וואווי (Huawei), החברה בעלת השם הבלתי אפשרי, היא השלישית בגודלה בסין ויצרנית מוצרי טלקום מהגדולות בעולם. לאחרונה היא נחתה בישראל, ולמרות שזו אינה הפעם הראשונה בה היא מנסה את כוחה בארץ הקודש, הפעם זה מתבצע באמצעות יבואן גדול ומסודר – 'אלפא טלקום'.

אלפא טלקום מביאה לארץ שלושה דגמים המיועדים לרמות שונות של צרכנים: דגם לשוק הנמוך, דגם לשוק הנמוך בינוני ודגם לשוק הבינוני גבוה. כחלק מהשירות שהיא מעניקה וכהבעת אמון במוצרים, וטוב, אולי גם כדרך להוכיח את עצמה מול יבואניות אחרות שמשחקות בשוק המקומי, היא מעניקה אחריות מורחבת המכסה תחת השתתפות עצמית סמלית גם מצבים של טוטאל לוס., כולל סעיפים אשר לא מכוסים באחריות הרשמית של היצרן.  מבין שלושת הטלפונים שיסתובבו כאן בקרוב קיבלנו לסקירה את ה-Ascend Y300 שהינו המכשיר המיועד לשוק הנמוך, אז בואו נבדוק איך הוא מתמודד במבחן המציאות.

מראה ותחושה
כמו רוב המכשירים ששייכים למגזר השוק אליו הוא מיועד, ה-Ascend Y300 אינו משדר יוקרה . עם זאת הוא אינו מרגיש שביר. התחושה היא כי איכות הבניה איכותית למדי . אבל, הפלסטיק בו נעשה שימוש, בצבע לבן במקרה של מכשיר הבדיקה שקיבלנו, בכל זאת מספק תחושה של מכשיר זול.

עיצוב המכשיר לא יסובב ראשים כשתניחו אותו על השולחן בבית הקפה, ולא משנה אם מדובר במכשיר בצבע לבן או שחור (החלק הקדמי שחור בכל מקרה). מורגש היטב כי וואווי קצת חסכו במאמץ בתחום הזה. מלפנים מוצאים שלושה כפתורי מגע פיזיים (בית, תפריט ואחורה), מצלמת 1.3 מגה-פיקסלים לשיחות וידיאו ונורת לד המתריעה על הודעות נכנסות, טעינה ושיחות שלא נענו. בצד ימין למעלה נמצא כפתור השלטה עוצמת הקול, ובצד שמאל למעלה נמצא מחבר ה-microUSB' בחירת מקום קצת משונה, ובטח ולא סטנדרטית. כפתור ההפעלה/כיבוי נמצא בקצה העליון של המכשיר בצד שמאל ומימינו שקע האוזניות 3.5 מ"מ.

huawei_ascend_y300בניגוד לאופנה הנוכחית, גב המכשיר ניתן לפתיחה ואת הסוללה ניתן להחליף. הפתיחה מתבצעת בקלות יחסית על ידי משיכה של גב הפלסטיק בשקע יעודי לכך. כאן המקום לציין כי הגב מונח היטב ובעל עובי מספק, כך שאין תחושה של אפשרות שבירה בכל פעם שפותחים אותו פתיחה (מישהו אמר Galaxy?). לאחר שפותחים את המכסה מוצאים את המקום להכנסת כרטיס microSD בנפח של עד עד 32 ג'יגה-בייט, וזאת לצד מקום לכרטיס הסים, וזהו כרטיס miniSIM  – הסים הגדול יותר.

מסך
ה-Ascend Y300 מצודי במסך בגודל 4 אינץ' מסוג TFT LCD שמציע רזולוציה של 800×480 פיקסלים, וקשה לומר שמדובר בנתון מרשים. עם זאת, ולמרות שכיום גם מכשירי השוק הנמוך מציעים רזולוציה משופרת (720p הינו סטנדרט בתעשייה), המסך נראה לא רע בכלל. עם צפיפות של 233 פיקסלים לאינץ' ניתן ליהנות גם מקריאת טקסט וגם מצפייה בתמונות. גם זוויות הצפייה מוצלחות למדי, וזאת כנראה הודות לפאנל שנעשה בו שימוש. כאן המקום לציין כי לאותו הפאנל יש חסרון בהירות. המסך בהיר למדי במקומות סגורים אך בניסיון לעבוד עמו תחת שמש חזקה הדבר קשה עד בלתי אפשרי. למסך תגובה טובה מאוד למגע ללא אזורים 'מתים', כך שהעבודה עמו התבררה כשוטפת ונעימה.

