בעוד אנחנו מתחבטים כאן איכשהו עם דור סלולרי רביעי שלא ממש עובד לחלוטין כמו שצריך, וואווי (Huawei) – שהיא יותר גדולה בתחום התקשורת מאשר בתחום הטלפונים – ביצעה ניסוי שטח אמיתי ביפן של תקשורת סלולארית דור חמישי, יחד עם ספקית התקשורת המובילה במדינה NTT DOCOMO.

הבדיקה בוצעה ברצועות תקשורת שמתחת ל-6 ג'יגה-הרץ, ואחרי כל ההכנות, הכוונונים והבדיקות, הצליחו החברות להגיע לקצב העברת נתונים של לא פחות מ-3.6 ג'יגה-ביט/לשנייה.

רק לצורך השוואה, לפני נתונים שפורסמו לאחרונה, בספרד נמצאות רשתות הדור הרביעית שמספקות בממוצע את המהירות הגבוהה ביותר, ובמקרה של ספרד קצב העברת הנתונים עומד על 18 מגה-ביט/לשנייה. כלומר מבחן השטח של וואווי ו-NTT הניב מהירות גבוהה פי 200 ממה שניתן להגיע בממוצע הכי גבוה של רשת דור רביעי. קפיצת דרך נחשונית באמת.

עוד מספר להשוואה. רשת הסיבים האופטיים של גוגל (Google), שמעבירה תקשורת נתונים באמצעות חיבור פיזי לבניינים ולא ברשת אלחוטית, מגיעה בשיאה לקצב העברת נתונים של 1 ג'יגה-ביט/לשנייה, כלומר כרבע מתוצאות המבחן.

מתי זה הולך לקרות באמת? ב-2018 אמורה וואווי להתחיל בדיקות תאימות של רשת הדור החמישי מול ספקיות תקשורת שונות ברחבי העולם, והצפי הוא שבמהלך 2020 יתחילו חברות התקשורת להתחיל להציע שירותי דור חמישי מסחריים. רחוק קצת, אבל לא יותר מדי.