מחשב נייד למשחקים. זאת השאלה. מה התשובה? שאלה קצת מבלבלת? טוב, ננסח את זה קצת אחרת: כשאתם חושבים על מחשב נייד שמוגדר כמחשב נייד שמיועד לשחקני מחשב, מה הדבר הראשון שצץ לכם בראש? קצת יותר טוב, נכון? ובכן, אז מה התשובה? מבלי לערוך סקר אמיתי לצורך תשובה על השאלה הזו, אנחנו מעריכים בזהירות רבה שהדבר הראשון עליו חשבתם הוא גודל המסך, ואנו כמעט בטוחים שבראש של רובכם זהר עכשיו המספר 17 כדי לציין מסך 17 אינץ'.

אבל האם מסך בגודל של 17 אינץ' הוא משהו שחייב להיות חלק מהתצורה של מחשב שמיועד למגזר השחקנים שבכם? בואו נאמר שהחלקים האחרים של המשוואה, עוצמת מעבד, כמות זיכרון וכמובן כרטיס גרפי, עומדים בתקן של מחשב נייד למשחקים, האם אתם הייתם מסתפקים במסך בגודל של 15.6 אינץ'?

כי, אם תחשבו על זה לרגע, אנחנו כמעט בטוחים שאם אתם שחקני מחשב, לפחות בבית יושב על שולחן המשחקים שלכם, ואולי גם שולחן העבודה, מסך בגודל של 21 אינץ' ומעלה שיכול לעבוד ברזולוציה של 1,920×1.080 לכל הפחות. כי אם אתם מאלה שמשחקים משחקים כאמצעי הבידור שלכם ו/או זו השימוש העיקרי שלכם במחשב, כנראה שגם 17 אינץ' בתחנת הקבע זה לא ממש מספיק כדי לשחק באופן מספק לחלוטין.

כשיוצאים מהבית, זה כבר משהו אחר, אבל אז שוב נשאלת השאלה: האם מסך בגודל 15.6 אינץ' לא יכול להיות מספיק גדול כדי לספק תצוגה שאפשר לשחק איתה?

כל הפתיחה הזו נועדה כמובן כדי לספר לכם שהמחשב שעומד כאן לבדיקה בסקירה הזו הוא מחשב שמכל בחינה וצורה הוא מחשב למשחקים, אבל הוא מגיע עם מסך 15.6 אינץ' "בלבד". מדובר בגרסה הנוכחית של ה-Pavilion dv6 מבית HP, דגם שהוגדר מהתחלה כדגם לבידור ביתי, ומעבר לסרטים, גלישה וכדומה, בבידור ביתי הכוונה היא כמובן גם למשחקי מחשב, ועוד איך.

למעשה, אם תדפדפו מהר לקצה הכתבה ותבחנו את התצורה של המחשב הזה, שהסימון הסדרתי שלו הוא 6b19ej (האמת שאפשר לפעמים להשתגע ממספור הדגמים הפנימי של כל דגם במחסן הנשקים של מחשבי HP), אתם בעצמכם תבינו למה הוא מיועד בהחלט לשחקנים שביניכם, גם אם לא להרדקור אלא לגיימרים ברמה אחת פחות.

סיבוב טכני: כי, אם תחשבו על זה, בכל מה שקשור למחשב שמבוסס עדיין על מעבד Sandy Bridge, כי אם תרצו או לא מחשבים המבוססים על מעבדי ה-Ivy Bridge החדשים עדיין לא ממש מציפים את הארץ לאורכה או לרוחבה ועד שזה יקרה עוד ייקח זמן מה, מדובר על כמעט הצעקה האחרונה. המעבד שנמצא בלב ליבו של ה-dv6 הוא מעבד ארבע ליבות ושמונה נימי עבודה שאמנם פועל במהירות בסיסית של 2.2 ג'יגה-הרץ בלבד, אבל יכול להגיע ל-3.1 ג'יגה-הרץ במצב טורבו וכל זאת במעטפת תרמית של 45 וואט בלבד. כן. בלבד. זה בהחלט לא יותר מדי לארבע ליבות, במיוחד שלא מדובר במחשב אולטרה-בוק או משהו שאפילו מנסה להיות דומה לו.

