה משמעותית. אספקת היחידות הראשונות, אם לא תהיינה הפתעות בדרך, צפויה להתרחש בחודש יולי 2017.