מעת לעת חושפים מחקרים שונים את העובדה שתכונת ה'גלישה בסתר' (Incognito) המוצעת בדפדפנים הפופולריים לא באמת הופכת אותנו לאנונימיים ברשת. למען הדיוק, גם הדפדפנים מצהירים כי הפעלת התכונה מנטרלת בעיקר את שמירת היסטוריית הגלישה, ולאחרונה ערכנו לכם היכרות קרובה עם מצב הגלישה בסתר.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות כדי להסיר את עקבות הגלישה ברשת? נקדים ונאמר שלא באמת ניתן להחביא את הגלישה שלכם מעיניים מקצועיות. אם ביצעתם פשע ורשויות החוק ו/או גורמים מקצועיים יחליטו לעקוב אחריכם – הם ישתמשו בטכנולוגיות שיסייעו להם לעלות על עקבותיכם הדיגיטליות. אז טיפ ראשון: שמרו על החוק. ואם אתם זקוקים לקצת פרטיות – הנה כמה אפשרויות שיקטינו את הסיכוי שניתן יהיה לעקוב אחריכם.

רשת וירטואלית פרטית

כל חיבור לרשת האינטרנט מתבצע דרך כתובת IP. אוסף המספרים הזה הוא למעשה הכתובת שלכם ברשת האינטרנט העולמית ובאמצעותה יודעים האתרים שאליהם אתם גולשים לאן לשלוח בחזרה את המידע שהם מציגים. מלבד תפקידה הטכני של כתובת ה-IP היא משמשת, עבור אותם אתרים, אמצעי זיהוי שמזהה אותנו – הגולשים. כך ניתן לאסוף עלינו מידע סטטיסטי, ובמקרים אחרים גם יכולים להתחקות אחר דפוסי הגלישה שלנו.

כדי למנוע מהאתרים לעשות זאת, ניתן לגלוש דרך שירותי VPN – רשת וירטואלית פרטית. למעשה, באמצעות הפעלת השירות הזה מנותבת הגלישה דרך מחשבים אחרים במדינות שונות, וכך קשה יותר לעקוב אחריכם. אגב, כך מצליחים גולשים רבים ליהנות גם מתכנים המיועדים רק לגולשים מחו"ל, שכן אותם אתרים בטוחים שהגלישה מתבצעת מחוץ לישראל.

ברשת ישנם שירותי VPN רבים, רובם בתשלום ואחרים בחינם. אחד השירותים שקוצר ביקורות משובחות בשנים האחרונות הוא NordVPN.

גלישה דרך שלושה מחשבים

דפדפן Tor מתבסס על רעיון הגלישה דרך מחשבים מרוחקים, אך משדרג אותו. למעשה, בזכות מחשבים של מתנדבים בכל העולם, מבזר הדפדפן את הגלישה דרך שלושה מחשבים שונים, מה שמבלבל לחלוטין את הגורמים המנסים לעקוב אחריכם. בשונה משירות VPN רגיל, כאן אין נקודת כשל אחת שניתן לתקוף אותה ואז לחשוף את כל המשתמשים בשירות.

בשנה האחרונה הרחיב הדפדפן את התמיכה בפלטפורמות נוספות וכעת ניתן להוריד אותו למערכות חלונות, לינוקס, אפל ואנדרואיד. בשל הגלישה המבוזרת, ניתן לחוש באיטיות קלה בטעינת אתרים, אך זהו מחיר הפרטיות.

להורדה

תוספים חוסמי מעקב

הפעילו תוספים שמזהים את השירותים העוקבים אחריהם. השירותים הללו פועלים לרב בכדי לאפשר למשווקים להציע ההצעות השיווקיות המתאימות ביותר, אך הם פוגעים בפרטיות שלכם. באמצעות חוסמי המעקב תוכלו לראות בכל אתר איזה מידע נאסף עליכם ולהחליט לאלו שרותים אתם לא מתירים לאסוף עליכם מידע.

Ghostery, לדוגמה, הוא תוסף התומך בדפדפנים רבים ומציג על גבי גרפים את כל הנתונים שנאספו עליכם במהלך הגלישה. כאמור, באמצעותו ניתן לחסום שירותי מעקב שונים ולהגדיר בכל אתר אלו שירותי מעקב הוא יכול להפעיל.

להורדה

ללא היסטוריה ובלי עוגיות

ואין לזלזל במצב הגלישה בסתר של הדפדפנים השונים. כפי שכבר הסברנו, זו לא ערובה לכך שעכשיו הפרטיות שלכם נשמרת לחלוטין, אך זהו שלב בסיסי ביותר בהסתרת העקבות שלכם באופן מקומי, כזה שיגרום לדפדפן למחוק את היסטוריית הגלישה שלכם ברגע שתסגרו את חלון הגלישה בסתר.

בנוסף, במצב שכזה ימנע הדפדפן מאתרים להשתיל במחשב "עוגיות" (קבצי Cookies) – קבצי טקסט בהם נשמרות העדפות הגלישה של כל משתמש. אלו מיועדים להפוך את הגלישה ליעילה ומהירה יותר, ובמצב "גלישה בסתר" הדפדפן גם יסתיר את העוגיות שבמחשב שלכם מפני האתרים המעוניינים לגשת אליהם.

ואפשר גם לשלב

אפשר להפעיל שירות VPN יחד עם הפעלת מצב גלישה בסתר בדפדפן: כך גם תוסתר מפני האתרים השונים כתובת ה-IP, ובמחשב לא תישמר היסטוריית הגלישה ותושבת הגישה לקבצי ה-Cookies. ניתן גם להפעיל את שירות ה-VPN ובדפדפן להפעיל תוסף חוסם מעקב.

ואם אתם בכלל פרנואידים, תוכלו גם להפעיל שירות VPN וגם לגלוש באמצעות Tor.

פורסם לראשונה בנקסטר מבית מאקו

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.