מזה כמה שנים היצרנית הסינית וואווי (Huawei) לא חוששת להתמודד ראש בראש עם יצרניות המובילות בשוק הטלפונים – אפל (Apple), סמסונג (Samsung) ו-LG – וזאת למרות שבתחום הזה, ולמרות גודלה של החברה, היא נחשבת עדיין לצעירה יחסית. פעם אחר פעם, או שנה אחר שנה, עולים נציגי החברה על הבמה בהכרזה על מכשיר חדש וקוראים תיגר על החברות הגדולות. הם מתמקדים בעיקר, לפחות בשלוש השנים האחרונות, בהיבט של הצילום, בדיוק כפי שרואים מייד ב-Huawei P9 החברה שלצורך ייצורו היא שילבה כוחות עם יצרנית המצלמות הגרמנית לייקה (Leica). אבל האם זה מספיק על-מנת להתחרות ביצרניות המובילות? האם יש כיסוי לאמירות של אנשי החברה? האם, ולא רק בהיבט של הצילום, מדובר במכשיר שיכול באמת להתמודד עם היצירות האחרונות של סמסונג ואפל? בעבר זה לא ממש הצליח לה בפועל, האם הפעם נראה את הזינוק קדימה לו היא כל כך מייחלת?

מה בערכה

וואווי משדרת יוקרה מאופקת כבר באריזה בה מגיע המכשיר. הסמלילים היחידים שמוצאים על הקופסה הם הכיתוב Huawei P9 במרכז באותיות זהובות כשבתחתית הלוגו האדום של לייקה. מגמת העיצוב המינימלית הזו באה לידי ביטוי גם לאחר פתיחת הקופסה: מוצאים את את המכשיר בלבד שלצידו הלוגו של וואווי והכיתוב Design By Huawei. המכשיר מונח על קרטון חוצץ וכשמרימים אותו מוצאים את האביזרים השונים בערכה – המטען, האוזניות, כבל ההטענה והחוברות השונות כשאלו מסודרים בקופסאות קטנות משל עצמם, והכל מוגש באופן שמשדר נקיון ואלגנטיות.

כאן גם ביצענו את הבדיקה הראשונה של 'הסחורה'. מצאנו כי כבל ההטענה הכלול בערכה הוא מסוג USB Type-C כשקצה אחד בתוצרת החדשה והאחר בתצורה הישנה, המקובלת והנפוצה יותר עדיין יותר בשוק. כך שמצד אחד קל לחבר את הכבל למחבר ה-USB במכשיר, ומצד שני עדיין ניתן לקחת את הכבל הזה ולחבר אותו לכל מטען רגיל. לא רעיון רע לתקופת מעבר שכזו. עם זאת, כמעט מייד אחר התאכזבנו שגילינו שהמטען הכלול בערכה הוא מטען רגיל ואינו מטען מהיר, במיוחד שהמכשיר תומך בטכנולוגיה של הטענה מהירה.

Huawei P9 וואווי פי 9

עיצוב מלוטש, אך לא מספיק ייחודי

כשהוצאנו את המכשיר מהקופסא ואחזנו בו בפעם הראשונה התרשמנו מהדקיקות והמשקל הקל שלו. ל-Huawei P9 עובי של 6.95 מ״מ, דק יותר מה-iPhone 6s, והוא שוקל 144 גרם. למרות הגוף הדקיק הוא אינו מרגיש שברירי, וזאת בזכות הגוף העשוי מאלומיניום שגם מציע גימור מחוספס. המסגרת של המכשיר מעוגל והקצוות שלו זכו לגימור מבריק, דבר התורם לתחושה היוקרתית.

הפאנל הקדמי של המכשיר עשוי כולו זכוכית גורילה בתצורת 2.5D לה קצוות קמורים. המסך, שנמתח כמעט מקצה עד קצה, הוא מסוג IPS-NEO LCD בגודל 5.2 אינץ' באבחנה של 1080×1920 פיקסלים שמעניקים למסך צפיפות של 423 פיקסלים לאינץ׳. מעל למסך חריר האפרכסת, שכמעט ו-׳נבלע׳ בזכוכית וקשה להבחין בו, וגם המצלמה הקדמית באבחנה של 8 מגה-פיקסל מתחת ניתן למצוא את הלוגו של וואווי. פאנל הזכוכית שעוטף את המסך לא אחיד ובעל אלמנט עיצובי אשר מצא חן בעינינו עם קווי עיטור עדינים ודקיקים.

