שוק מחשבי ה-All In One בארץ לא נוסק לגבהים בעיקר בשל מחירם הגבוה של המחשבים, בדרך כלל, ביחס למפרט שהם מציעים. חברת HP מציעה מחשב “הכל באחד” מדגם Touch Smart 520, בעל מפרט מצוין ההופך אותו לאחד המובילים בשוק הישראלי בתחום הזה (ואפשר לומר מוביל לבד – למיטב ידיעתנו אין לו מתחרים אמיתיים מבחינת מפרט). בשונה מהדגם הקודם שכבר נמכר בעבר בארץ, ה-All-in-One 200, במחשב הנוכחי כבר משולב מסך מגע בגודל 23 אינץ' מתכוונן באיכות HD מלאה, ומערכת שמע מצוינת בטכנולוגיית Beats Audio שפותחה בשיתוף עם Dr. Dre.

אהבנו

  • איכות שמע מצוינת
  • מסך באבחנת HD מלאה
  • ממשק מסך מגע נוח לשימוש

פחות אהבנו

  • חוסר דיוק במסך המגע
  • ביצועים חלשים במשחקי תלת מימד
  • עיצוב פשוט

עיצוב וקצת מסביב: לאלה מכם שלא נתקלו במחשב מסוג AIO נספר שהוא מעט שונה בצורתו ממחשב PC רגיל, כזה שמבוסס על מארז ומסך נפרדים. השוני העיקרי הוא שיש צורך רק בכבל חשמל אחד כדי לגרום למחשב לעבוד (טוב, אולי שניים, אם אתם צריכים להתחבר לאינטרנט באמצעות כבל רשת במקום להשתמש בחיבור ה-WiFi). מדובר ביתרון גדול עבור מי שרוצה לשים עמדת מחשב בסלון שלא תפריע יותר מידי, גם במיקום וגם מבחינת בעיצוב. עם זאת, זה גם אומר שצריך לקחת בחשבון את משקל המחשב, כמעט 12 ק"ג – לפני שבוחרים את השולחן עליו מניחים את המחשב, יש לוודא שהוא יכול לעמוד בכובד. ואם רוצים בכלל לתלות את המחשב על הקיר (יש ערכת תלייה נפרדת), יש לשים לב על איזה קיר עושים זאת (לא כדאי לנסות, לדוגמה, על קיר גבס). בנוסף ניתן להטות את מסך המחשב כך שיהיה נוח לעבוד איתו גם כאשר עומדים.

עוד דבר שצריך לקחת בחשבון הוא העיצוב הכללי שלמען האמת, מאוד מאכזב. המחשב מצופה פלסטיק, ויש הרגשה שאפשר לסדוק את הציפוי בקלות (מסיבות מובנות, לא ממש ניסינו). הצבע הוא אפור מט עם גימור אפור מטאלי בתושבת המסך. אומנם למחשב קווי מתאר מעט עגולים אך אנו חושבים שב-HP יכלו להשקיע הרבה יותר בעיצוב החיצוני של המחשב ולהעניק לו קצת שיק וסגנון, כדי שלפחות יצדיק את המחיר שלו.

אז חוץ ממסך, מה רואים מסביב? בקדמת המחשב מוצאים את מצלמת האינטרנט והמיקרופון, בצידו השמאלי יש 2 חיבורי USB 3.0, קורא כרטיסים וכניסת אזניות ומיקרופון. מאחור נמצאים 4 חיבורי USB 2.0, כניסת רשת ויציאת מתח. בצידו הימני ממוקם נגן ה-DVD ובחלקו העליון כפתור ההפעלה.

