אחרי הזנחה רבת שנים, מיקרוסופט חוזרת לעולם מערכות ההפעלה לסלולר ומשיקה מחדש את המערכת הוותיקה Windows Mobile. הגרסה החדשה לא רק שינתה את שמה ל-Windows Phone 7, אלא גם פותחה מחדש ושונה מאוד מקודמתה. באירוע השקת המערכת, הכריזה מיקרוסופט על שותפיה החדשים עם 10 מכשירים חדשים תוצרת LG ,Samsung Dell ו-HTC בראש שהציגה חמישה מכשירים שונים. מכשיר הדגל לסדרה, הוא ללא ספק ה-HD7, ממשיכו של ה-HD2 המוצלח והנודע. קיבלנו את המכשיר לסקירה קצרה וכעת אנו מביאים לכם את ההתרשמות הראשונית שלנו מהמכשיר ומהמערכת החדשה.

עיצוב וחומרה
במבט ראשון המכשיר נראה חזק ועוצמתי. הוא גדול ורחב, משולב במתכת ופלסטיק איכותי בעל גימור גבוה. משקלו לא קל בכלל העומד על 162 גרם, וזאת בעיקר בשל מסכו הגדול העומד על 4.3 אינצ' מסוג Capacitive Super LCD ברזולוציית 800×480. כמו המשקל, גם שאר המפרט לא שונה בהרבה מ-HD2, ומכיל מעבד Snapdragon 1GHz, זיכרון RAM בנפח 512MB, אחסון פנימי קבוע בנפח 8GB/16GB, מצלמה 5 מגה פקיסל, פלאש כפול וצילום HD 720p (איכות VGA ב-HD2), קישוריות WiFi, GPS ושאר הדברים המוכרים.

אבל השוני נעוץ בעיקר ביכולות מדיה של המכשיר, או לפחות כך חשבנו זאת בשל האפשרות להציבו על רגלית קטנה (kickstand) המעמידה את המכשיר בזווית נוחה לצפייה. הרגלית ממוקמת בעדשת המצלמה מאחור, עשויה ממתכת ונשלפת בקלות. למה חשבנו? כי המכשיר אינו תומך בקבצי Divx כפי שהוכרז בתחילה, והפורמטים האפשריים לניגון הם הסטנדרטים ביותר שתמצאו (MP4,WMV), לכן המסך אמנם גדול אך כרגע לא נוכל לצפות בו בסרטי HD, אך תוכנת ה-Zune (פירוט בהמשך) כן מאפשרת לבצע המרה לקבצי הוידאו שונים שלכם, ותתאים את הסרטונים למסך המכשיר.

בתחתית המסך, תמצאו גם שלושה כפתורי מגע. אלו כפתורים קבועים שאותם תמצאו בכל מכשירי Windows Phone 7 למיניהם ומאפשרים למשתמש לחזור אחורה (כפתור החץ), הצגת מסך הבית (סמל ה-Windows במרכז) וחיפוש מהיר במכשיר וברשת (זכוכית המגדלת).

מבחינת החומרה, לא השתדרגנו רבות ביחס ל-HD2, ויש לציין כי זהו המינימום ההכרחי (מעבד וזיכרון) הדורשת מיקרוסופט מהיצרנים כדי להוציא מכשיר מבוסס WP7, ולמרות זאת, ציפינו למעט יותר כממשיכו של.