בצידו האחורי של המכשיר מוצאים למעלה את מערך הצילום הכפול שממוקם בתוך פס זכוכית. שתי המצלמות אינן בולטות מגוף המכשיר, כך שבניגוד למכשירים של חלק מהחברות המתחרות, ה-Huawei P9 לא סובל מגיבנת מיותרת, וזה מרשים. מתחת למצלמות ניתן למצוא חיישן טביעת אצבע שממוקם בדיוק בגובה אליו אמורה האצבע להגיע בעת שאוחזים במכשיר. גם פה למטה, שוב מוצאים את הלוגו של וואווי. מישהו חשש שם שהמשתמשים ישכחו זאת?

כפתור עוצמת הקול וכפתור ההדלקה/כיבוי ממוקמים בדופן של המכשיר. כפתור ההדלקה זכה לגימור מחוספס כך שניתן להבחין בו בקלות גם עם האצבע בלי ממש להתסכל. המיקום של הכפתורים מבחינת גובה מושלם, והוא מאפשר להגיע אליהם בקלות בין אם אוחזים את המכשיר ביד ימין או שמאל. בדופן השמאלית נמצאת מגירה במה משלבים את כרטיס הנאנו-סים וכרטיס הרחבת זיכרון מסוג microSD או כרטיס נאנו-סים נוסף. בדופן העליונה יש את חור המיקרופון ובתחתונה שקע 3.5 מ״מ לחיבור אוזניות. במרכז נמצא שקע ההטענה, כאמור מסוג Type-C, שמימינו גריל הרמקול ומשמאלו חור המיקרופון הנוסף.

המכשיר משדר יוקרתיות ונראה שאט-אט וואווי מוצאת את השפה העיצובית שלה, שכן הוא נראה כמו איטרציה מלוטשת יותר של מכשיר ה-P8. אך למרות שמדובר במכשיר יפיפה, הבעיה היא שהעיצוב לא מספיק ייחודי כמו זה של מכשירי ה-Galaxy Edge או ה-HTC 10 ולמרות שהוא יפה הוא לא יסיט ראשים. בנוסף המכשיר לא מציע הגנה מפני מים או אבק.

ממשק קנייני שמציע שינויים רבים

מערכת ההפעלה עמה מגיע המכשיר היא אנדרואיד ׳מרשמלו׳ 6.0 כשמעליה ממשק ה-Emotion UI הקנייני של וואווי בגרסה 4.0. בעוד יצרניות אחרות, כדוגמת סוני (Sony) ו-HTC, מציעות ממשקים שקרובים יותר לגרסת האנדרואיד הנקייה, בממשק של וואוי יש לא מעט שינויים, ומכיוון שלאורך השנים היא נצמדת אליו, כנראה שהיא גם לא מתכוונת להתנצל בפני אחד ולהמשיך בכך, וזה אומר בין השאר שמגירת היישומים נעדרת, ואלו מוצגים במסכי הבית בלבד.

Hauwei-P9-UI

ואם זה לא מספיק מזכיר את iOS, סמלי היישומונים מוצגים בתוך מסגרת מרובעת עם קצוות מעוגלים א-לה מערכת ההפעלה התפוחית. המשתמשים שרוצים בכך יכולים לשנות את המראה של מערכת ההפעלה על ידי הורדה של ערכות נושא שונות. מעבר לערכות הנושא יש עוד אפשרויות התאמה רבות, כך שכל אחד יכול להתאים אותה לסגנון האישי שלו – ניתן לבחור את אנימציית המעבר בין דפי הבית, את תצורת פריסת היישומים על המסך, האם להציג תגי התראות לצד האפליקציות הרלוונטיות, האם להציג במסך הנעילה תמונות מתחלפות בנושאים שונים, ועוד.

