לוואווי (Huawei) לקח חודשים רבים מאז שהציגה את השעון החכם הראשון שלה בחודש מרץ האחרון ועד שהשיקה אותו בתחילת חודש ספטמבר. כבר מההצגה הראשונית בכנס MWC השעון הזה נחשב להפתעה גדולה, ולא רק בגלל שלא ממש חשבנו שוואווי תשקיע בשעון חכם, אלא גם בגלל התצורה שלו: מדובר גם בשעון איכותי וגם מבין היקרים בתחום שעוני ה-Android Wear – לא עניין של מה בכך כשהוא מגיע מיצרנית סינית. אך האם השעון הזה מצליח להיות יותר מסתם יפה? בדקנו את Huawei Watch (שעון וואווי).

קלאסי כבר מהאריזה

וואווי מאוד על מקפידה עיצוב וגימור. ראינו את זה כבר ב-Mate S שהושק לאחרונה עם העיצוב המעודן והיוקרתי שלו, וזה ממשיך גם בשעון החכם שלה, Huawei Watch. ההקפדה על הפרטים הקטנים מתחילה כבר בקופסה המאוד (מאוד) מהודרת. מדובר בקופסה מרובעת בצבע חום שעטופה בחומר דמוי עור. בפתיחתה מתגלה קופסה נוספת בפנים, גם היא כן בצבע חום, הנפתחת בדומה לקופסת תכשיטים. השעון יושב על במה המחוברת לכרית, מסביבה חיפוי בצבע שמנת ושתי ידיות כסופות וקטנות שעוזרות להוציא את החלק הפנימי. כפי שניתן לראות בתמונה – זה נראה טוב.

בתוך הקופסה הזו נמצא כמובן השעון, צורתו העגולה עם מסגרת מתכתית והוא כולל גם רצועת עור, שאמנם נראית סטנדרטית אך איכותית. אחרי שמוציאים את היחידה עליה נח השעון אפשר למצוא בקופסא גם מטען, שנאי וחוברת הוראות.

כל זה נראה מרשים למדי, וזה עוד לפני שהוצאנו את השעון מהאריזה, וכנראה לא במקרה: וואווי רוצה להיות בטופ שבטופ, להראות כי היא לא יצרנית סינית רגילה, והצעד הראשון כידוע מתחיל באריזה. היא מצליחה לשדר זאת היטב לצרכן.

Huawei Watch: גם לנו יש מסך עגול

וואווי היא לא הראשונה מבין המתחרות להציג שעון עם מסך עגול. מוטורולה (Motorola) שעשתה זאת עם Moto 360 ו-LG עם R Watch, כאשר אלו הציגו לאחרונה את הדגמים החדשים שלהן – מוטורולה עם דור שני ו-LG עם Watch Urbane 2. וואווי נכנסת כאן לקרב ראש בראש עם יצרניות עם שם שכבר עשו סיבוב ראשון עם הטכנולוגיה, וזה אתגר לא פשוט.

עיצובית, ההבדלים בין השעונים השונים אינו גדול. היוצא מהכלל הוא ה-Moto 360, שכולל "פנצ'ר" בחלק התחתון של המסך, אך אם מתעלמים ממנו סביר להניח שרובכם לא הייתם יכולים לנחש מי זה מי. רק כאשר שמים אותם זה לצד זה, העיצוב של מוטורולה נראה כמיושן יחסית לידם.

Huawei Watch android wear

וואווי חיפשה את היתרון ומצאה אותו במסך – מדובר במסך AMOLED עגול בגודל 1.4 אינץ’ האיכותי ביותר בקטגוריה, עם רזולוציה של 400 על 400 פיקסלים המספק צפיפות פיקסלים של 286ppi, זאת בהשוואה למתחרים שלהם רזולוציה של 320 על 320 פיקסלים בממוצע. אמנם אם נתבונן מקרוב נצליח להבחין בפיקסלים שכן עדיין לא מדובר במסך זהה באיכותו לשל טלפון החכם מודרני, שבממוצע יכול מספק מעל 450 פיקסלים לאינץ', אך זו בהחלט התקדמות משמעותית. המסך נראה פשוט מצוין, איכותי וקריא באור שמש ישיר בצורה ברורה מאוד. אמנם אין לו יכולת למדידת אור אוטומטית כמו במוטו, אבל אנחנו השתמשנו בבהירות 3 מתוך 5 שבהחלט הספיקה לנו לרוב המצבים בכל שעות היום. בשימוש בחוץ הפעלנו את מצב ה-Brighness Bost שהעלה את רמת הבהירות למקסימום. הרזולוציה זה לא הכל, והמסך של וואווי מצטיין גם במבחן העמידות: הוא מחופה בחומר קריסטל ספיר (Sapphire) העמיד לשריטות וגם יקר יותר לייצור, חומר שאותו ניתן למצוא לרוב רק בשעוני היוקרה ונמצא בשימוש גם ב-Apple Watch.