מערכת ההפעלה
ה-WP7 שונה מכל מה שהכרנו ממיקרוסופט, זאת בהשוואה ל-Windows Mobile 6 והניסיון האחרון שלה בגרסה 6.5, כך שגם אפליקציות שפותחו עבור גרסאות קודמות לא יעבוד פה. מסך הבית החדש מורכב מריבועים ריבועים, שכל אחד מהם הוא כפתור דינמי ויכול להציג לנו נתונים שונים כמו שעה, תאריך, שיחות שלא נענו, קיצור לאיש קשר מסוים, הודעות וכו'. בשונה ממכשירי האנדרואיד, אין כאן מספר מסכי בית לכן לא תמצאו גלילה רוחבית, אלא כל הקיצורים שלכם יופיעו על מסך אחד בגלילה קינטית מלמעלה ללמטה ולהפך. חץ קטן בצד ימין יציג לנו את שאר הקיצורים הזמינים שתוכלו להוסיף לדף הבית וכך להגיע ליישומים המשמשים אותנו ביום-יום מהר יותר. מעבר בין תפריטים מלווה באנימציה קצרה של היעלמות הריבועים בצורה הדרגתית וחשיפה של הדף הרצוי, כמעין מחברת שנפתחת, מה שמעט מספק צבע למערכת וגיוון כשגם בחלק מהריבועים עצמם ישנה אנימציה כמו בזה של אייקון אנשי הקשר עם תמונות של אנשים מתחלפים.

קרא עוד:  עדיין כאן: HTC תכריז על טלפון חדש בשבוע הבא

בתוך היישומים תפריטי הממשק הופכים למעט יותר עשירים כך שבנוסף לגלילה מעלה מטה, ישנה גלילה לצדדים, כשבראש המסך יופיעו הקטגוריות הראשיות ומתחתיהם יופיעו התתי-תפריטים. כך לדוגמה בנגן המוזיקה יופיע בראש המסך סיווג השירים לפי artis ,albums, songs וכו' ולאחר הבחירה יוצגו רשימות השירים/אלבומים/אמנים. ברקע של כל תפריט, יוצג תמונה המתחלף ותפריטים גמישים הנותנים תחושה של אפליקציה שונה הנבדלת ממסך הבית.

אפליקציות ועוד
חנות ה-Marketplace המאפשרת הורדת אפליקציות למכשיר, ניתנת לגישה כמעט מכל מקום. אם זה תחת נגן המדיה, משחקים, וכמובן האייקון עצמו של ה-Marketpalce. גם ה-HTC Hub היא חנות אפליקציות בפני עצמה של HTC, ממש כמו שנחשף בעבר, החנות מציגה גרפיקה גבוהה ומעניינת בכניסה אליה (צפו בוידאו בהמשך) ומספקת מספר יישומים נוספים לאלה שתמצאו בחנות של מיקרוסופט אשר מיועדים רק למכשירי HTC ובנוסף תספק גם דברים נוספים.

בכללי המערכת מגיבה בצורה זריזה, ומהירה, שכן גם השימוש עם מסך Capacitive תורם מאוד לחוויה. מיקרוסופט השכילה וזנחה את מסך ה-Resistive כך שלא תמצאו כאן כפתורים קטנים קטנים בדומה למערכת הקודמת שדרשה סבלנות רבה ודיוק מרבי בעת הלחיצה. תוך מספר דקות למדנו את המערכת ואחרי רבע שעה הכרנו כל פינה בה. היא מאוד פשוטה לשימוש והכרה, דבר שגם יכול להפוך אותה למעט משעממת אחרי זמן קצר של שימוש.

את המכשיר תוכלו לסנכרן מול שרת הדואר שלכם דרך המחשב, אך שלא כמו תוכנת ה-Active Sync שתפקידה היה רק לסנכרן את ה-Outlook שלכם, תוכנת הסנכרון החדשה, ה-Zune שונה משהכרנו וכוללת סנכרון גם של התמונות שלכם, סרטוני הוידאו, מוזיקה ועוד. בתחילה תדרשו להגדיר את חשבון הדואר שלכם, או כתובת הדואר הארגוני (Exchange) לפני שתוכלו להשתמש בתוכנה, ולאחר מכן הסנכרון מתבצע בצורה אוטומטית בכל פעם שתחברו את המכשיר למחשב.  היא תציג את כמות הזיכרון הפנויה במכשיר ותחלק אותו גם לפי הסוג, זאת יחד עם האפשרות לבצע המרה של סרטונים לפורמט המוכר למכשיר.

