קשה לדמיין את הטלפון החכם ללא אחד הרכיבים היותר משמעותיים שמותקנים בו – המצלמה. עבור רבים מאיתנו משמשת אותה מצלמה לתיעוד חיי המשפחה, תיעוד נופים עוצרי נשימה וגם חוויות קטנות מחיי היום-יום. אך האם אנו מודעים לשלל תכונות הצילום שמספק עבורנו הטלפון החכם שלנו? מה כדאי לבדוק במפרט הטכני של מצלמת המכשיר לפני שרוכשים סמארטפון חדש? אז אם אתם אוהבים לצלם, הנה כמה מושגים שכדאי שתכירו לפני שתבחרו את הסמארטפון הבא שלכם.

שלא בצדק, המדד הפופולרי ביותר המתייחס לאיכות מצלמות הטלפונים החכמים הוא מדד הרזולוציה. מבלי להיכנס לפירוט יתר, הטענה היא ככל שרזולוציית תמונה תהיה גבוהה יותר, כך התמונה תהיה מפורטת יותר. ובעוד שבשוק ניתן היה למצוא סמארטפונים עם מצלמה ברזולוציה של 41 מגה-פיקסל (כדוגמת Lumia 1020), נגלה לכם שגם מצלמת 8 מגה-פיקסלים יכולה להוציא תמונות מדהימות, שכן לרוב אין אנו מדפיסים את התמונות על משטחים גדולים או צופים בהן בהגדלת יתר. לכן, אל תתפתו לרכוש מכשיר המתפאר ברזולוציה גבוהה מאוד – כי (לא רק) זה קובע. עשו זאת רק אם אתם נוהגים לערוך תמונות תקריב או להדפיס תמונות גדולות במיוחד (וגם עבור כך ישנם פתרונות עיבוד תוכנתיים).

כששתי קרניים נפגשות

עם זאת, מנגנונים נוספים הקשורים במצלמת המכשיר משפיעים רבות על תוצאות הצילום. אחד מהם הוא מנגנון המיקוד (פוקוס) שיכול לקבוע את ההבדל בין תמונה גרועה לתמונה מדהימה. מיקוד הוא מושג בסיסי באופטיקה והוא מתאר את נקודת המפגש של קרני אור לאחר שעברו דרך עדשות המצלמה. ברוב המקרים, במצלמות הטלפונים החכמים פועל מנגנון המיקוד באופן אוטומטי, אך כדאי לשים להעדיף את אלה בהם הפוקוס הוא המהיר ביותר, אשר נמדד במאית השנייה ונע בין 0.1 ל-0.5 שניות. ככל שהמספר נמוך יותר כך הפוקוס מהיר יותר.

Sony Xperia logo camera picture

מכשירים אחדים כדוגמת LG G4 אף כוללים מיקוד לייזר, שהוא בעצם מנגנון השולח קרני לייזר אל האובייקט המצולם ועל פי זמן חזרתן מוערך מרחק האובייקט מהמצלמה. כך, באלפיות השניה, הופך מנגנון המיקוד לחכם יותר, מהיר יותר והתוצאות ניכרות בתמונה. עוד זכינו לראות לאחרונה גם יכולות מעקב אחר האובייקט המצולם כאשר זה נמצא בתנועה וגם צילום במספר מוקדים בחירה מאוחרת של המיקוד הרצוי.

בשל העובדה שכמעט ולא ניתן לשחק ידנית עם המיקוד במצלמות סלולריות, כדאי לרכוש מכשיר עם תכונות מיקוד אוטומטיות משופרות.  כאמור, מכשירי הדגל של LG, G3, G4 וגם V10 כוללים מנגנון מיקוד לייזר. סוני הציגה בתערוכת הסלולר שהתקיימה לאחרונה בברצלונה את מנגנון "חיזוי מיקוד-אוטומטי היברידי". המנגנון מוטמע בממשק של הצילום של סדרת Xperia X, סדרת מכשירי הדגל החדשה של החברה, ויתכן כי גם יגיע לדגמים נוספים בהמשך. גם סמסונג הציגה מנגנון פוקוס מהיר מאוד במכשיר הדגל שהוכרז לאחרונה, Galaxy S7. גם הוא מציג יכולות מעקב אחר האובייקט המצולם, אם כי התרשמנו יותר מזה שהוצג במכשיר של סוני.