ממשק ה-EMUI ב-Huawei P9 כולל לא מעט שיפורי תוכנה שמשפרים את החוויה הבסיסית של אנדרואיד. מדובר בשיפורים קטנים שהופכים את העבודה היומיומית עם המכשיר למהנה יותר. כך, לדוגמה, במסך הנעילה ניתן כמובן להחליק מצד שמאל על-מנת לשגר את יישום המצלמה אך בהחלקה מהקצה התחתון ייפתח תפריט שמכיל קיצורי דרך שימושים הכוללים פעולות כמו: הפעלת פנס, רשמקול, מחשבון ושוב, הפעלת המצלמה, וזאת מבלי לפתוח בכלל את נעילת המכשיר.

אהבנו במיוחד את חיישן טביעת האצבע של וואווי. יש נרגשה שמדובר באחד מהחיישנים המהירים יותר שבדקנו, וכך או כך, הוא הגיב במהירות כשהנחנו עליו את האצבע לקריאה. בנוסף, בוואווי הבריקו כשהחליטו לאפשר לבצע מחוות שונות על גבי חיישן טביעת האצבע על מנת לבצע פעולות שונות. אפשר ממש להתמכר לאפשרות לפתוח את שורת ההתראות על ידי החלקה של האצבע מלמעלה למטה על גבי החיישן, פעולה שמייתרת את מתיחת הבוהן אל חלקו העליון של המסך. לאחר קריאת ההתראות ניתן גם באותה קלות למחוק אותן על-ידי טפיחה כפולה על החיישן. כמו כן יש אפשרות לדפדף בין התמונות בגלריה על ידי החלקה של האצבע לאורכו של החיישן.

Huawei-P9-UI-Phone-Manager

אחת האפליקציות המובנות היא 'מנהל הטלפון' והיא מאגדת הגדרות שכיחות וכאלו שקשורות לביצועי הטלפון, כמו ניהול צריכת החשמל, סינון מטרידים, ניהול צריכת חבילת הגלישה וכדומה. מצאנו כשימושי במיוחד את מנהל צריכת החשמל המאפשר לבחור את תוכנית צריכת החשמל של הטלפון והופתענו לגלות אפילו מצב-מיוחד בו מערכת ההפעלה מורידה את האבחנה של המסך ל-720P וזאת על-מנת להציע עוד שעה עד שעתיים של שימוש. אפשרות שימושית נוספת היא ׳נעילה׳ של אפליקציות בעזרת סיסמה או טביעת אצבע כך שניתן למנוע מידיים חטטניות להגיע למידע המאוחסן ביישומים רגישים.

למרות שמנהל הטלפון עלול להראות כנודניק בהתחלה, שכן הוא מציג אין ספור הודעות אודות אפליקציות עם צריכת סוללה מוגזמת, ולפעמים רק לכאורה, הוא מאפשר למשתמשים שרוצים להתאים אישית את ההתנהגות של האפליקציות הללו ולאפשר או למנוע מהן לרוץ כאשר המסך כבוי.

חומרה וביצועים

למרות השינויים הכבדים בממשק ה-EMUI, לעומת הממשק הנקי של גוגל, לא נתקלנו בהאטה בשימוש השוטף במכשיר ה-Huawei P9. לצורך הסקירה קיבלנו את מהדורת המכשיר הכוללת נפח פנימי לאחסון של 32 ג׳יגה-בייט שמגיעה גם עם 3 ג׳יגה-בייט של זיכרון עבודה, וזה מרגיש מהיר וזורם – גרסת הבסיס מציעה 16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון עם 2 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה בלבד. מורגשת לטובה התגובתיות של מסך המגע. בנוסף, המכשיר עובר במהירות מרשימה בין מצב טיסה למצב רגיל ומדלג בקלילות בין רשתות אינטרנט אלחוטי שונות.

