כן, העולם התקדם. מאז הימים בהם היה לנו מחשב אחד בקושי עם מודם איטי ומרעיש בדירה לא גדולה במיוחד, חלקנו כבר מחזיקים התקנים רבים שדורשים חיבור לרשת, אנו גרים בדירות רחבות ידיים והיום שבו גם המקרר כבר יצטרך חיבור לאינטרנט – קרוב מתמיד. אז כיצד דואגים לחיבור יציב ומהיר בכל פינה בבית?

האינטרנט מסופק לנו לרוב על ידי כמה גורמים: ספק התשתית וספק השירות. לעיתים מדובר אפילו בעסקאות משולבות (בנדל) המסופקות לנו באמצעות כמה חברות, אך את התשלום אנו מעבירים לחברה אחת. העיקרון הוא פשוט: האינטרנט מגיע לרוב בכבלי הטלפון או באמצעות כבלי טלוויזיה אל קופסת המיתוג שבכניסה לבית, משם דרך שקעים ייעודיים שבקיר אל מודם ונתב (ראוטר). תפקידו של הנתב הוא לשדר את האינטרנט באופן אלחוטי בחלל החדר (Wi-Fi), או לספק אותו, באמצעות חיבור קווי, להתקנים סמוכים.

האם ניתן להסתפק בציוד אותו מקבלים מספקית השירות או שיש לרכוש ציוד אחר? איך דואגים לכיסוי אינטרנט מלא בכל הבית? הכל תלוי בשימושים שלכם ובמאפייני הדירה שלכם.

גרים לבד בדירת חדר?

סביר להניח שאתם לא מחזיקים בדירה הקטנה בכמה טלוויזיות ומחשבים שישבו על אותו חיבור אינטרנט ומעט ההתקנים שכן קיימים בדירה נמצאים בסמיכות לנתב, מה שיאפשר לכם להסתפק בכיסוי ה-Wi-Fi המסופק על ידי הנתבים הבסיסיים.

מרבית ספקי השירות מספקים נתבים בהשאלה לתקופה בה אתם מנויים לשירות. אלו לא נחשבים הנתבים החזקים ביותר בשוק, אך הם כוללים את התנאים הבסיסיים שיאפשרו גלישה באינטרנט למשתמשים עם מעט מכשירים המרוכזים בטווח ה-Wi-Fi המינימלי. לשימוש בציוד הקצה שהושאל על ידי ספקית האינטרנט ישנו יתרון ברור והוא תמיכה טכנית מסביב לשעון על ידי ספקית השירות.

אם בכל זאת החלטתם לרכוש ציוד קצה בעצמכם, הקפידו לוודא שהוא מתאים לסוג התשתית שלכם: קו הטלפון (ADSL) או כבלים. כמו כן, יש לבדוק שמהירות החיבור של הראוטר לא תהיה נמוכה ממהירות חיבור האינטרנט שרכשתם מספקית השירות. את סימון המהירות תמצאו על יד האותיות Mbps – מגה-ביט בשניה.

מומלץ גם להקפיד על תמיכת הנתב בתקן החדש ac, מה שישפיע על מהירות העברת הנתונים וטווח הקליטה של הרשת, וכן מומלץ לרכוש נתב הכולל גם חיבורים קוויים וגם אלחוטיים. בנוסף, כדאי לרכוש נתבים התומכים בתדרי 2.4 ו-5 ג'יגה הרץ (Dual Band). אלו יספקו שתי רשתות אלחוטיות המתאימות לשימושים מגוונים ולעיתים מומלץ להקצות את תדר ה-5 ג'יגה הרץ עבור שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט שכן זהו תקן תקשורת מהיר יותר. שימו לב שברכישה של מכשירים כאלה מעבר לים תזדקקו לעיתים לאישור משרד התקשורת.

משפחה קטנה בדירת שלושה חדרים?

