שלושה מאפיינים עיקריים בולטים מהרגע הראשון כשמוציאים את ה-X7000, העכבר החדש של HP, מהקופסה המהודרת שלו: הגודל והצורה שלו, פס שמחליף את כפתור הגלילה, והעובדה שהוא לא מצויד לא בכבל ולא בדונגל. המאפיין השלישי הוא אולי המיוחד מכולם: מדובר בעכבר שכל מה שהוא צריך בכדי להתחבר למחשב שלכם הוא שרכיב ה-WiFi שלו יהיה פעיל, ואין כל צורך בנתב שיהיה בסביבה שזה יקרה.

החיבור מתבצע לאחר התקנת תוכנה קטנה שמגיעה בתקליטור שמצורף לעכבר. במקרה שאין במחשב כונן אופטי, כמו בהרבה מאוד מחשבים מודרניים, צריך להוריד את מנהל ההתקן מהאתר של HP, אבל אל תחפשו אותו בישראל. משום מה לא מצאנו אותו שם. לאחר מכן ההתקנה כבר פשוטה מאוד ותהליך זיהוי העכבר מבוצע בקלות כל עוד השבב האלחוטי במחשב נתמך – אבל זה לא אמורה להיות בעיה במחשב משלוש/ארבע השנים האחרונות ומעלה. בכל מקרה, צריך לבדוק לפני הרכישה אם הוא עובד עם השבב שבמחשב. תוכנית עזר קטנה שניתן להוריד מהאתר של HP מאפשרת לזהות בקלות את השבב, וכך אפשר לבדוק מול רשימת התמיכה באתר.

החיבור האלחוטי עבד מצוין בדרך כלל, בדיוק כמו ההגבה של העכבר לתזוזה וללחיצה על הכפתורים העיקריים. את רזולוציית ההפרדה של העכבר בוחרים באמצעות לחיצה בו זמנית על שני הכפתורים הראשיים ועל הכפתור הנוסף שנמצא למעלה, ממש משמאל לכפתור העיקרי של העכבר (אנו נתייחס אליו בהמשך). כל לחיצה מאפשרת לעבור בין 4 רמות הרזולוציה: 400, 800, 1,200 ו-1,600 נקוות לאינץ' (DPI). מספר ההבהובים שמופיעם לאחר שעוזבים את הכפתורים מראה מהי הרזולוציה הפעילה, מ-1 עד 4 הבהובים בהתאמה.

אבל מעבר לכך קשה לספר עוד דברים טובים על העכבר הזה, שכולל עוד שני כפתורים צדדיים ניתנים לתכנות (באמצעות מרכז הבקרה של העכבר). זה מתחיל במבנה הפיזי – העכבר הזה גדול מדי. הוא אולי בנוי בצורה ארגונומית, אבל הוא מתאים בצורתו לעבודה נוחה רק למי שיש לו כף יד גדולה מאוד ומשתמש בעכבר ביד ימין (כן, הוא בהחלט לא מתאים לאיטרים). הגודל הזה גם, לדעתנו לפחות, יימנע מאנשים לרכוש אותו עבור עבודה עם מחשבים ניידים, למרות שבמקרה של מחשב נייד העובדה שאין צורך ביציאת USB לחיבור העכבר יכולה להוות יתרון רציני. הסיבה היא שעם עכבר בקנה מידה קשה לעבוד במקומות צפופים או עם משטח עבודה מצומצם. הוא טוב לשולחן העבודה, ולא מעבר לכך.

קרא עוד:  בלי טובות: HarmonyOS של וואווי תתחרה בגוגל, מיקרוסופט ואפל

השם המלא של העכבר הוא WiFi Touch Mouse X7000, והשם הזה עצם כולל את כל מה שמיוחד בו, כאמור לעיל, כולל פס הגלילה הייחודי שמחליף את הגלגלת המסורתית ולפי HP אמור להיות נוח יותר לשימוש. ובכן, לא ממש. אולי בגלל שאנחנו מורגלים בהרבה שנים של גלגלת, היה לנו קשה להתרגל לכך שאנחנו צריכים להזיז את האצבע מעלה ומטה למרות שבאופן תיאורטי לא צריך להיות כל הבדל בצורת העבודה. לא תמיד הרגשנו שהמאפיין הזה עובד מספיק טוב, אבל יש לנו הרגשה שבהחלט מדובר כאן בעניין של טעם וריח, ויכולת הסתגלות מהירה יותר או פחות.

תכונה נוספת ייחודית לעכבר מחוברת כברירת מחדל לכפתור שנמצא משמאל לכפתור העכבר הראשי (השמאלי). הכפתור הזה מכונה כפתור פייסבוק (Facebook) והוא לעזור למשתמש להעלות תמונות ישירות לאלבומים בפייסבוק. אבל גם כאן, רעיון נחמד, גם אם ממש לא הכרחי לעכבר, לא ממש ממומש כמו שצריך. קודם כל, צריך להגדיר, ועדיף בזמן ההתקנה, את החשבון בפייסבוק ואז לאשר את היישום בפייסבוק. לאחר מכן כדי ליצור אלבום חדש צריך לבצע לחיצה שמאלית על סמל היישום של העכבר באזור סמלי ההודעות, לבחור בהגדרות ואז ליצור אלבום חדש.

כשמגיעים לעניין עצמו מגלים שכל מה שבעצם התכונה הזו מספקת היא אפשרות לבצע לכידת תמונות על המסך: לוחצים עם הכפתור בפינה אחת של התמונה, גוררים לפינה המרוחקת, ומה שנלכד בתיבה הוא מה שיעלה לאלבום שבוחרי מהרשימה בתיבה שמופיעה לאחר מכן. אפשר אמנם לבחור כמה תמונות לפני שמבצעים את פעולת ההעלאה, אבל מהר מאוד הבנו שעדיף להשתמש בצורה הישנה והרגילה: לגשת לפייסבוק ומשם להעלות תמונות. עצם העובדה שאי אפשר פשוט לבצע לחיצה על תמונה קיימת או מספר תמונות נבחרות כדי לבצע פעולת העלאה מסרבלת את העניין יותר מדי, וזאת עוד לפני שלוקחים בחשבון שלפעמים, מה לעשות, לא בדיוק לוכדים את כל התמונה שרוצים במדויק. מיותר בסופו של דבר.

קרא עוד:  הדור השלישי של DJI Osmo Mobile עוד יותר קומפקטי וזול

כך שבסופו של דבר ה-WiFi Touch Mouse X7000 נופל בין הכסאות: הוא מציע הרבה דברים חדשים, אבל בשורה התחתונה הוא פשוט לא מספיק נוח לעבודה. צריך להתרגל לפס במקום גלגלת וזה קצת קשה, הוא גדול מאוד ולכן לא ממש שימושי כעכבר ל-"תנאי שטח", גודלו פוגם בנוחות העבודה, ותכונת העלאת התמונות לפייסבוק הוא רעיון שלא ישבו וחשבו עליו עד הסוף. לכך יש גם להוסיף גם הרגשה של פלסטיק זול ולא איכותי במיוחד, למרות שהוא מבריק, ומשם מגיעים לשורה הסופית שאומרת שמאוד קשה לנו להמליץ עליו.

ב-HP אומרים שהוא מספק הצצה לעתיד, ואכן כך מכל בחינה, אבל ההצצה לעתיד עדיין לא הופכת אותו לנוח לשימוש. נקווה שבפעם הבאה ייקחו את הרעיונות החדשניים ויוסיפו להם גם איכות וחוויית שימוש מוצלחת יותר.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.