מסך (מגע) וממשק עבודה: המחשב מצויד במסך 23 אינץ' Full HD BrightView WLED (שזה אומר רזולוציה של 1920×1080) ואם חשקה נפש המשתמש להוציא לפנסיה את העכבר והמקלדת, או שהמקום למחשב מוגבל, הוא יכול להסתפק במסך המגע (מולטי טאצ'). מצד אחד המסך עצמו מט, כלומר אינו מבריק ולכן מאפשר לעבוד בכל תנאי התאורה מבלי לסבול מהשתקפויות, אבל מצד שני הצבעים שהוא מפיק מעט חלשים. חווית המשתמש והדיוק די מאכזבת ואינה מתקרבת לחוויה במסכי המגע שמכירים מהטאבלטים או הסמארטפונים, אבל, בהחלט עושה את העבודה בכל עניין ההקלדה במקלדת הוירטואלית, עבודה בממשק המולטימדיה והגלישה באינטרנט. לעתים חוסר הדיוק אף ממש מרגיז. לדוגמה, כאשר ניסינו להגדיל את חלון המסך והאצבע הונחה על הסמן, המסך זיהה את הלחיצה כמה מילימטרים הצידה וסגר את החלון. אותו דבר עם שורת קישור, המסך הראה חיווי קרוב לשורה אך לא עליה… ולפעמים מרוב ייאוש חזרנו להשתמש בעכבר. אין זה דבר חדש בעולם מסכי המגע, אך כדי לשפר את חווית המשתמש פיתחה HP ממשק מגע משלה, Magic Canvas, המאפשר שליטה טובה יותר במסך. מדובר במעיין לוח עבודה בעל מספר מסכים, שהמעבר ביניהם מתבצע בעזרת האצבע, ממש כמו המעבר בין מסכים בסמארטפון או בטאבלט. הממשק מצויד בצלמיות ולחצנים גדולים יותר, המאפשרים לפתוח תמונות, להאזין למוזיקה (איזה איכות!) ולבחור סרטים שנמצאים במחשב ביתר קלות. ניתן גם לגלוש לאתרים בעזרת דפדפן מותאם ואפילו לכתוב תזכורות על גבי המסך. בנוסף, תמצאו גם ממשק המיועד לילדים שעבר שיפור והתאמה למסך המגע, ומעבר לכל הפעילויות הרגילות שנעשות בעזרת העכבר, יוכל הילד לשחק בעזרת מסך המגע, ואף לצייר ציורים בתוכנת הצייר.

החיסרון העיקרי של מסך המגע – ניקיון. אחרי שגולשים כל היום, משחקים, ונותנים לילד לשחק עם המסך – המסך מלא טביעות אצבעות, ולכו תראו סרט בין כל טביעות האצבע מבלי שהן יטרידו אתכם. חלקכם יגידו, מה הבעיה לנקות?! אבל זה לא כמו לנקות מסך של סמארטפון, משום מה ה"שומן" מתעקש לרדת מהמסך. שאני אשפשף?! מה פתאום!

מאחר ורזולוציית המסך היא 1920X1080, ניתן ליהנות מסרטים באיכות אבחנה גבוהה מלאה ללא בעיה. כל סרט שבדקנו פעל מצוין, ללא תקיעות, מריחות וכו'.

המקלדת ממשיכה את קו העיצוב של המחשב ומעוטרת בגימור שחור מט. המקשים רחבים ושטוחים ומקנים חוויית עבודה קלה ונוחה בכלל, ולכל אלה שמקלידים בצורה עיוורת בפרט. המקלדת שטוחה מאוד וניתנת לאחסון בכל מקום שחפצים כאשר לא משתמשים במחשב. העכבר המסופק בסט הוא אופטי ובעל 2 לחצנים וגלגלת ביניהם בלבד. הוא נוח לשימוש, אבל רק בעבודות דבר המתאים לשימוש קצר ופשוט אך בהחלט לא מתאים לעבודה ארוכה, וזה מאוד תלוי בהרגלי השימוש. אלה שכבר רגילים לעבוד עם עכבר שיש לו לפחות 2 לחצנים נוספים (קדימה ואחורה בדפדפן) יצטרכו לרכוש אחד אחר. גם העכבר ממשיך את קו העיצוב ומגיע בגימור של שחור מבריק. אולי הגיע הזמן ש-HP יתחילו לצרף עכברים נוחים יותר או לפחות בעלי חיישן לייזר ולא אופטי, כדי שלא תהיה הגבלה בהיבט של מיקום המחשב ובעיקר מהסיבה שתצדיק עוד יותר את מחיר המחשב.