ומה עם ההיבטים האחרים של מחשב שמיועד למשחקים? ובכן המחשב המסוים הזה מגיע עם לא פחות מ-8 ג'יגה-בייט זיכרון RAM עם הרכישה, הוא מצויד בכונן קשיח בנפח של 1 טרה-בייט כך שיש מספיק מקום כדי להתקין כמה וכמה משחקים, אפילו אם הם גדולים וכבדים במיוחד, וכרטיס התצוגה שהוא מציע, ה-Radeon HD 6770M, שמגיע עם 2 גי'גה-בייט זיכרון עבודה ייעודי, בהחלט אמור לספק 95% מהגיימרים. הוא אולי לא שייך כיום כבר לשורה הראשונה של כרטיסי התצוגה שמשולבים במחשבים הניידים, כי גם AMD וגם Nvidia כבר רעננו את ההיצע באופן רציני ביותר, אבל תאמינו לנו שתתקשו למצוא משחק שלא יעבוד היטב עם כרטיס התצוגה הזה, גם ברזולוציה המלאה שמציע המסך.

בקיצור, כמו שאתם מבינים, על הנייר מדובר בחבילה לא רעה בכלל, ואם תרצו תוכלו כבר לקפוץ לפסקת המבחנים כדי לבדוק אם מדובר בנייר בלבד או שהמחשב עומד בציפיות, למרות שכמובן אנחנו מעדיפים שתמשיכו לקרוא לפי הסדר. ובכלל, אחרי שאתם מודעים למפרט, האם עדיין מפריע לכם שמדובר במחשב עם מסך 15 אינץ'?

סיבוב ראווה: אז אחרי שבדקנו מה שיש בפנים, מה יש ל-dv6 להציע מבחוץ? אומרים שאם ראית dv אחד בדרך כלל ראית את כולם, וה-dv6 לא ממש חורג מהסטיגמה הזו, שהיא כמובן לא יותר מסטגימה. זה לא אומר שזה לא יפה, גם אם המראה לא מדהים, הוא בהחלט איכותי. הצבע האפור המוברש מלמעלה, הלוגו הבוער של HP בפינה הימנית העליונה של המכסה העליון, והניגוד המוצלח בין צבע האלומיניום המתכתי והמקלדת השחורה באזור העבודה בהחלט משאירים רושם טוב למראה. הבחירה בצבע אפור כהה עד שחור עבור משטח השליטה הגדול מהווה עוד החלטה עיצובית מוצלחת.

בצד ימין של המחשב מוצאים את צורב ה-DVD ושתי יציאות USB 2.0. למחשב יש עוד שתי יציאות USB, ושתיהן 3.0, אבל הן נמצאות בצד השמאלי שלו, ליד שאר היציאות: חיבורי הקול, ה-HDMI, הרשת וה-RGB. מאחור, כמו ברוב המקרים כיום, לא מוצאים דבר, רק את קצה הסוללה ואת נקודת המבט האחורית על צירי המסך שהינם חזקים למדי.

מבט מהצד השני של צירי המסך מגלה שביניהם יושב רמקול ארוך. רמקול זה, יחד עם עוד שניים שנמצאים בקדמת המחשב, הם ערכת הקול והרמקולים של המותג היוקרתי beats audio. איך זה בא לידי ביטוי בזמן השימוש? איכות קול גבוהה מאוד במשחקים, אבל הבס קצת פחות מספק, כך שבמוזיקה יכול להיות שתרגישו שקצת חסר לכם משהו בשביל חוויה באמת מספקת. עם זאת מדובר ברמקולים מאוד חזקים בהשוואה לסטנדרד המקובל במחשבים ניידים, ובדרך כלל לא תזדקקו לאוזניות בזמן משחק, אלא אם הסביבה שלכם ממש ממש רועשת.