קרא עוד:  דיווח: סמסונג תציע 12 גיגה-בייט זיכרון בכל דגמי Galaxy S20

צמצמים וחיישנים

אך מה עוד משפיע על יכולות המיקוד של המצלמה? בדומה למצלמות רגילות, גם למצלמה שבסמארטפון שלנו ישנו צמצם שהוא, אם תרצו, הפתח שייפתח לחיישן המצלמה בכדי שזו תוכל 'לקלוט' את הסצנה המצולמת. גודל הפתח, או בשפה המקצועית "מפתח צמצם", מסומן במפרטי המכשירים כ-f/X, כש-X הוא גודל הפתח. ככל שהמספר קטן יותר, כך הפתח גדול יותר. המשמעות היא שיותר אור נכנס לתמונה ואז התמונה תצא פחות מטושטשת וברורה יותר. דבר מומלץ מאוד לנוהגים לצלם צילומי תקריב (מאקרו). עבור צילומי נוף מומלץ יותר להשתמש במפתח צמצם קטן יותר, אז עומק השדה רחב והפוקוס מירבי.

למרות שבשוק המצלמות הסלולריות אין הבדל גדול בין מפתחי הצמצם של כל מצלמה – כדאי לנסות ולבחור כזה שיתאים לצרכים שלכם. במכשירים שבהם מצלמות הנחשבות איכותיות אפשר למצוא מפתח צמצם של f/1.8 עד f/2.0 ובדרך כלל וזה מצליח לספק תוצאות טובות מאוד, גם בצילומי מאקרו.

הזכרנו בהרחבה את הצמצם וראוי גם שנזכיר את הרכיב החשוב אולי בכל מערך הצילום – החיישן. זהו בעצם אותו חידוש משמעותי שגרם לסרטי הצילום לפנות את מקומם לטובת המצלמות הדיגיטליות. מאז ועד היום עברו חיישני האור שיפורים רבים והיצרנים הגדולים ניסו לשפר את הביצועים של החיישנים שלהם כאשר שילבו טכנולוגיות לשיפור קליטת האור של החיישן תוך שמירה על איכות התמונה וגודלו. חיישנים פופולריים מגיעים מתוצרת Sony, אחרים של סמסונג וקיימים גם כאלה מבית OmniVision.

לפני רכישה מומלץ לבדוק מי יצרן החיישן הקיים במכשיר, והחיישנים שציינו הם הפופולריים בקרב המכשירים בעלי יכולות הצילום המרשימות. בוודאי שתוכלו למצוא גם חיישנים פחות מוכרים, על כן חשוב לבדוק את שאר הפרמטרים שציינו, כמו גם מבחני צילום שנעשו למכשירים ברחבי הרשת.

נתון נוסף שקובע עד כמה איכותית תהיה התמונה המצולמת הוא גודל הפיקסלים. זה נמדד במיקרונים (μm) ומציין את כמות האור הנמדדת בכל פיקסל ופיקסל. לכן, צילום תמונות בתנאי תאורה חלשים יפיק תוצאות טובות יותר אם למצלמה חיישן בעל פיקסלים גדולים יותר. אך הדבר תלוי בכמה פרמטרים וכל חברה בוחרת להדגיש את היתרונות שלה. לדוגמה, במכשיר הדגל האחרון של סמסונג, ה-Galaxy S7, גודל הפיקסל הוא 1.4, פיקסלים גדולים יותר מאלה שראינו במכשירי הדגל של השנה שעברה, LG G4 או Galaxy S6, שם גודל הפיקסל עמד על μm 1.12. אין ספק כי יצרניות המכשירים צועדות לכיוון הצילום בתנאי התאורה החלשים ועל כן הן פועלות להגדלת גודל הפיקסלים כדי שאלה יקלטו יותר אור ועם זאת ישמרו על איכות תמונה טובה.

