לפני כארבע שנים הכריזה וואווי (Huawei), שהחזיקה אז במקום השלישי בטבלת היצרנים הגדולים בעולם, כי בכוונתה להפוך למותג הטלפונים החכמים הפופולרי ביותר בשוק עד שנת 2021. לפי המספרים האחרונים, היא בהחלט עשויה להגשים את היעד השאפתני, ולגזול בשנה הבאה את המקום הראשון מסמסונג (Samsung).

ההערכות של Strategy Analytics הן כי את שנת 2019 תסיים וואווי עם מכירות של 251 מיליון מכשירי טלפון, נתח שוק של 17.7 אחוזים. זהו פער של 3.6 אחוזים בלבד מסמסונג, הניצבת במקום הראשון עם 323 מיליון מכשירים ונתח שוק של 21.3 אחוזים. בשנה שעברה עמד הפער על 5.6 אחוזים, ובכל שנה מאז 2015 הוא הולך ומצטמצם בעקביות.

צמיחתה המטאורית של וואווי לא האטה באופן משמעותי אף לנוכח החרם המסחרי אותו הטילה עליה ממשלת ארה"ב, המקשה על החברה להשיק מכשירי טלפון חדשים במערב. נראה כי הגידול במכירות בסין יותר מאשר מפצה על אובדן הלקוחות בארה"ב ובאירופה, שאינם מעוניינים לרכוש מכשיר ללא האפליקציות הרשמיות של גוגל.

שתי החברות הולכות ומתרחקות מאפל (Apple), הניצבת במקום השלישי עם מכירות של 193 מיליון מכשירי אייפון ו-13.6 אחוזים מהשוק – אם כי כמובן מחירו הממוצע של מכשיר אייפון חדש גבוה משמעותית ממחירו של מכשיר טיפוסי מבית וואווי או סמסונג.