אחרי שסמסונג חשפה את מכשיר הגלקסי אס 3, הגיע העת לבחון אותו מול מכשיר ה-One X בקרב ראש בראש. שני  מכשירי הדגל של שתי יצרניות האנדרואיד המובילות עומדים כעת במבחן המציאות, כאשר ההבדלים על פניו נראים קטנים אבל יש הרבה יותר מהנראה לעין. לשם הבהרה נציין כי בחלק מהנתונים הסתמכנו ממידע ברשת, וחלקם הם דעתו האישית של הכתב שכן עדיין לא יצא לנו לאחוז במכשיר הגלקסי אס 3.

הנדסת אנוש
מדובר ב-2 מכשירים גדולים, כשלאחד מסך 4.8 אינץ' ולשני 4.7 אינץ'. עוביו של ה-X הוא 8.9 מ"מ לעומת ה-8.6 מ"מ של הגלקסי 3, כשמבחינת משקל ההבדל ביניהם הוא 3 גרם כשהגלקסי 3 הוא הכבד מביניהם. מבחינת עיצוב, ה-X הוא מכשיר Unibody עם איכות חומרים מצוינת (פוליקרבונט) כמו שרק HTC יודעת לעשות, כשסמסונג נשארה עם פלסטיק רק שבחלקו האחורי הוא חלק ומוברש בחלקו הקדמי, המקנה לו מראה יוקרתי יותר. גם המסך ב-X משתלב בצורה מדהימה בעיצוב והוא בעל קצוות חלקות ועגולות, דבר המספק חוויה שאין דומה לה בשימוש במסך מגע, אז למרות שסמסונג מצמצמת פערים, HTC עדיין ברמת גימור מעל כולם, ורואים זאת בבירור.

המנצח: One X

ביצועים
שני המכשירים מבוססים על מעבדים זהים: מעבד מרובע ליבות  Cortex A9, כשה-S III רץ על 1.4GHz לכל ליבה ומיוצר על ידי סמסונג, בעוד כשל-One X יש את ה-Tegra 3 שרץ על 1.5GHz לכל ליבה. מבחינת הבנצ'ים, ה-S III לוקח את ה-One X בפער מועט, אך בחיים האמיתיים, ספק אם ההבדלים יורגש בכלל. שני המכשירים בשימוש השוטף עובדים מצוין, באופן חלק כשכל אחד מריץ את הממשק שלו בצורה זריזה והתגובתיות השתפרה מאוד ביחס לדור הקודם. עוד 600-700 ניקוד יותר או פחות ב-Quadrant או טעינה של רבע שנייה לדף האינטרנט בפחות לא ישנו דבר.

אם מסתכלים על המעבד הגרפי, ב-S III אנחנו רואים את אותו ה-Mali-400 שהיה לנו ב-S II (שסביר להניח ששופר במעט), בעוד כשב-One X אנחנו מקבלים את השדרוג (המורגש יש לציין) ל-Tegra 3, ה-ULP GeForce. ובכן, ה-ULP GeForce הוכיח את עליונותו על ה-SGX432MP2 של ה-A5 של האייפון בפער מועט, אך הוא הובס בחזרה ע"י ה-SGX432MP4 של ה-A5X שטוב ממנו בפער כמעט כפול. ה-Mali 400 עוד בתקופת ה-S II לא היה טוב מה-A5, וגם עם השיפורים שאולי סמסונג הכניסה בתוכו, אנחנו לא רואים אותו עוקף את ה-Tegra 3 מבחינת עיבוד גרפי. אל תשכחו שגם ש-nVIDIA מכניסה במכשירים המכילים את מעבד הטגרה, את חנות ה-Tegra Zone, שם היא מתאימה מגוון רחב של משחקים גדולים של היצרניות הגדולות (Gameloft, EA) במיוחד למעבדי הטגרה, מה שסמסונג לא עושה עדיין, ואנחנו מוגבלים למגוון שיש ב-Google Play בלבד.

עריכה: לאחר בדיקה של מספר בנצ'ים, מסתבר שטעינו ואכן ה-Mali-400MP4 מתעלה על ה-ULP GeForce 2 בכל הבדיקות שנערכו בכל מה שקשור ל-GPU. אנחנו מתנצלים על הטעות.

המנצח בביצועים: תיקו (אם אתם ממש מתעקשים, אז ה-S III)
המנצח בעיבוד הגרפי: One X Galaxy S III

ממשק
ה-TouchWiz 4.0 בגרסת ה-SGS3 לעומת ה-Sense 4.0 החדש אצל ה-One X. איך שזה נראה לנו, זה לא כוחות? בעוד כשה-TW4.0 עבר שינויי ממשק קלים והתאמות לפיצ'רים של ICS, כשעיקר ההבדלים זה הוספת מראה טבעי יותר למערכת ההפעלה, לא נעשו כאן שינויים משמעותיים. ב-Sense 4.0 קיבלנו את ממשק ה-Sense בוגר יותר, קליל יותר וערוך להתאמה אישית יותר מתמיד. מסך הנעילה שופר, חווית השימוש נהייתה קלה יותר, כשב-Sense יש יותר אפשרויות להתאמה אישית של הממשק כפי רצונך (מסך הנעילה, ווידג'טים וכ'ו) מאשר ה-TW ועדיין לקבל את אותה חווית שימוש ואף לשפרה תמיד.  גם כמות הוויג'טים והאפשרויות ב-Sense רבה יותר, זאת למרות החידושים והתוספות שסמסונג הוסיפה בגלקסי אס 3 (התראות ברטט, S Voice והשארת מסך דולק בזמן שימוש), ממשק ה-Sense היה ונשאר טוב בהרבה מה-TW, וכעת הפער אפילו גדל.