שימושיות: ובזרימה טבעית נעבור לשימושיות של המחשב. לגבי מערכת הקול כבר התייחסנו לעיל, וסימנו בעוד V קטן את צד המשחקיות שלו. ומה עם המסך? מבריק, וזה אומר צבעים חדים מאוד ומהנים בישיבה מדויקת מולו. מהזוויות כבר רואים פחות טוב, בעיקר את הצד המרוחק שפתאום הופך לכהה יותר, אבל אם להיות הוגנים: את מי זה ממש מעניין? כמשחקים משחקים מול מסך המחשב ולא מהצד שלו, ואז אין כל בעיה.

את משטח השליטה הגדול כבר הזכרנו לעיל. כעת נציין גם שהוא מאוד מאוד נוח לשימוש, כל עוד הידיים לא מזיעות. אז לפעמים האצבע קצת נתקעת בתזוזה. שני כפתורי העכבר מגיבים בקלות ובלי הפעלת כוח לכל גחמה, וזה טוב, למרות שכמובן אף שחקן מחשב לא יוותר ברוב המקרים על חיבור עכבר חיצוני.

המקלדת עצמה, שכוללת גם לוח מספרים מלא, נוחה למדי. המקשים אולי לא מספקים חוויה ברמה ששווה באיכותה לזו של מקלדת במחשב ThinkPad, אבל הירידה שלהם מספיק עמוקה, והם מגיבים מספיק טוב גם עבור מי שמקליד הרבה טקסטים, ורגיל לעשות זאת במהירות ובנוחות. ההפרדה ביניהם גם סבירה, כמקובל כיום במקלדות הצ'יקלט שהשתלטו כמעט לחלוטין על תחום המחשבים הניידים.

החיבור בין מקשי הפונקציה לתוכנות השליטה והעזרים של המחשב קצת פחות מוצלח. משום מה יש השהיה קטנה בין לחיצה על מקש פונקציה מתאים ועד לפתיחת היישום. במקרה של כפתור הפעלת הדפדפן שנמצא ליד כפתור ההפעלה/כיבוי של המחשב, התגובה הרבה יותר מהירה.

בסך הכל, בהחלט מחשב שנוח לשימוש, מכל הבחינות, והוא בהחלט יכול לשמש, מעבר למחשב משחקים, גם כתחנת עבודה עבור כל בני המשפחה.

בדיקות ומבחנים: מחשב משחקים וזמן עבודה. הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו? לא. טוב, לפחות לא על הנייר. בכל זאת מדובר במחשב עם מסך 15 אינץ' ולא 17 אינץ', ובכל זאת, כפי שכבר הזכרנו לעיל, המעטפת התרמית של המעבד ממש לא נוראה. אז בסופו של דבר, הופתענו לטובה כי בכל זאת לא ציפינו שמבחן הפרודוקטיביות של MobileMark 2007 יוביל אותנו ל-336 דקות, או קצת יותר מחמש וחצי שעות עבודה. אז נכון, אין ספק שבמשחקיות מלאה המחשב לא יחזיק מעמד כל כך הרבה זמן, אבל מצד שני ניתן לשחק בו שעתיים ויותר מבלי לתור בעיניים וברגליים אחר תקע חשמלי בקיר קרוב.