Huawei Nexus 6P Back

ישנה חשיבות רבה לכל הקשור לייצוב התמונות, במיוחד כשמדובר בטלפונים חכמים קלי משקל שבקלות רועדים יחד עם היד שלנו. שני מנגנוני ייצוב פופולריים בשוק המצלמות לסמארטפונים: מייצב תמונה אופטי (OIS) ומייצב תמונה אלקטרוני (EIS). בעוד שהאופטי נעזר במעין מנוע המבוסס על ג'יירוסקופ ויודע "לנטרל" מעט מהטלטלות הפיזיות שעובר המכשיר, המנגנון האלקטרוני עושה זאת באמצעות תוכנה בלבד תוך כדי חישוב של פעולות חיישן המצלמה ומהירות התריס. מייצב תמונה אופטי מייקר קצת את המכשיר, אך עושה עבודה טובה יותר.

קרא עוד:  הורידו עכשיו: עדכון האנדרואיד 9 הגיע ל-Mi Box S

קצת מגוון כזה, קצת מגוון אחר

גם טכנולוגיות המבזקים (נורות פלאש) השתדרגו לאורך השנים ואם פעם היו נורות קסנון ששימשו כמבזק, היום משתמשים ברוב המכשירים בנורות LED. במכשירים רבים נורות ה-LED מגיעות בשני גוונים. המכשיר יודע להפעיל את שני הגוונים ביחס הנכון ובכך לצלם עם מבזק שלא יתערב בטמפרטורות הצבע של הסביבה המצולמת.

אך לא רק חומרה חשובה בתחום הצילום הסלולרי וכדאי גם להשקיע במכשיר המגיע עם ממשק צילום מפורט.  בממשקים מסוג זה ניתן לכוון את כמות החשיפה, לשנות את המיקוד, לקבוע את איזון הלובן ולשחק עם פרמטרים רבים של התמונה המצולמת.

SamsungCMOS16MP-300x217

לא תמיד נמצא זמן להשקיע במצב ידני ובמשחק רב עם ההגדרות, אך אחרי לימוד בסיסי של יסודות הצילום אפשר לנצל באמצעותו את המצלמה הסלולרי בצורה מירבית. אם מצב ידני לא מגיע בממשק הצילום המובנה, ישנן גם אפליקציות צילום בהן תוכלו להיעזר. עם זאת, יש לזכור כי ברוב המקרים מרבית הצילומים מתבצעים מהר ובאמצעות המנגנונים האוטומטיים של המכשיר ולכן, מערכת עיבוד איכותית שיודעת לבצע חשיפה נכונה, להפעיל את הפלאש בעוצמה הנכונה, להתמקד מהר ולתת את הגוונים הכי קרובים למציאות – תנצח.

כמעט ושכחנו, אך איכות העדשה משמעותית מאוד בהשפעתה על תוצאות התמונות. לא כל החברות מציינות איזו עדשה בחרו לכלול במכשיר החכם שיצא תחת ידיהם, אך אם תמצאו שם מותגים מוכרים, כדוגמת Zeiss או Leica, תוכלו לסמוך על כך שמדובר במצלמה סלולרית איכותית.

אז מה הם הפרמטרים למצלמה טובה? חיישן של מותג מוכר כדוגמת סוני, סמסונג או OmniVision, פוקוס מהיר שידע להתמקד באלפיות השנייה, מייצב תמונה אופטי, עדשה איכותית ממותגים כמו Zeiss או Leica וגם ממשק ידידותי אך עם מצב ידני.

כפי ששמתם לב, מאחורי פעולת הצילום שכה טריוויאלית לרבים מאיתנו – עומדות טכנולוגיות רבות וחכמות. לא התיימרנו לצלול לעומק, וודאי שלא הזכרנו הכל. אך זה, על קצה המזלג, מה שצריך לדעת לפני שבוחרים טלפון חדש שגם יצלם בצורה טובה. בדרך כלל מפרסמות החברות הגדולות את המפרטים הטכניים באתרי האינטרנט שלהם, אך לעיתים הן בוחרות להציג רק את הנתונים הטובים יותר. על כן, היינו ממליצים לעיין במפרטים באתרים אובייקטיביים ואלה גם כוללים השוואות תוצאות צילום של מכשירים רבים.

פורסם לראשונה באתר נקסטר מבית מאקו