אם כבר במסך עסקינן, נזכיר כי ווואווי, בניגוד ליצרניות האחרות לא ציידה את המכשיר במסך 2K ולמען האמת, למרות הרזולוציה ה-׳נמוכה׳ בהשוואה למכשירי דגל מתחרים, המסך נראה חד ולא נתקלנו בקצוות משוננים או בפיקסלים בולטים ונראה כי אבחנה של 1080P מספיקה בהחלט לשימוש שוטף ויומיומי. הסוגיה היחידה שאנו מצליחים לחשוב עליה היא שייתכן כי האבחנה של המסך לא אידאלית לשימוש עם משקפי מציאות מדומה, אם כי לא מדובר מניסיון אישי אלא השערה בלבד. פאנל המסך הוא מסוג LCD וזה מציג צבעים חיים, כמובן שהצבעים לא בוהקים והשחורים לא עמוקים כמו בפאנל AMOLED. מעבר לכך המסך בהיר במיוחד ולא נתקלנו בבעיה בעת שימוש בחוץ מול אור שמש ישיר.

Huawei P9 Back Leica

Huawei P9 משלב מעבד ה-Kirin 955, מתוצרת HiSilicon כמובן, מכיל שמונה ליבות: ארבע במהירות 2.5 ג׳יגה-הרץ (Cortex-A72) וארבע במהירות 1.8 ג׳יגה-הרץ (Cortex-A53). הוא לא הראה סימנים של האטה בעת הפעלת יישומים כבדים או משחקי תלת-מימד תובעניים. וואווי מיקמה בחוכמה את המעבד בחלקו העליון של מכשיר הטלפון וכשזה מתחמם, ברמה סבירה, ההתחממות לא מורגשת באזור האחיזה במכשיר רק לאחר שימוש ביישומים כבדים, כמו שימוש ממושך בתוכנת ניווט, התחלנו להרגיש את גוף המתכת מתחמם.

במבחני הביצועים מעבד ה-Kirin 955 והמעבד הגרפי מסוג Mali-T880 הצליחו להשיג את התוצאות הבאות: במבחן הביצועים Antutu 6 הושג ציון של 94,707 ובמבחן הגרפיקה Epic Citadel בריצה אולטרא-גבוהה הושג קצב ריצה של 59.0 פריימים-לשנייה.

בהיבט של זמן הסוללה ה-Huawei P9 לא ממש גילה ביצועים יציבים. בשימוש ממוצע סוללת המכשיר החזיקה כ-29 שעות, אך בשימוש כבד הכולל שימוש ב-GPS, האזנה לפודקאטסים, צפיה בוידאו ושימוש אינטסיבי ברשתות חברתיות מצאנו כי כדאי לטעון את הסוללה אחרי מחצית מהזמן, פחות או יותר, שכן זו הגיעה לרמה של 20%, זאת חרף העובדה שמצב הביצועים ה-׳חכם׳ הופעל. מצד אחד מדובר בזמן סוללה מספק, אך ציפינו לזמן ארוך יותר שכן מכשיר ה-Huawei P9 מצוייד בסוללת 3,000 מילי-אמפר/שעה, סוללה בנפח זהה לזו של ה-Galaxy S7, אך מכיוון שהמסך של ה-P9 בעל אבחנה נמוכה יותר ציפנו לזמן ארוך יותר.

בבדיקה הסוללה של יישום PCMark זמן הסוללה שהושג הוא 8 שעות ו-38 דקות של מסך דולק ברציפות, נתון שממצב את מכשיר ה-Huawei P9 אחרי מכשיר ה-Galaxy S7 שהשיג זמן סוללה של 11 שעות ו-45 דקות אך ממושך יותר ממה שהשיג מכשיר ה-LG G5 עם זמן סוללה של 7 שעות ו-48 דקות או ממכשיר ה-OnePlus 2 שהשיג זמן סוללה של 8 שעות ו-15 דקות. עם זאת, יש כבר מספר לא קטן של מכשירים שעוברים כיום בקלות את קו עשר השעות, כך שלא מדובר בזמן מבריק במיוחד.

