תיראו מופתעים: לאחר חודשים של שמועות ודיווחים סותרים, לפני זמן קצר הציגה וואווי (Huawei) את מערכת ההפעלה החדשה שלה, HarmonyOS, שתתאים לטענתה לכל סוגי המכשירים.

בוועידת מפתחים של החברה, שנפתחה הבוקר (שעון ישראל) בסין, הכריז ריצ'ארד יו, מנכ"ל החטיבה הצרכנית בוואווי, על מה שהוא הגדיר "מערכת ההפעלה הנפוצה הראשונה המבוססת על מיקרו-ליבה ומיועדת לכל תרחיש". במלים אחרות, מדובר במערכת קלה מאוד, שניתן להוסיף או להוריד רכיבים שונים שלה בהתאם למכשיר עליו היא מיועדת להתקנה. כך היא מסוגלת לרוץ, לטענת החברה, על מכשירים עם נפח זיכרון עבודה של קילו-בייט ספורים עד כמה גיגה-בייט ללא קושי, כולל אוזניות, שעונים, טלפונים, רמקולים, טאבלטים, מחשבים, טלוויזיות ומכוניות.

תתחרה באנדרואיד, חלונות וגם Tizen

המערכת החדשה, שעד כה הייתה מוכרת לנו בשם הקוד Hongmeng OS, מבוססת על לינוקס והקוד שלה יהיה פתוח, כך שמפתחים יוכלו לנתח אותו, לבדוק איך הוא עובד וליצור גרסאות מותאמות שלו, כפי שיצרניות שונות עושות כיום עם אנדרואיד. עם זאת, HarmonyOS היא הרבה מעבר לאנדרואיד: מערכות מבוססות מיקרו-ליבות הן רעיון שקיים כבר עשורים, ובשנים האחרונות ידוע כי מיקרוסופט (Microsoft) מפתחת מערכת בשם Windows Core האמורה להתאים ולאפשר פיתוח אפליקציות לכל סוגי המכשירים יחד, בעוד גוגל (Google) מפתחת את Fuchsia OS – חזון זהה האמור להוות מעין שילוב בין אנדרואיד ל-ChromeOS.

ואגב אנדרואיד, וואווי טענה באירוע כי HarmonyOS אינה מתחרה באנדרואיד "משיקולי שותפות ואקו-סיסטם", אך איימה כי "אם בעתיד לא נוכל להשתמש באנדרואיד – נוכל להחליף מיידית ל-HarmonyOS". המערכת אף תוכל להריץ אפליקציות אנדרואיד לאחר התאמה קלה, כמו גם אפליקציות לינוקס וכמובן HTML5 (כלומר אפליקציות רשת).

המוצר הראשון שיריץ את המערכת יהיה טלוויזיה חכמה תחת המותג Honor Vision שתושק בסין מחר. בשנה הבאה מתכוונת וואווי להשיק מחשבים ומוצרי מחשוב לביש עם המערכת החדשה, וכל שנה תצא גרסה חדשה שלה – בדומה ללו"ז הפיתוח של אנדרואיד.