באופן טבעי רצנו קודם כל לבדוק את יכולות המשחק של המחשב, ובסיום ההרצה של Heaven, המבחן המתקדם לכרטיסים התומכים ב-DirectX 11, קיבלנו את התשובה לה ציפינו: 288 נקודות ברזולוציה של 1,920×1,080, הרזולוציה הטבעית והמלאה של מסך המחשב, וזה ציון פשוט נהדר, גם אם משווים אותו ל-323 נקודות של ה-X770, חיית המשחקים של טושיבה (Toshiba). ציון זה אומר קצב הצגת מסגרות של 11.5 מסגרות לשנייה, וברזולוציה כזו, ועם דחיפת היכולות של הכרטיס כמעט עד הקצה, מדובר בהחלט בקצב איכותי ביותר. אחרי המבחן הזה כבר לא הופתענו בכלל, לא שחשבנו שנהיה מופתעים, גם בבדיקת 3DMark06 שמשווה את היכולות של השבב בגרפי גם לשבבים מעט ישנים יותר. 11,932 נקודות זה הציון הגבוה ביותר שקיבלנו אי פעם במבחן הזה, ברזולוציה של 1,024×768 שהיא ברירת המחדל שלנו למבחן זה. גם ב-1,920×1,080 קיבלנו תוצאה גבוהה של 7,950 נקודות, ואפשר לסמן עוד V אחד.

אבל בבחינות הגרפיות נתקלנו בבעיה קטנה ומוכרת במחשבים שמבוססים על שבב תצוגה של AMD כתוספת לשבב ברירת המחדל של המעבד. מנהל ההתקן לא תמיד מצליח לזהות שיש צורך לעבור למצב העבודה החזק כדי לספק יכולות גרפיות מלאות, והוא מעביר את השליטה למעבד של המחשב. ולא רק שיש כאן צורך בשליטה של המשתמש על התוכנות בהם הרוצים להפעיל את השבב של AMD ועל התוכנות שרוצים להפעיל עם השבב בגרפי של המעבד, במקרה שמדובר בתוכנה שלא מותקנת, אלא מורצת כמות שהיא מהכונן הקשיח או מכונן USB חיצוני, ברוב המקרים צריך להסתפק בשבב הגרפי החלש יותר. חבל שב-AMD לא פותרים את הבעיה, וזה בא לידי ביטוי במבחן Cinebench 11.5 בו 10.99 נקודות בלבד במבחן ה-OpenGL, שזו תוצאה נמוכה מאוד יחסית. במבחן המעבד, לעומת זאת, השיג המחשב 5.36 נקודות ושוב התייצב במעלה הטבלה שלנו לגבי מחשבים ניידים.

במבחנים הכלליים יותר השיג המחשב תוצאות נאות, אבל לא יותר מנאות, ששוב כמובן ההשוואה היחסית שלו היא מול מחשבי הקצה העליון בבדיקות שלנו בחודשים האחרונים. זה בא לידי ביטוי עם 2,495 נקודות במבחן PCMark 7 Basic ועם 8,860 נקודות ב-PCMarkVantage. קצב כיווץ של 2,819 ק"ב/לשנייה במבחן WinRAR היה צפוי (וגבוה) לאור המעבד שמותקן בקרבו.

השורה התחתונה: ה-HP dv6-6b19ej, מכל נקודת מבט, הוא מחשב מהנה ומוצלח. הוא מוכיח ש-HP יודעת להוציא מתחת לידיים מחשב משחקים לא רע בכלל. הבחירה במסך 15 אינץ' היא לדעתנו לא חסרון משמעותי, אלא להפך. זה הופך אותו למחשב שמתאים כל הבית, ועם משקל של 2.91 ק"ג, אפילו הניידות שלו סבירה, בטח כשמצורפים אליה זמני עבודה טובים.

והכי חשוב, שורת המחיר. הבחירה במסך קטן יותר, ועם זאת נזכיר שוב שהוא מציע רזולוציית HD מלאה, מובילה למחיר שוק של כ-5,200 ש"ח שהוא נמוך משמעותית ממחשבי משחקים מסיביים. בהפרש אפשר לרכוש מסך 23 אינץ' טוב לשולחן העבודה ועוד להישאר עם קצת עודף. אנחנו אהבנו.

 למבחני הביצועים המלאים, היכנסו לאתר החומרה THspot.co.il

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.