עבודות התשתית של הרכבת הקלה בתל אביב יצאו הלילה לדרך, והביאו עמן המון סימני שאלה בנוגע לדרכי ההתניידות בעיר בשש השנים הקרובות: אילו רחובות חסומים? איך אפשר לעקוף אותם? היכן הפקקים? ומה יהיו השינויים בקווי האוטובוסים?

עדכונים ללא הפסקה באפליקציות

אפליקציות הניווט ממהרות להבהיר כי הן מעודכנות בכל מה שקורה בזמן אמת. תוכנת IGO למשל תלווה את ציבור הנהגים ותשחרר עדכוני מפות על בסיס שבועי לצד מתן עדכוני תנועה יומיים-המתקבלים על ידי ספק המתמחה בתחום. עדכוני המפות השוטפים יהיו זמינים ללא עלות לבעלי תוכנת IGO המחזיקים במפות אוקטובר 2014 ומעלה. מפות עדכניות ייצאו אחת לשבוע ולקוחות יוכלו לעדכנן בחנות האפליקציות השונות (גוגל ואנדרואיד). בנוסף לעדכוני המפות יינתנו עדכוני תנועה עדכניים המסופקים לתוכנה על ידי חברת דסל, גוף מקצועי המתמחה במתן עדכונים מסוג זה ומלבד זאת החברה תעלה עדכונים לאתר הבית של IGO ולפורומים של התוכנה שם גם ניתן יהיה לקבל את המפות העדכניות ביותר.

moovit_il_lightrail_parkngo_trip3
עדכונים באפליקציית Moovit

אפליקצית ווייז (Waze) כבר החלה להעביר מידע לנהגים בזמן אמת הנוגע לשיבושי התנועה שיגרמו בשל העבודות. האפליקציה המותקנת אצל המשתמשים כבר כיום, תתריע ותהווה פלטפורמת הסברה בזמן אמת לציבור הנהגים המגיעים לאזורי העבודות, וכן תספק מידע על פתרונות נוספים לנהגים, כמו מיקומם של חניוני "חנה וסע". נציגי ווייז אף יהיו נוכחים בחמ"ל של נתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע) ויוכלו לעדכן את הנתונים באפליקציה בזמן אמת. החברה טוענת כי ברשותה צוות ייעודי שמתמקד באירועי תנועה גדולים, כמו עבודות כביש מתמשכות, שעלולות להשפיע על נסיעות יומיומיות. הצוות עובד עם נת"ע וגורמים נוספים כדי שהמשתמשים יעודכנו לגבי שינויים בכבישים באזור.

קרא עוד:  בקרוב: מצב כהה גם באפליקציית פייסבוק

אפליקציית Moovit החלה לשלוח הודעות פוש למשתמשיה שממליצה להם להתעדכן בשינויים שצפויים בקווי התחבורה שלהם, ומציעה עדכונים על הנעשה – תחנות חדשות וכאלה שהוסרו, שינויי מסלול, שינויי לוחות זמנים, תדירויות וקווי התחבורה הציבורית החדשים (אוטובוסים וגם רכבות) וגם חניוני החנה וסע והקווים היוצאים מהם. כל שינוי, קטן כגדול, שיעשה בתחבורה הציבורית בזמן העבודות יוכנס מידית למאגר המידע באפליקציה, בזמן אמת.

שני אייקונים חדשים יתווספו למפה – אייקון "חסימה", אשר יסמן כבישים ואזורים חסומים בעקבות העבודות ואייקון "חנה וסע" אשר יסמן את חניוני החנה וסע. לחיצה עליו תפתח חלון ובו כל המידע אודות החניון והקווים הפועלים בו. התחנות שבהן יעצרו השאטלים יסומנו אף הן במפה. לחיצה על כל אחת מהתחנות תפתח חלון ובו מידע אודות לוחות הזמנים של השאטלים העוברים בתחנה. בתפריט הראשי, תחת "נוספים" תמצאו באופן מרוכז את כלל השינויים בעקבות העבודות תחת הקטגוריה "עבודות הרכבת הקלה".

משרד התחבורה מציע אפליקציית "כל קו" שמקבלת נתונים ישירות ממערכת הנתונים הרשמית (אנדרואיד או iOS) וכן ישנו גם את אתר את המפות של חברות דן, קווים אגד ומטרופולין אשר מפרט את כל השינויים בקווים ובתחנות באזורים בהם מתבצעות החפירות.

אם אפשר, עדיף כמובן לא להיכנס עם הרכב לתוך תל אביב ולהיעזר בתחבורה הציבורית או חניוני חנה וסע, ואם בכל זאת נכנסתם, נסו להתכונן לכך מראש.