מעבד, מאפיינים ואנדרואיד
המעבד הפועם בלב ה-Y300 הינו מעבד כפול ליבה בתדר שעון של 1 ג'יגה-הרץ. מדובר ב-MSM8225 Snapdragon של קוואלקום (Qualcomm). מפתיע שהחברה הסינית בחרה דווקא במעבד מבית קוואלקום ולא במעבד זול יותר, כדוגמת אלו שמציעה מדיה-טק (MediaTek), אך הדבר שיחק לטובתה. המכשיר עושה עבודה טובה למדי בפתיחת אפליקציות ומעבר בין מסכים, אם כי יש תחושה שהדברים יכלו להיות מעט יותר זריזים. כמו כן למכשיר יש זיכרון עבודה בנפח של 512 מגה-בייט בלבד, ולכך יש השפעה מכריעה על ביצועי המכשיר ויתכן כי כאן מונח הגורם המונע מהמעבד להביא את עצמו לידי ביטוי באופן מלא. המכשיר מגיע עם גרסת 4.1.1 של אנדרואיד (Android). כאשר ניסינו לבדוק האם ישנו עדכון גרסה למערכת, נתקלנו בתשובה שלילית, כך שניתן להניח שהמכשיר לא יזכה לעדכוני גרסה עתידיים  – למרות שעם ההשקה של הקיט-קט (KitKat), או אנדראויד 4.4, לה יכולת לפעול גם במכשירים חלשים, דברים יכולים להשתנות.

קרא עוד:  וואווי פרסמה טיזר מתמטי לקראת ההשקה הגלובלית של סדרת Honor 20

כדי להרגיש טוב יותר את יכולת העבודה של המכשיר, פתחנו את דפדפן בריר המחדל של המכשיר, אשר טען דפים במהירות מרשימה, וטענו 7 לשוניות עם אתרים כבדים מלאי תמונות ווידיאו. עם זאת, לא הורגשה האטה בביצועי המכשיר. מכיוון שכל הפעלנו גם את 'מפות גוגל' ויוטיוב (YouTube) ברקע, ועדיין המכשיר עבד יפה, אם כי הורגשה האטה קלה במעבר בין האפליקציות.

במבחני הביצועים קיבלנו תוצאה של 2311 נקודות ב-Quadrank ו-7514 נקודות ב-AnTuTu, תוצאות סבירות המעמידות אותו במקום מכובד, מעט מעל ה-Galaxy S2.

huawei_ascend_y300 antutu and quadrank

קישוריות המכשיר
המכשיר זיהה את הרשת האלחוטית שלנו ותחבר אליה במהירות ובקלות מרשימה, ואף הצליח לשמור על אות החיבור גם ממרחק  יחסית גדול, במיוחד מול מכשיר ההשוואה בו השתמשנו, ה-iPhone 4 אישר איבד קשר עם הנתב הרבה יותר מוקדם. ה-GPS בדרך כלל מהווה נקודה בעייתית במכשירים המגיעים מסין. לרוב הבעיה נעוצה באנטנות זולות המגיעות כחלק מערכת השבבים של היצרנית. אך היות ווואווי השתמשה במערכת על שבב של קוואלקום, זכינו להפתעה נוספת לטובה בדמות תפקוד ה-GPS: קליטת הלוויינים והמיקום התבצעה בצורה מהירה יחסית, והמכשיר שמר על חיבור לאורך כל בדיקת הנסיעה שלנו.

ממשק
כמו חברות סיניות רבות, וואווי ציידה את המכשיר בממשק ייחודי משלה המולבש על גבי מערכת האנדרואיד. הממשק, אותה מכנה החברה Emotion, מזכיר במהותו יותר את ה-iOS, מערכת ההפעלה של ה-iPhone, מאשר את אנדרואיד. בהדלקת המכשיר מגיעים למסך הבית עם מספר ווידג'טים מוגדרים הבאים עם המערכת ביניהם אלבום התמונות, שעון, מזג אוויר, נגן מוסיקה ושני קיצורים לאנשי הקשר. בנוסף למסך הבית הראשי יש עוד 4 מסכים המכילים את כל האפליקציות שמגיעות עם המכשיר. המיוחדות ביניהן הן אפליקציית גיבוי באמצעותה ניתן לגבות אנשי קשר, הודעות יומן שיחות, סימניות, פנקס רשימות ובעצם כמעט כל דבר שיש במכשיר. אפליקציה נוספת נועדה לחסכון בסוללה, ואותה ניתן להפעיל כאשר הסוללה מתקרבת לרמה נמוכה כדי לסחוט ממנה עוד זמן מה. בנוסף, וכמובן יש אפליקציה המאפשרת להוריד ולשנות את ערכת הנושא של הלאונצ'ר.