עוביו של Huawei Watch עומד על 11.3 מ"מ, ולנו, בדומה לאחרים שראו אותו, זה נראה עבה מדי. זו לא בעיה שנמצאת רק אצל השעון הזה, ועניין העובי הוא מחלה נפוצה בדורות הנוכחיים של שעונים חכמים. אולי בדור הבא זה ישתנה, מה שיהפוך אותו לאלגנטי עוד יותר. רצועת העור השחורה (בדגם הבסיסי) לדעתנו לא מחמיאה לשעון ואפילו מעט הורסת מהרגשת היוקרה שוואווי כל כך מנסה לשדר. אין לנו הרבה דברים טובים לומר על הרצועה הזו, אך החדשות הטובות הן כי ניתן להחליף אותה בקלות לכל רצועה אחרת ברוחב 18 מ"מ, בעזרת  לחצן קטן הממוקם בחלק האחורי המסייע לעשות זאת בקלות ובמהירות ללא צורך לגשת לאיש מקצוע.

קרא עוד:  אלה מחירי Galaxy S20 ו-Z Flip בישראל, יושקו בחודש הבא

קוטרו של Huawei Watch הוא 42 מ"מ, גודל סטנדרטי של שעונים "רגילים", כאשר המסך עצמו בקוטר 35 מ"מ, מה שהופך את המסגרת דקיקה למדי. חלקה העליון של המסגרת הוא בצבע כסף (בדגם שאנחנו בדקנו, יש גם שחור) והדפנות מיוצרות עם טקסטורה מוברשת ונאה. ישנו כפתור בודד בדופן ימין למעלה, המשמש בעיקר להפעלת השעון והמסך, או לחיצה ארוכה להגדרות. היה נחמד אם אפשר היה להשתמש בלחיצה כפולה להפעלת יישום בהתאמה אישית.

גם גב השעון, שחסין להשפרצות מים, מיוצר בחיפוי אלומיניום מוברש, כאשר במרכזו ישנו עיגול פלסטיק שחור שם ממוקם חיישן מד הדופק. הוא פעול על אותו שבב הקיים אצל השעונים המתחרים – Snapdragon 400 מבית Qualcomm המשלב מעבד מרובע ליבות יחד עם זיכרון של 512 מגה-בייט RAM ואחסון פנימי של 4 גיגה-בייט.

huawei-watch

Android Wear

את מערכת האנדרואיד לשעונים חכמים חלקכם וודאי כבר מכירים. מדובר באותה מערכת המתנהגת ונראית אותו הדבר גם אצל המתחרים. כלומר, ההבדלים בין השעונים כיום נמצא בעיקר בגודל המסך או בתכונות ספציפיות כמו האן יש בשעון תמיכה ב-WiFi. במקרה של Huawei Watch יש בהחלט, מה שמאפשר להפוך את השעון לעצמאי, ללא צורך בכך שהטלפון יהיה במרחק סביר מהשעון במגבלות טכנולוגיית ה-Bluetooth. למעשה ניתן לעבוד עם השעון הזה בכל מקום בו יש WiFi המחובר לאינטרנט, וזה יתרון גדול כאשר אנחנו מסתובבים לדוגמה בבית ולא תמיד הנייד לצידנו.

אם עדיין לא התנסתם במערכת האנדרואיד למוצרים לבישים, מדובר בממשק משתמש פשוט המזכיר את Google Now – כרטיסיות שונות המציגות מידע, שמקורו מערכת ההתראות של השעון שלכם. בין הכרטיסיות ניתן לדפדף באמצעות מחוות טאץ' (והחל מהעדכון האחרון גם מחוות של פרק כף היד), והן כמובן אינטראקטיביות כך שניתן להגיב, לבצע פעולות מסוימות או למחוק התראה מסויימת הן מהשעון והן מהטלפון בו זמנית. מה שעושה מערכת ה-Android Wear בפועל היא לשקף את מערכת ההתראות של מערכת האנדרואיד ולהציגה על מסך השעון בצורה מותאמת ופשוטה.

כאשר מתקבלות התראות חדשות הן מוצגות בחלון צף בתחתית המסך המכסה כשליש מהתצוגה (ולעיתים גם את השעה) ואם נחליק מעלה נוכל לצפות בהתראה במלואה. כך לדוגמה כאשר נקבל הודעת וואטסאפ לטלפון, ההתראה כפי שהיא מוצגת בוילון ההתראות תוצג בשעון ונוכל לגלול כדי לקרוא את כל ההודעה עצמה. החלקה שמאלה תציג את היסטוריית ההתכתבות האחרונה והחלקה שמאלה נוספת תציג אפשרויות שונות כמו מענה מהיר בפקודה קולית (גם בעברית) או בחירת אמוג'י. באותו האופן נוכל לקרוא את מייל שהגיע ולהגיב בזריזות בעזרת אמוג'י או בבחירה מתוך רשימת תגובות מוכנות מראש. מעבר בין ההתראות מתבצע בהחלקה מלמטה למטה וניתן גם להשתמש במחוות תנועה – סיבוב היד במהירות בכיוון השעון תעבור בין ההתראות וסיבוב היד נגד כיוון השעון תמזער את ההתראה עד היעלמותה. חביב ושימושי בעיקר בנהיגה כשהידיים לא פנויות, אבל לא תמיד עובד.