ממצלמת האינטרנט הממוקמת בחלקו העליון של המחשב ניתן ליהנות בזמן שיחת וידאו, כאשר מנהל ההתקן שמלווה אותה מאפשרת להוסיף כל מיני אפקטים מצחיקים בזמן השיחה ללא קשר באיזו תוכנה אתם משתמשים. ישנם אפקטים רבים כגון: מסכות, אש, עשן מהאוזניים, מסגרות, קריקטורות משונות ועוד. כך ניתן להעשיר את השיחה ולהפתיע את הצד השני. בהחלט רעיון חביב לגיל הצעיר אבל גם לבוגר יותר. תכונה זו מופעלת אופן אוטומטי כאשר מתחילים שיחות וידיאו.

שמע: כזה דבר, אף פעם לא שמעתם! בדרך כלל שמדברים על רמקולים שמצורפים למחשב, ובמיוחד במחשבי AIO שמציעים בדרך כלל רמקולים מובנים, מצפים לרמקולים בעלי איכות סבירה וכדי ליהנות מאיכות מוזיקה גבוהה צריך לחבר את המחשב למערכת שמע חיצונית איכותית יותר. כאן, לא צריך לחבר שום דבר. מדובר במערכת שמע מצוינת בטכנולוגייתBeats Audio , שפותחה בשיתוף עם היוצר והמפיק Dr. Dre, אותה איכות המוכרת מהאוזניות היקרות של Beats Audio. זהו בהחלט שיתוף מבורך, המעלה את רמת המחשב בכמה שלבים, ומעמיד אותו במקום הראשון בקטגוריית איכות השמע.

בלטו בחסרונם: אין ספק שמבחינת צפייה בסרטים ושמע המחשב עושה מעבר למצופה, ובעיקר מערכת השמע, אז למה אי אפשר לצפות בטלויזיה? הרי אם HP מייעדים את המחשב לסלון או בעיקר למחשב בחדרי ילדים,1 למה לא לצרף חיבור HDMI או כניסת אנטנה (במיוחד שלערכה מצורף שלט). אז אחרי בדיקה קטנה, מסתבר שישנם מספר דגמים ל-Touch Smart 520 אשר בהם יש גם חיבור HDMI וגם כניסת אנטנה (בחלקם יש גם נגן blue-ray). חיבורים כאלו אומנם יעלו במעט את מחיר המחשב, אך אין ספק שאיתם המחשב יהיה ערכת מולטימדיה מושלמת.

מחיר: כמו כל מחשב AIO גם כאן מחיר המחשב גבוה ועומד על כ-5,200 ש"ח, מחיר שנמצא ברמה הממוצעת של מחירי מחשבי "הכל באחד". בהשוואה למחשב PC סטנדרטי עם מסך (באותו בגודל – ללא מגע) ומפרט זהים, תמצאו בשוק מחירים של כ-2,500 ש"ח. מדובר אמנם בהפרש לא קטן, אך למי שמוכן להשקיע לשם העיצוב והנוחות, ימצא זאת כמחיר טוב אל מול מחשבים אחרים בקטגוריה.

ביצועים: עם מעבד Core i3-2120 מבית אינטל, שפועל במהירות של 3.3 גה"ץ, הביצועים שחילצנו מהמשחב היו בהחלט סבירים, ובאף אחד מהמבחנים הוא לא חרג מהציפיות שלנו, לא למעלה ולא למטה, לא לטובה ולא לרעה. כך לדוגמה, מכיוון שהמחשב אינו מצויד בכרטיס תצוגה "בלעדי", לא ציפינו לגדולות במבחני התצוגה השונים. כך, לדוגמה, ציון של 3,179 נקודות בבחינת 3DMark06, ברזולוציה של 1920×1080, היא בסדר אבל לא יותר מכך והיא מציעה קצב הצגת מסגרות גרפיות נמוך למדי ברזולוציה הזו, מכיוון שהיא מושגת בעיקר בגלל המעבד המהיר יחסית. במבחן Heaven, שכבר בודק ישירות את כרטיס התצוגה בפעולה ב-DirectX 11, כבר קיבל המחשב ציון של 86 נקודות בלבד ברזולוציה מלאה, וזה מראה עד כמה הוא לא מתאים למשחקים של ימינו, למרות שתמיד כמובן אפשר לשחק ברזולוציה נמוכה יותר (מהירות על חשבון יופי, אופי על חשבון אווירה).