קרא עוד:  הדלפה: כך נראית מערכת האנדרואיד על המכשירים הפשוטים של נוקיה

המנצח: One X

מסך
בצעד נדרש, סמסונג הגדילו את רזולוציית מסך הגלקסי ל-1280×720, באופן זהה ל-One X. ההבדל הלא גדול במיוחד הוא בגודל ובעוד שה-HTC הוא מגיע עם 4.7 אינצ', הגלקסי בגודל 4.8 אינצ' כשהבדל קטן בין ה-ppi (של 312pp לעומת 306ppi בגלקסי). הטכנולוגיה של HTC במסך השנה היא ה-Super LCD 2, שיפור של מסך ה-sLCD הקיים, והלכה על RGB. בסמסונג ממשיכים את מסורת ה-sAMOLED והיא השתמשה באותו מסך שיש בגלקסי נקסוס: ה-sAMOLED HD, שמשתמש ב-PenTile. למה אנו מציינים את זה? ובכן, שימוש בטכנולוגית ה-Pentile מורידה בכ-30% (בממוצע) את החדות של המסך, לא משנה כמה ה-PPI שלו גבוה – בעוד כשב-RGB סידור הפיקסלים הוא טוב יותר, מה שנותן יותר חדות במסך וביחד עם ה-PPI ישנו שילוב מדהים. בשורה התחתונה, מבחינת חדות, ה-HTC One X לוקח את ה-Galaxy S III בגדול.

מבחינת צבעים כהים (שחור בעיקר) וב-contrast ה-sAMOLED היה ונשאר המנצח הגדול, אך גם ב-sLCD2 ישנו שיפור עצום ב-contrast, צבעים יפים מאוד, כשגם השימוש באור שמש ישיר השתפר, וניתן לראות כל דבר על המסך מכל זווית צפייה מבלי לאבד איכות. אנחנו גם מצפים שיהיה את אותו הדבר ב-sAMOLED שהוכיח את איכותו מספר רב של פעמים.

היתרונות ה-ב-sLCD2 לעומת ה-sAMOLED הם חדות, זוויות צפייה, ובהירות גבוהה יותר, כשגם איכות הצבעים השתפרה פלאים, אך עדיין לא ה-sAMOLED, שעדיין מוביל עליו מהבחינה הזאת וגם ימשיך להוביל לנצח. גם ל-sAMOLED יש זוויות צפייה טובות ובהירות טובה, אך ה-sLCD2 טוב ממנו בקטעים האלה. אנחנו נילך הפעם עם ה-LCD2 בגלל דבר אחד: ה-RGB Matrix של שעושה אותו טוב יותר.

המנצח: HTC One X בפער זעום

סוללה
המפרט היבש של הסוללה מראה לנו כי HTC הסתפקה ב-1800mAh ואילו סמסונג כבר קפצו ל-2,100mAh וגם המבחנים בפועל מראים כי מעבד ה-Tegra של ה-One X גורם לו לזלילה נוראית. אך בחברה הזדרזו להוציא למכשיר עדכון וכי הדיווחים האחרונים מראים כי ישנו שיפור של 10% עד 20% בחיי הסוללה וכיום, לאחר העדכון, מסוגל לספק כ-6.30 שעות וידאו, 7.45 שעות גלישה ו-10 עד 12 שעות שיחה. אצל סמסונג אין עוד יותר מידי נתונים, ואם ננסה להשוות זאת לדור הקודם, שם קיבלנו כ-10 שעות שיחה, אנו צופים כי לאור הגדלת הספק הסוללה מול הגדלת המסך, נקבל את אותם הביצועים פחות או יותר. בשורה התחתונה, שני המכשירים בסופו של יום עבודה ידרשו להכנס למטען.

המנצח: תיקו

מצלמה
סמסונג היא זו שהפתיע אותנו בבחירה שלא לשנות את חיישן המצלמה לרזולוציה גבוהה יותר, אך כמו שרובכם וודאי יודעים כי המספר הוא לא מה שקובע את האיכות. שני המצלמות הם 8 מגה פקיסל המספקים תמונות ברזולוציה של 3264×2448 וצילום וידאו 1080 ב-30fps ופלאש LED בודד. כל הפיצ'רים כמעט זהים (זיהוי פרצופים, ייצוב תמונה, צילום וידאו ותמונות במקביל, תיוג לפי מיקום וכו') וגם המצלמה הקדמית בשניהם מצלמת ב-720, אך זו של סמסונג היא 1.9 מגה פיקסל לעומת 1.3 מגה פיקסל ב-One X. אין עוד תמונות ממצלמת הגלקסי, ואת אלו של ה-One X אנחנו כבר יודע, אז נאלץ להמתין לדגימות רשמיות ובינתיים נשאיר זאת ללא הכרעה.