ביקורת וידאו Huawei P9

שתי מצלמות במכשיר אחד

על-פי וואווי גולת הכותרת של P9 הוא זוג המצלמות בחלק האחורי. שתי המצלמות מציעות באבחנה של 12 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם של ƒ/2.2, האחת בעלת חיישן צבעוני ואחת בעלת חיישן מונוכרומטי (שחור/לבן) שעוזר לתפוס יותר אור וכן מגביר את הניגודיות בין אור וחושך. על פי החברה לייקה, יצרנית המצלמות מגרמניה, הייתה מעורבת בתכנון של המצלמה אך אלו לא יוצרו על-ידה ולמרות זאת מדובר במצלמה מוצלחת למדי, אך לא חפה מבעיות.

Hauwei-P9-UI-Camera-UIממשק המצלמה כולל מספר רב של אפשרויות – בהחלקה מקצה המסך הימני ניתן לשלוט על הגדרות המצלמה השונות ואילו החלקה מהקצה השמאלי מאפשרת לבחור מצבי צילום שונים כמו: יופי, פנורמה, מונוכרום, HDR, צילום אור, צילום רצף, הילוך איטי ועוד. מצאנו כחביב מאוד את מצב 'סימן המים' המאפשר להוסיף מדבקות שונות או טקסט על-גבי התמונה. כמו-כן ניתן להחיל על התמונה פילטרים שונים בדומה לה שניתן לעשות באינסטגרם (Instagram) או להשתמש בשתי המצלמות על-מנת ליצור תמונות עם עומק שדה, אפשרות עליה נרחיב בהמשך. החברה גם כללה מצב צילום 'מקצועי' המאפשר לשלוט באופן ידני על הפרמטרים השונים של הצילום, כמו: מיקוד, איזון הלבן, בהירות ועוד שלל אפשרויות, כולל צילום בפורמט RAW. המצב המקצועי לבטח ירצה צלמים מנוסים שכן הוא נותן חופש רב ללכוד את התמונה הרצוייה. נציין לטובה גם את המצב המונוכרומטי, מצב הצילום בשחור-לבן, שהפיק תמונות מלאות אופי ופרטים – אם כי, חייבים לומר, קשה לנו להאמין שמישהו, מעבר לניסיון כדי לבדוק מה זה, ישתמש במצב הזה יותר מדי אם הוא בעיקר חובב רשתות חברתיות.

Hauwei-P9-UI-Pro-Cameraגם וואווי, בדומה ליצרניות אחרות, מאפשרת להפעילה את המצלמה במהירות כאשר המסך כבוי או ממסך הנעילה וזאת על-ידי לחיצה כפולה על כפתור הנמכת עוצמת השמע. בהגדרות המצלמה ניתן לקבוע האם רק להפעיל את אפליקציית הצילום או להפעיל ולצלם מייד תמונה.

לנו יצא לבדוק את המצלמה ביום לונדוני חורפי ומעונן. ניכר, למרות תנאי התאורה שלא היו מיטביים, כי המצלמה עשתה עבודה טובה והתמונות יצאו חדות ומלאות בפרטים. כשצילמנו את התמונות ניתן היה להבחין כי מצב ברירת המחדל של הצילום לא מנפח את רווית הצבע או הבהירות, והתמונות הציגו צבעים בדיוק מרשים שבהחלט העביר את ההרגשה המעוננת. עבור אלה שכן מעדיפים את הצבעים המוגזמים יותר, אפליקציית הצילום מציעה את מצב הצילום 'צבעים חיים' בו ניתן להבחין כי רווית הצבע עולה על-מנת להדגיש את הצבעים השונים.

המצלמה זריזה מאוד ולכדנו בהצלחה תמונה של אוטובוס בתנועה וזאת מבלי שהתמונה תימרח או שנאבד את אובייקט הצילום. מצאנו כי גם מיקוד המצלמה מהיר וזאת הודות לשימוש בחיישן הלייזר. הטרוניה שלנו עם המצלמה היא שהיא לא כוללת מייצב תמונה אופטי ולא פעם יצאו לנו תמונות מטושטשות בעקבות תזוזה בעת הצילום. בעת צילום תמונות סטילס מדובר בבעיה לא מהותית אך בעת צילום של וידאו בתנועה הדבר מורגש במיוחד, וחבל.