במבחנים הסינטטיים לבדיקת עוצמת המחשוב התוצאות כעבר מיצבו אותו "בדיוק" במקום שהוא ראוי לו. תוצאה של 2,210 נקודות ב-PCMark7 Basic מציגה לראווה את תדר המעבד שלו, אך עדיין מחשבים עם מעבדי i7 ואפילו i5 במהירויות נמוכות יותר משיגים בדרך כלל תוצאות טובות יותר. זה גם בלט במבחן המעבד של Cinebench 11.5 – תוצאה של 2.87 נקודות היא טובה יותר מזו של רוב מעבדי ה-Core i3 שבחנו עד היום, אבל היא לא יכולה להתמודד עם תוצאה של אף מעבד ארבע ליבות, ולא משנה מה התדר שלו (כל עוד מגדירים את המבחנים מול מעבדי אינטל בלבד… מול AMD זה כבר סיפור אחר לחלוטין).

רצינו לציין לטובה גם את כונן 1 הטרה-בייט שמגיע עם המחשב. לא, לא רק בגלל הנפח, אלא בגלל שם קצב העברה ממוצע של 98.8 מגה-בייט/לשנייה זה אחד מהכוננים הרגילים המהירים בהם נתקלנו במבחנים שלנו.

לסיכום: HP Touch Smart 520 מציע מסך מגע עם פתרון טוב לסרטים, מוזיקה, גלישה שוטפת באינטרנט, אופיס ומשחקים. כל זה מאוגד במארז אחד של מחשב ומסך נטול כבלים (רק כבל חשמל) המתאים לחדרי ילדים ולאזורים שונים בבית בעלי מקום מצומם. המחשב לא מתאים כל כך לגימריים, אך היה יכול לעשות זאת אם היה חיבור HDMI אשר היה מאפשר חיבור קונסולת משחקים. השאלה העיקרית, בתמורה למחיר, מה יותר חשוב לכם, מקום או ביצועים? אם אתם מחפשים מחשב שלא תופס הרבה מקום בעל מסך מגע, מערכת שמע מצוינת וביצועים ממוצעים, זהו בהחלט מחשב בשבילכם. אם לא חסר לכם מקום ומעדיפים ואתם מחפשים ביצועים מושלמים ומפרט טוב יותר, תצטרכו לחפש לעצמכם מחשב אחר.

מפרט: דגם HP Touch Smart 520-1010is, מעבד: Intel Core i3-2120 במהירות 3.3 גה"ץ * ערכת שבבים: Intel H61 * זיכרון: 4 ג'יגה-בייט RAM מסוג DDR3 * כונן קשיח: SATA 3G, בנפח 1,000 ג'יגה-בייט ומהירות 7,200 סל"ד * מסך: 23 אינץ' * רזולוציה מרבית:1920×1080 * כרטיס תצוגה: פנימי, כחלק מהמעבד * קישוריות: 802.11n, HS, כרטיס רשת מקומית Realtek * חיבורים: 2 חיבורי USB 3.0, ו-4 חיבורי USB 2.0 * תוספות: קורא כרטיסי סים 1-6, מצלמת 720p * מערכת הפעלה: Windows 7 Home Premium, 64 ביט * מידות: 58 x‏ 21.7 x‏ 45.7 ס"מ * משקל: 11.8 ק" * מחיר שוק: 5,190 ש"ח * ספקית: HP ישראל

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il

-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.