קרא עוד:  חדש בארץ: Q60 של LG ב-899 שקלים

המנצח: תיקו

קישוריות ואחסון פנימי
מבחינת קישוריות, שני המכשירים התברכו בכל הקישוריות שרק אפשר לדמיין: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, A-GPS, FM Radio בשימוש הבסיסי, כשאפשרות הקרנת מדיה (מוזיקה, תמונות, סרטים) דרך DNLA גם קיים כאן, וגם חיבור MHL (שדרכו נשתמש כחיבור ה-HDMI של המכשירים) גם יש כאן (ד"א, שניהם יריצו MKV 1080p בקלות) ואפשרות לשתף את האינטרנט הסלולרי שלכם דרך Wi-Fi Hotspot גם כאן. הדבר היחיד שאין ל-One X שיש ל-S III זהו NFC, אך לא מדובר בקישורית שהיא נפוצה במחוזותינו בימים אלה, ככה שזה נסלח.

בנוסף, לחובבי המוזיקה שבינינו, HTC ציידה את המכשירים שלה עם קידוד אודיו מיוחד של Beats Audio (שכמובן עובד מצוין עם אוזניות של Beats…), כך שאם תשלבו את שניהם ביחד תקבלו מוזיקה איכותית וחזקה מאוד (ניסינו את זה עם ה-XL וה-iBeats) בין אם זה באוזניות סטראופוניות או בכל רמקול חיצוני אחר.

מבחינת אחסון פנימי, ל-One X יש 32GB ללא אפשרות להרחבה באמצעות כרטיס microSD, בעוד כשה-S III מגיע ב-3 גרסאות של 16/32/64GB עם אפשרות להרחבה עם microSD עד 64GB (ומקסימום 128GB). האפשרות הנוספת להרחיב את הזכרון ב-One X היא דרך Dropbox, שם HTC מציעה אחסון של 25GB בחינם למשך שנתיים, אך גם סמסונג מציעה דבר דומה עם.. 50GB. פי 2. ה-S III הוא המנצח הברור כאן בפער גדול.

כמו כן, הסוללה של ה-One X היא מובנית ולא ניתנת להחלפה ע"י המשתמש, בעוד ששל ה-S III כן ניתנת להחלפה.

המנצח: Galaxy S III

לסיכום:
אפשר לומר בפה מלא כי  HTC של שנת 2012, זו לא HTC של העבר, כשהשנה הם המציאו את עצמם מחדש והתוצאות כאן לפניכם: ה-One X הוא מכשיר שראוי להשוואה מול ה-S III בכל הפרמטרים. שלא תטעו: שני המכשירים נמצאים ברמה גבוהה וגם ההובלה של ה-One X על גבי ה-S III בתחומים מסוימים הם בפערים מזעריים בלבד, אך בתחום אחד HTC עדיין שולטת: הממשק. הממשק הוא בעצם המראה הראשי של כל מכשיר באשר הוא, וככל שהוא יהיה טוב יותר ונוח למשתמש, כך גם זה ישפיע על בחירת המשתמש (תשאלו את אפל) וה-Sense בגרסתו הרביעית לא משאיר לנו ספק לכך.

לגבי שאר הדברים עדיין אפשר להיות חלוקים בדעות. מבחינת עיבוד ה-Exynos 4212 עדיף במעט על הטגרה 3, אך הוא מפסיד בכל מה שקשור לעיבוד הגרפי ולמשחקי 2D או 3D, אך שניהם עדיין מסוגלים להריץ סרטי וידאו MKV 1080p ולהקרין אותם על גבי מסכי HDMI דרך DNLA או חיבור ה-MHL. במסך גם מדובר בדעתו של המשתמש בלבד, כשמדובר ב-2 מסכים מהרמה הגבוהה ביותר. אך השאלה היא: האם המשתמש מעדיף שהעיניים פחות יתאמצו בעת השימוש או להנות יותר מהצבעים על גבי המסך?

לשניהם יש את אותם פיצ'רים מתקדמים מבחינת המצלמה אך ל-HTC יש את הממשק וכמובן עדשה יותר גדולה (F2.0), כך שיותר אור נכנס דרך החיישן ונותן מראה יותר טבעי לתמונה, ביחד עם הצ'יפ לעיבוד התמונה שיש בפנים, מדובר בתמונות באיכות מצוינת.

גם בקישוריות שניהם עשירים במיוחד אך מבחינת זיכרון פנימי והנגישות אל הסוללה ל-S III יתרון ברור על ה-One X. והסוללה? לא משנה מה, עדיין נצטרך להכניס את המכשיר פעם ביום למטען.

מבחינתו, השנה זהו הנצחון של HTC. אז מהי דעתכם? שתפו אותנו בתגובות.

צילומים: Android Community