קרא עוד:  גוגל לא מחכה למפעילות, תשיק שירות הודעות מתקדם עבור כל משתמשי אנדרואיד

במכשיר שנבדק הייתה תצוגה עברית תקנית בדפדפן ובאנשי הקשר, אולם עדיין אין תמיכה בכתיבה ומקלדת בעברית, והמקלדת היחידה שהייתה לנו היא באנגלית.

מולטימדיה ואינטרנט
קונספט ממשק המכשיר מזכיר מאוד את ממשק הנגן המפורסם של מיקרוסופט ה-Zune. בהתאם לכך, מיקרוסופט הטמיע את נגן הוידאו והמוזיקה במכשיר וכחלק מהחבילה, תמצאו מרכז מדיה אחד לכל השימושים השונים שלכם תחת תפריט אחד, עם נגן המוזיקה, וידאו, פודקאסטים, רדיו וחנות ה-Marketplace לרכישת מוזיקה.

כדי להשלים לנו את החוויה, HTC ציידה את המכשיר ברמקולים איכותיים. הרמקולים בעלי תקן ה-Dolby Mobile ו-SRS, שני תקנים המספקים לרמקולים סאונד באיכות גבוהה מאוד. סרטים מלאים נראים על המסך מצוין ונשמעים עוד יותר טוב משציפינו. כל החוויה השתפרה לה פלאים בזכות הרגלית האחורית שאפשרה לנו להניח את המכשיר על גבי השולחן ולצפות בקלות במסך הענק.

דפדפן האינטרנט הזכור לנו לרעה ממכשירי Windows Mobile הקודמים עבר כאן שדרוג רחב ודומה היום יותר לדפדפן הקיים באייפון. הוא זריז ומהיר, מאפשר שימוש במולטי-טאץ’ להגדלה והקטנה בקלות, והדפים מוצגים היטב לאורך או לרוחב.

בצד המצלמה תמצאו חיישן דומה לזה שקיים ב-HD2, בעל 5 מגה פיקסל עם פלאש LED כפול, אך להבדיל, חיישן זה בעל אפשרות לצילום וידאו באיכות HD 720p. ממשק המצלמה עשיר ומביא מגוון גדול של אפשרויות. איכות הצילום טובה וקיבלנו תמונות עשירות בצבעים וחדות, אם כי בצילום בלילה התמונה יצאה מטושטשת מידי וללא פוקוס.

מחיר
המכשיר לא נמכר עוד בארץ, ולא ברור מהי עמדת מיקרוסופט ישראל בנושא שכן עד כה היא לא שיווקה מכשירי Windows Mobile באופן ישיר ולא תמכה גם במכשירים אלה. ה-HD7 נמכר מעבר לים ברשת T-Mobile בעבור $199 לחוזה שירות בן שנתיים, ובחנויות המכר החופשיות המכשיר נמכר סביב $600 ומעלה.

לסיכום
כמכשיר, ה-HD7 מספק חומרה טובה יחסית וחזקה. המערכת פועלת בקלות ובזריזות על המכשיר ולא מורגשים כל עצירות כאלה ואחרות. המערכת עוד רחוקה מלהתחרות ב-iOS והאנדרואיד, שכן במצב הנוכחי היא דלת אפשרויות, מספר מוגבל של אפליקציות ומסך בית אחד. אבל השאלה היא לא רק ממשק המערכת, אלא התמיכה שמיקרוסופט תספק ועוד יותר חשוב הם כמות העדכונים והשדרוגים למערכת, דבר שהיום נחשב לקריטי בעיני המשתמש. עם הכוח שיש למיקרוסופט והיכולות שלה, אפשר לצפות להרבה מעבר ממה שאנו רואים כיום ותוך זמן לא רב היא יכולה לחדור לשוק אם היא אכן תעשה את המהלכים הנכונים.

תודה לזאביק מאתר Andro Blog על הסיוע בהכנת הכתבה.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.