הפיקסלים הם בגודל 1.25 מיקרון, נמוך מזה של Nexus 6P – שכזכור יוצר גם הוא בידי וואווי – לשם השוואה, אך לטענת החברה חיישן הצילום המונוכרומטי מפצה על המספר הנמוך יחסית, שכן הוא מאפשר ליותר אור להיכנס מחיישן צבעוני. במבחן התוצאה צילמנו בתנאי תאורה חשוכים וניכר כי המצלמה הצליחה להוציא תמונות ראויות גם מבלי להשתמש במבזק, אם כי התמונה לא הייתה חפה מרעש דיגיטלי.

אלו האוהבים ללכוד תמונות 'סלפי' ישמחו לגלות כי המצלמה הקדמית לא זכתה להתעלמות ומדובר במצלמת 8 מגה-פיקסל עם מיקוד-אוטומטי ובעלת מפתח צמצם של ƒ/1.4 שהביאה תוצאות משביעות רצון, אהבנו שבעת צילום בחושך המסך משמש כמבזק. כברירת מחדל מצב צילום תמונות הסלפי כולל הוא מצב היופי אשר מטשטש פגמים שונים בפנים אם כי התוצאה לעיתים מוגזמת ומקנה מראה מלוטש מדי, שמחנו כי בחלק התחתון ישנו מחוון המאפשר לכוון את עוצמת הליטוש או לכבות את מצב היופי לחלוטין (דוגמה כאן).

מצב הצילום האהוב עלינו ביותר הוא ללא ספק מצב 'עומק השדה' המאפשר לטשטש את הרקע או החזית ומפיק תמונות מעניינות בעל מראה של מצלמה מקצועית. נכון, ראינו יצרנים אחרים כוללים מצב שכזה, כמו HTC עם מצלמת ה-Duo Camera במכשיר ה-M7 אך נראה כי פה, למרות שמדובר בטשטוש תוכנתי, מדובר בתוצאות מרשימות במיוחד. מכיוון שמדובר באפקט תוכנתי ניתן יותר מאוחר לחזור ולערוך את התמונות הללו, לבחור איזה חלק של התמונה לטשטש ואף לשלוט על עוצמת הטשטוש.

השורה התחתונה

וואווי בהחלט מציגה שיפור ב-Huawei P9 לעומת המכשירים הקודמים בסדרה. הוא מצוייד במצלמה טובה, זמן הסוללה מניח את הדעת ועיצוב יוקרתי שמצליח לשמור על דקיקות מרשימה. היבואן הרשמי בארץ מוכר את המכשיר בארץ ב-2,600 שקל, עבור הדגם הפשוט יותר חייבים לציין, ומדובר במחיר שפוי שמהווה אלטרנטיבה זולה יותר למכשירי הפרימיום של היצרניות האחרות.

הבעיה היא שהמכשיר לא חף מבעיות כשהבולטת שבהן, מבחינתנו, היא העדר מייצב תמונה אופטי. כמו כן השנה ישנה תחרות עזה מצב היצרניות השונות שבראשן מכשיר ה-Galaxy S7 שהצליח להרשים אותנו השנה בשלל הפרמטרים אך חשוב לזכור כי מכשיר ה-P9 זול ממכשירי הדגל של סמסונג או LG בכ-1,000 שקלים.

Huawei P9

ה-Huawei P9 הוא מכשיר הפרימיום של וואווי המצויד במסך 5.2 אינץ' ברזולוציית Full HD, רץ על מעבד מתומן ליבות בשבב Kirin 955, זיכרון עבודה של 3 או 4 גיגה-בייט, עיצוב מתכתי ודקיק וגולת הכותרת היא מצלמה כפולה בגבו עם אופטיקה של Leica עם חיישן כפול של 12 מגה פיקסל. ה-P9 רץ על מערכת האנדרואיד ומצויד בסוללה של 3,000mAh.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.