גם לכם יתכן שיספיק הציוד הבסיסי המושאל על ידי ספקית השירות, אם כי כדאי להקפיד על תכנון נכון של הרשת הביתית. ראשית, כדאי למקם את הנתב במיקום האפשרי המרכזי ביותר בבית כדי להשיג את הכיסוי האלחוטי המקסימלי. אם לדוגמה ישנה נקודת טלפון בסלון הבית וזהו החדר המרכזי, כדאי למקם את הנתב בסלון, אם ניתן גם במיקום גבוה, רחוק ממכשירים אלקטרוניים אחרים ולא מאחורי רהיטים כלשהם. אם לנתב כמה אנטנות שאפשר לכוון אותן – כדאי שהן תהיינה מכוונות ניצבות זו לזו כדי לשדר את הרשת האלחוטית בטווח הכיסוי המקסימלי.

קרא עוד:  סקירה: מצלמת אבטחה חכמה של שאומי שיכולה לפעול בכל מקום - וללא חיבור לחשמל

שימו לב שיותר ויותר מכשירים סביבנו הופכים להיות צרכני אינטרנט: מחשבים נייחים וניידים, מחשבי לוח ומכשירים סלולריים כבר נמצאים בכל בית ועובדים שעות נוספות. מהפיכת הטלוויזיה על גבי האינטרנט לא פסחה על ארצנו הקטנטונת ויותר לקוחות מתחברים לשירותי צפייה מבוססי אינטרנט ועל בתים חכמים קצרה היריעה מלפרט. כל אלה דורשים חיבור אינטרנט יציב ומהיר.

על כן, ההמלצה הראשונה היא לחבר התקנים מהסוג הזה לחיבור קווי ישירות לנתב באמצעות כבל רשת, אם הדבר אפשרי. סוג חיבור שכזה הוא יציב יותר ומספק את המהירות המקסימלית המגיעה מהנתב, עם כמה שפחות הפרעות.

אם הנתב מרוחק מהטלוויזיה ומשיכת כבל ממנו לא אפשרית, ניתן לבדוק מהי איכות החיבור האלחוטי הנקלט בסביבות הטלוויזיה. תוכלו לעשות זאת באמצעות אפליקציות רבות, אחת מהן היא אפליקציית SpeedTest. התקרבו עם מכשיר הטלפון הסלולרי לאזור הטלוויזיה, וודאו שאתם מחוברים לרשת ה-Wi-Fi שנקלטת באזור ובידקו את מהירות החיבור. אם תראו שמדובר במהירות החיבור הנמוכה מהמהירות המינימלית שממליצים ספקי שירותי הצפייה – ניתן לרכוש מגדילי טווח אלחוטיים (Wirelss Repeater) כדוגמת זה של שאומי.

ניתן למקם את מגדילי הטווח באמצע הדרך בין הנתב המקורי לצרכן האינטרנט. מגדיל הטווח קולט את הרשת המקורית ומשדר שוב את הרשת ממיקומו הקרוב יותר. בכך, הוא מגדיל את טווח הקליטה של הרשת האלחוטית וכך ניתן להתקין כמה מגדילי טווח כאלה ברחבי הבית. בחנויות המחשבים השונות ניתן למצוא מגדילי טווח שונים, כשישנם הבדלים קטנים בין התכונות שהם מציעים וכיצד מגדירים אותם. לעיתים כדאי להגדיר את המכשיר כ"נקודת גישה" ולפעמים כברידג', כאן ישנו הסבר על ההבדלים בין ההגדרות השונות.

אנחנו בחנו מגדיל טווח בסיסי של חברת שיאומי שרכשנו באינטרנט. אמנם מדובר במגדיל טווח שלא כולל תכונות רבות, אך מחירו נמוך מאוד וכך ניתן להזמין כמה מגדילי טווח לשימוש במקומות שונים בבית. לעת עתה הוא לא מיובא לישראל בצורה רשמית.

הנתב ממוקם בממ"ד?

הרשת האלחוטית מושפעת ממבנה הדירה ומסוג הקירות. לרוב, חדרי המרחב המוגן הדירתי (הממ"ד) עשויים בטון ועל כן יתכן שגלי הרדיו של הרשת האלחוטית לא ישודרו היטב מחוצה לו. במקרים שבהם אין אפשרות למקם את הראוטר מחוץ לממ"ד, ניתן להשתמש בפתרונות נוספים.