מכיוון שהשעון שואב את המידע ממערכת ההתראות וגם מ-Google Now, נקבל גם מידע נוסף כמו תחזית מזג האוויר, מצב הפקקים בדרך הביתה או המלצה מתי כדאי לצאת בזמן לפגישה הקרובה. בזכות מד צעדים ומד דופק הקיימים בשעון, חובבי כושר יוכלו לנצל את Google Fit שכן השירות של גוגל מקבל את כל המידע הדרוש מהחיישנים והכל מסתנכרן בענן. אפשר כמובן לענות לשיחות, אם כי עדיין נצטרך לשוחח דרך הטלפון עצמו, ובזכות המיקרופון אפשר להשתמש בפקודות קוליות על ידי קריאה בקול "OK, Google".

קרא עוד:  סקירה: +Synology DiskStation DS918 - כונן רשת מתקדם לבית ולמשרד

בעדכון האחרון של מערכת ה-Android Wear, גוגל הוסיפה יכולת חדשה המאפשרת להשאיר את השעון במצב "תמיד עובד". האפשרות מכונה Always ON, ובזכותה השעון לא יכבה את התצוגה באפליקציות הנזקקות לכך, כמו למשל בעת שימוש במפות ניווט Google Maps, אימון כושר עם Runtstic או כאשר אנו עוברים על רשימת הקניות ב-Keep. בנוסף, חידוש זה משאיר את מסך השעון פועל גם כאשר השעון אינו בשימוש ואחרי כדקה המסך עובר לצבעי שחור לבן ובהתאם לעיצוב ערכת השעון משתנה בהתאם.

יש גם מגוון גדול של אפליקציות שניתן להתקין דרך חנות Google Play, כאשר אלו מצטרפות לתפריט הראשי במערכת, הזמין בהחלקה מימין לשמאל במסך הראשי. כברירת מחדל נמצא את Daily tracking המציג את מספר הצעדים והקלוריות ששרפנו, Find my Phone המסייע לנו לאתר את הטלפון על ידי צלצול וגם שעון מעורר, שעון עצר, מפות גוגל, לו"ז, חיפוש בגוגל ועוד.

ומה לגבי עברית? בכל הקשור לתכנים, היא עובדת נהדר: ההתראות בעברית מוצגות כהלכה, כולל תמיכה מימין לשמאל וכאמור גם פקודות קוליות עובדות. עם זאת, התפריטים ומערכת ההפעלה עצמה עדיין לא הומרו לעברית והכל עדיין מוצג באנגלית, אך לא מדובר כאן במשהו שמפריע לתפעול השוטף וסביר להניח שתסתדרו גם אם אנגלית אינה שפת האם שלכם.

סקירת וידאו Huawei Watch

סוללה

לאחר שסקרנו את Moto 360 הראשון, לא הגענו עם ציפיות רבות בכל הקשור לסוללת המכשיר. ציפינו כי השעון יחזיק לא יותר מיום עבודה, שכן הסוללה, בעלת הספק נמוך יחסית של 300 מיליאמפר, צפויה לכל היותר לגרד את סוף היום. לפחות כך חשבנו. בפועל, הופתענו מאוד לטובה. במשך כחודש שלם הצלחנו לעבוד עם Huawei Watch יומיים מלאים (8 בבוקר עד 8 בערב) ללא כל בעיה. למעשה, היו ימים שהסוללה החזיקה עד לחצי היום השלישי. ומה כאשר פונקציית Always ON עובדת והמסך פועל תמיד? גם כאן הצלחנו להגיע לשני ימי שימוש מלאים, שזה מאוד מרשים.

למעשה, Always ON כמעט שלא השפיע על זמן השימוש, ככל הנראה בזכות מסך ה-OLED החסכוני באנרגיה. זה אומר שאין באמת סיבה שלא להשתמש בפיצ'ר הזה, שמאפשר, ממש כמו בשעון "טיפש", לראות את השעה מתי שרוצים בלי להיות צריכים ללחוץ על המסך או להרים את פרק כף היד לתנוחה מסויימת. יש להדגיש כי את השעון כיבינו לאחר שהורדנו אותו מהיד, גם בשביל שקט וגם כי לא רצינו להשאיר אותו פועל כל הלילה.

שעון וואווי: סיכום

וואווי עשתה עבודה טובה: החל מעיצוב השעון, הגימור, החומרה והתוכנה, שעל רובה אחראית כמובן גוגל. הסוללה הפתיעה לטובה, והדבר היחיד שקצת היה חסר לנו הוא רצועה קצת יותר איכותית בחבילה הבסיסית. עדיין נותרה סוגיה כבדה אחת וזה המחיר. השעון של וואווי נמכר בארץ בעבור 1,799 שקל, מה שהופך אותו לשעון החכם השני הכי יקר בישראל אחרי Apple Watch. בהתחשב בכך שזהו גאדג'ט המספק התראות ועלותו כמכשיר סלולרי, לא בטוח שאנחנו היינו מוצאים סכום שכזה, אבל מי שמקבל התראות ללא הרף זה בהחלט יכול להקל לו על החיים.