דיווחים רבים נפוצו בימים האחרונים על כך שוואווי (Huawei) מפתחת מערכת הפעלה חדשה, כזו שתחליף את מערכת האנדרואיד (Android) בפתרון אחר פרי פיתוחה. הערכות הן כי החרם האמריקאי על ZTE יוצרת גלים והבנה כי היא יכולה להיפגע אף יותר, כמעט בכל רגע.

בוואווי לפי הדיווחים, לא רק שכבר עובדים על מערכת שכזו שתחליף את של גוגל (Google), שהיא כזכור חברה אמריקנית, אלא למעשה, יש אף שגורסים שמערכת ההפעלה כבר מוכנה בפועל. הערכות הן כי הסיבה היחידה שבוואווי בינתיים לא חושפים אותה היא שעדיין לא מדובר במערכת בשלה, וכמובן גם אין לה מספיק אפליקציות.

וואווי נמצאת כיום מבקום השלישי בעולם בתחום הסלולר ובהיבט של אנדרואיד היא שנייה רק אחרי לסמסונג (Samsung), אבל היא מסתכלת בדאגה לנוכח מה שקורה כעת עם ZTE וגם מכירה בעצמה את המגבלות המוטלות עליה בשוק האמריקאי שאליו היא לא ממש מצליחה לפרוץ בשל רמיזות על כך שהיא מרגלת עבור  הממשל הסיני.

מדובר באסטרטגיה שמוגדרת על ידי החברה ככזו בה היא תשתמש עבור התרחיש הכי נורא שיקרה, וזאת לאור התגברות הלחץ האמריקני על השוק הסיני. וואווי לא מאשרת את האפשרות הזו, אבל החברה עוברת בימים אלו חקירה בפני עצמה בארצות הברית בנוגע לקשרים עסקיים שקיימה, לכאורה כמובן, עם גורמים באיראן.