אפשר לרכוש מתאמים מיוחדים המסוגלים להעביר את חיבור האינטרנט על גבי רשת החשמל שבבית. מחברים את המתאם לשקע שבקיר ומחברים כבל רשת בינו לבין הנתב. מחוץ לממ"ד, בשקע אחר של אותה רשת החשמל שבבית, מחברים את חלקו השני של המתאם מה שייצור חיבור אינטרנט מאותה נקודה שבה הוא ממוקם. פתרון דומה הוא מתאם שמעביר את חיבור האינטרנט על גבי רשת הטלפון, או כבלי הטלוויזיה הפרוסים בתוך קירות הבית. שימו לב שיש להימנע מחיבור של המתאמים הללו דרך מפצלים שונים וכן שהמרחק מנקודה לנקודה הוא מוגבל.

קרא עוד:  סקירה: SteelSeries Apex Pro - מקלדת גיימרים למתקדמים בעיצוב מיוחד

בארץ אפשר למצוא מתאמים פופולאריים של חברת Edimax, Dlink ושל TP-Link. ישנו גם פתרון בסיסי וזול של חברת שיאומי(ללא יבוא רשמי בישראל).

 

גרים בדירה משפחתית בעלת כמה קומות מגורים?

שם בעיקר תרגישו את הכיסוי החלקי של הרשת אם לא תתכננו אותה נכון. גם כאן ניתן להשתמש בפתרונות של מגדילי טווח ומתאמי רשת על החשמל ועל הטלפון כדי להרחיב את הרשת מעבר לנתב המרכזי. אך לפתרונות אלה כמה חסרונות, שכן רובם רק מרחיבים את הטווח של הרשת הקיימת אך ככל שמתרחקים מהנתב המרכזי תורגש גלישה איטית ופחות יציבה.

כדי לקבל כיסוי מלא ויציב מומלץ לפרוס רשת אלחוטית בטכנולוגיית "רשת אריג" (Mesh). יתרון של רשת שכזו שהיא מנוהלת על ידי יחידת בסיס שמשמשת כנתב חכם המסוגל לספק לגולש את המהירות ואת יציבות הגלישה המקסימלית על שטח רחב, יחסית. כדי לפרוס רשת כזו גם הנתב הראשי צריך לתמוך בטכנולוגיית Mesh ויש לפרוס כמה יחידות קצה ברחבי הבית המוגדרות כ"נתבי משנה".

לקוחות האינטרנט של סלקום מקבלים נתב התומך כבר מראש בטכנולוגיית Mesh וסלקום קוראת לשירות הזה "סופר Wi-Fi". לקוחות החברה שירצו לפרוס רשת מסוג זה יצטרכו להשאיל מסלקום מתאמי קצה תואמים תמורת תשלום חודשי קבוע וגם לקוחות אחרים יכולים לרכוש את פתרון "סופר Wi-Fi" של החברה.

גם TP-Link מציעה מערך Mesh משלה – Deco M5 אותו בדקנו, וחברת Netgear מציעה את Orbi כפתרון Mesh עבור לקחותיה. הפתרון של גוגל, Google WiFi, אמנם יצר באזז גדול בעולם, אך עוד לא משווק בישראל בצורה רשמית.

ועוד טיפים למתקדמים

לנתבים רבים כדאי לבצע מדי פעם עדכון קושחה (Firmware) כדי להתמודד עם בעיות שונות. את התקנת העדכון עושים לרוב דרך ממשק ההגדרות שניתן להיכנס אליו דרך אחד המחשבים המחוברים לרשת. תהליך העדכון משתנה מנתב לנתב וכדאי להיעזר בתמיכה הטכנית של ספקית האינטרנט או בהוראות ההפעלה שסופקו עם הנתב.

כמו כן, יתכן שלשכנים בבניין יש עוד נתבים שמשדרים על אותו ערוץ Wi-Fi שגם הנתב שלכם משדר בו. במקרים כאלה עלול להיווצר עומס על אותו ערוץ והדבר עלול להשפיע על מהירות ויציבות הגלישה. כברירת מחדל בוחר הנתב את ערוץ השידור באופן אוטומטי, אך ניתן גם להחליפו בצורה ידנית. החלפת ערוץ השידור מתבצעת גם כן דרך גישה להגדרות הנתב דרך אחד המחשבים שמחוברים לרשת.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.