המכשיר מגיע, כאמור, עם 5 מסכי בית וניתן להוסיף עוד 4 לכל היותר. ניתן ליצור תיקיות בקלות על ידי גרירה של צלמית על צלמית. צביטה של המסך פותחת את חלון השליטה אשר מציג את כל המסכים הקיימים ומאפשר להוסיף מסכים או לשנות את מסך הבית. בשורת ההתראות למעלה מוצאים כפתורים לכיבוי והדלקה של ה-GPS, ה-Bluetooth , ה-WI-FI, להגדרות כמו בהירות, סיבוב אוטומטי של המסך, תקשורת נתונים ופרופילים. בנוסף ישנ צלמית קטנה בצד העליון המעבירה למסך ההגדרות של המכשיר.

קרא עוד:  לקראת חשיפה: האם ל-Galaxy A90 תהיה מצלמה מסתובבת?

לסיכום החלק הזה ניתן לומר שמהירות התגובה של הממשק טובה למדי, והתרשמנו מאופן הפעולה שלו. אלו מכם אשר חשוב להם שתהיה מגירת אפליקציות, יוכלו כמובן להחליף ללאונצ'ר אחר.

מולטימדיה וצילום
חשוב לציין מראש שהמכשיר איננו ממותג כמכשיר מולטימדיה, אך עם זאת, האזנה למוזיקה דרך הרמקול של המכשיר הפתיעה לטובה בעוצמת קול והן באיכות הצליל שהיה נקי מצרידות וזמזומים אשר מופיעים לעיתים במכשירים זולים כאשר מגיעים לעוצמת קול גבוהה. גם הצפייה בסרטוני ווידיאו ביוטיוב הייתה מהנה למדי על אף נחיתות המסך בהיבט של הפאנל והרזולוציה. המכשיר מספק תמיכה במקודדי MP4/H.264 . בצד המשחקים יש לקחת בחשבון שזהו אינו מכשיר לגיימרים, וכל ניסיון להריץ משחקים בעלי גרפיקה תובענית נתקלו בקצבי פריימים נוראיים, והאיטיות הורגשה היטב. משחקים קלים כגון Candy Crash ו-Temple Run עבדו חלק ללא בעיות כלשהן.

ה-Ascend Y300 מגיע עם מצלמה אחורית של 5 מגה פיקסל, מבזק לד ויכולת מיקוד אוטומטי. למצלמה לוקח בערך 3 שניות מרגע הלחיצה על הצלמית ועד למצב בו ניתן לצלם, אך מרגע הלחיצה על כפתור הצילום הפעולה מתבצעת במהירות מרשימה. התמונות בתנאי תאורה בעייתיים יצאו מעט מגורעונות וגם חדות תמונות החוץ שצולמו באור יום לוקה בחסר. הווידיאו מצולם ברזולוציה מקסימלית של 480p ובקצב של עד 30 פריימים לשנייה. ללכידת רגעים קריטיים אולי היא תספיק, אך בעת הצגת הוידאו על מסך גדול ממסך המכשיר מרגישים באיכות הנמוכה יחסית של הרזולוציה.

ממשק המצלמה פשוט למדי: בסרגל התחתון יש 3 צלמיות כאשר הראשונה מיועדת למעבר בין ווידיאו לסטילס, השנייה היא הצלמית של כפתור הצילום, והשלישית היא בעצם חלון קטן שמציג את התמונה האחרונה שצולמה, ולמעשה מספקת גישה מהירה לגלריה. בצד ימין של המסך יש כפתור המאפשר החלפה בין המצלמה הקדמית לאחורית וכפתור השולט על מצב המבזק (כבוי,דלוק ואוטומטי). למעלה יש לשונית שלחיצה עליה פותחת את תפריט האפשרויות המורחבות ביניהן: פילטרים אותם ניתן ליישם על התמונה, בחירת צילום פנורמה, איזון לבן והגדרות ISO, קוצב זמן, איכות תמונה ועוד. בצד השמאלי יש סרגל המאפשר על ידי גרירה לבצע זום דיגיטלי. בסך הכל התרשמנו לטובה מפשטות הממשק ומשלל האפשרויות שהמצלמה מציעה.

מילות סיכום
אז למי בעצם כדאי לקנות את המכשיר? במידה ואתם מחפשים מכשיר מתחת למחיר של 1,000 שקלים, או שאתם זקוקים למכשיר בסיסי עם מספר יכולות מתקדמות, או לחלופין שוקלים לקנות לילד סמארטפון. במקרים אלו המכשיר בהחלט יעשה את העבודה, בעיקר אם לוקחים בחשבון את נושא האחריות המורחבת אשר שימושית במיוחד בקרב ילדים ותג מחיר נמוך במיוחד של 849 שקל.  אך אם תרצו מכשיר אשר מציע יכולות מולטימדיה מתקדמות יותר מבחינת איכות המסך, ביצועים וגם מצלמה, אנו ממליצים לכם לחפש קצת מעבר ל-Ascend Y300 של וואווי.

כתב: יגאל בר