שרון פרי

שרון פרי, כתבת הספורט של הערוץ הראשון לא חשבה שזה יקרה לה, אבל התעוררה בבוקר בהיר אחד למציאות שבה תמונות פרטיות שצילמה נגנבו ממנה והחלו להיות מופצות ברחבי הרשת ובקבוצות וואטסאפ רבות מדי כדי לספור.

המקרה של פרי הוא לא הראשון, ולצערנו הרב כנראה גם לא האחרון – אך בשונה ממקרים אחרים שהתפרסמו בשנים האחרונות, לא מדובר בפריצה לחשבון מקוון כלשהו וגניבת תוכנו – רכבה של פרי נפרץ, בזמן שהיא שהתה במגרש כדורגל במסגרת עבודתה, הגנבים לקחו איתם את מכשיר הפלאפון של פרי,פרצו אליו והעלו תמונות פרטיות לחשבון האינסטגרם שלה  – מה שאפשר את הפצתן לכל עבר.

במקרה של ג׳ניפר לורנס, קייט אפטון ועשרות מפורסמות שונות – הן נפלו קורבנות למזימת ״פישינג״ מתוחכמת (עיצוב דף מזויף הדומה מאוד לשירות קיים כדי לגנוב פרטי חשבון וסיסמאות) מתוחכמת של אדם בשם ריאן קולינס שהשתמש באינפורמציה שהשיג כדי לפרוץ לחשבונות הגוגל ואפל שלהן ולגנוב את כל תוכנם.

קולינס, כך מסתבר, הפעיל תרמית זו במשך כמעט 4 שנים ואסף מאות תמונות של עשרות שחקניות,דוגמניות ושאר מפורסמות ובשלב כלשהו הפיץ אותן ברשת, העובדה שקולינס הורשע, ומרצה כעת עונש מאסר של 18 חודשים כנראה לא תנחם במיוחד את אותן סלברטאיות שנפגעו מפעולותיו.

ויש גם מקרים כמו זה של חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר שפשוט צילם את איבר מינו ושלח את התמונה במתכוון לאישה אותה הכיר דרך טוויטר – ווינר שילם ובגדול על טעויותיו – הוא אולץ להתפטר בבושת פנים מהקונגרס וכמה שנים מאוחר יותר אישתו התגרשה ממנו לאחר שנחשפה פרשייה נוספת בה שלח תמונות של עצמו, כאשר באחת מהן ניתן אפילו לראות את בנו ישן לידו ברקע.

ווינר התכוון לחלוטין לחשוף את עצמו ואף הודה בכך, אבל ספק אם היה מוכן להתמודד עם התוצאות של פרסום תמונות ״פריות״ שלו ברחבי הרשת.

אנחנו דור שחושף את עצמו הרבה יותר מבעבר – פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, וואטסאפ ועוד עשרות אפליקציות מהוות חלקים בלתי נפרדים מחיינו, אנחנו חולקים בהן כל כרגע בשגרת חיינו, ולרוב מרגישים טוב עם זה, אבל אותן אפליקציות שאנו כל כך אוהבים מהוות את נקודות התורפה הדיגיטליות שלנו.

הלקח מסיפור שרון פרי, ג׳ניפר לורנס ועוד אינספור מקרים דומים (לצערנו) הוא פשוט – תמיד יהיו אנשים שירצו לפלוש לפרטיותכם ולהזיק לכם בצורה כלשהיא, בין אם אתן מפורסמות ובין אם לאו, הדרך היחידה לוודא שהרגע הפרטי שלכן נשאר פרטי היא להשתמש במצלמה הכי טובה שיש – העיניים, ובכרטיס הזכרון הכי חזק שנברא – המוח. ואם כבר החלטתם לשמור תמונות פרטיות בפלאפון תכלו לשמור על עצמכם באמצעות לגישה ברשת בטוחה.

אנחנו לא כאן כדי להטיף לכן מוסר, אנחנו רק כאן כדי לעורר את המודעות שלכן לעובדה המאוד עצובה שאותם רגעים, מרגע שנלכדו ונשמרו על גבי מכשיר או ענן כלשהו נמצאים מרחק קצר מאוד מהפצה ברחבי הרשת, וזה משהו שאף אחת לא תרצה שיקרה לה.

התמונה באדיבות Shutterstock