יחלוף עוד זמן רב עד שנחזור לטוס כפי שהיינו רגילים. עם זאת, טיסות ספורות כבר ממריאות מנתב"ג וכן ישראלים רבים מתגוררים מעבר לים. עבור כל אלה, צריכת תכני בידור ישראליים נדרשת גם מעבר לים ורבים מוצאים עצמם מתקשים בכך, שכן התוכן המופיע בשירותי הזרמת הווידאו השונים מותאם לאזור הגיאוגרפי, ושירותים אחרים אף חוסמים את הגישה אליהם כשהגולש אינו נמצא בישראל.

מדוע זה קורה? לעיתים שירותי ההזרמה מקדמים תוכן שונה במקומות שונים משיקולי עניין ואקטואליה, פעמים אחרות הדבר מעוגן בהסכמים עליהם חתומים אותם שירותים עם בתי ההפקה.

אחד הפתרונות הפופולריים לסוגיה הזו הוא שימוש בשירות רשת וירטואלית פרטית, או בקיצור – VPN. שירותים מסוג זה מאפשרים לגולש לקבל כתובת IP ישראלית, וכך גם אם יגלוש מכל מקום בעולם תזוהה הגלישה כאילו התבצעה ממחשב הממוקם בישראל.

שירותים שכאלה קיימים בשפע: חלקם בחינם, אחרים בתשלום, אך אחד החסרונות בשירותים רבים שהגלישה דרכם הופכת לאיטית במיוחד. הדרך של ספקי ה-VPN להתגבר על הבעיה היא באמצעות הצבת שרתים בישראל, ומומלץ לנסות להשתמש ב-VPN ישראלי מהיר.

המנהרה הסודית

כיצד זה עובד? אחרי רישום לשירות ניתן להתקין אפליקציה ייעודית על המחשב או הטלפון החכם שממנו מתבצעת הגלישה. האפליקציה מנתבת את הגלישה דרך פרוטוקול מאובטח, כזה המותקן גם בשרתי החברה, וכך גם התוכן וגם זהות הגולש מוצפנים בפני ספקי הגלישה, אתרי האינטרנט ועוד. לחילופין, ניתן להגדיר את ה-VPN באופן ידני במסך ההגדרות של נתב הגלישה.

אפשר לדמות גלישה שכזו לשימוש במנהרה תת-קרקעית: בעוד שניתן להעביר את המידע גם על הכביש העילי באופן גלוי, המידע שיעבור מתחת לפני הקרקע יגיע לאותו היעד מבלי שיהיה גלוי למשתמשי הדרך.

לא רק סטרימינג

אתרי מסחר מקיימים מבצעי קידום מכירות שפעילים רק במדינות ספציפיות. שימוש ב-VPN בין לאומי, המאפשר בחירה של מיקום השרת, יאפשר לבחון את המחיר המוצג במדינות שונות וכך לחסוך כסף ברכישות מקוונות. בנוסף, ניתן להתגונן בפני פרסומות ושירותים העוקבים אחר הגלישה ומציעים למשתמש הצעות שיווקיות.

כמו כן, ה-VPN הופך לשימושי גם במדינות המפעילות צנזורה על האינטרנט וחוסמות בפני אזרחיהן אתרים מסוימים. יחד עם האפשרות להזדהות כגולשים ממדינות שונות, שימוש ב-VPN ימנע מספקי הגלישה לדעת באילו אתרים הלקוחות שלהם גולשים, וגם גורמי ממשל יתקשו במעקב אחר האזרחים. אלו הסיבות שפעילי זכויות אדם, גיימרים וגם גיקים העוסקים באבטחה משתמשים בשירותי VPN.

מתוקף העובדה שהשירות מוצפן מקצה לקצה על פי הנחיות הצפנה של פרוטוקולים פופולריים, הגלישה באמצעותו מסייעת לגלוש בבטחה גם בשירותים בנקאיים וכן ברשתות Wi-Fi ציבוריות כדוגמת אלה הקיימות בבתי קפה ובשדות תעופה.

למה לשלם אם אפשר בחינם?

חיפוש קצר בגוגל מעלה שירותי VPN חינמיים המספקים את מרבית היתרונות שהזכרנו מעלה. עם זאת, חשוב לזכור שלעיתים יש "מחיר" לשימוש בשירותים חינמיים: לפעמים רוחב הפס מוגבל, מהירות הגלישה נפגעת והדבר חשוב במיוחד כשצורכים באמצעות חיבור ה-VPN תכני וידאו. גם היצע השרתים ומיקומם על פני הגלובוס חשוב בחיבור VPN ויש לבדוק מה מציע השירות שאליו אתם מעוניינים להתחבר.

בנוסף, שירות VPN חינמי עלול לזלזל באבטחת הנתונים האישיים של הגולשים והוא עשוי להיות חשוף בפני פרצות אבטחה. במקרים מסוימים חותם הגולש על הצהרה כי נתוני הגלישה יועברו לצדדים שלישיים לצורך סטטיסטיקה, דבר שנוגד את כל רעיון הפרטיות על בסיסו עומדים שירותי VPN.

יש לציין כי התחברות לשירות VPN לא יקרה במיוחד. כך למשל, שירות ה-VPN של Surfshark מוצע תמורת 11.95 דולר לחודש, ובתשלום מראש לשנה או לשלוש שנים ניתן לגלוש גם בעלות של 1.94 דולר בחודש. לשירות מעל 1,700 שרתים המפוזרים ברחבי העולם, וגם בישראל, מה שמעניק חווית גלישה יציבה ומהירה בכל מקום.