המקלדת שלכם, זו שבה אתם משתמשים כדי לכתוב איתה סטטוסים, לצ’וטט עם חברים, לחפש בגוגל או סתם כדי להקליד מסמך כזה או אחר, מלוכלכת, אפילו מאוד. כמה מלוכלכת? לא פחות מהשירותים שלכם בבית, כי בינינו מתי בפעם האחרונה עשיתם לה ניקוי ייסודי?

פירורי אוכל, שתייה ממותקת, שערות, שאריות ציפורניים וכמעט כל מה שאתם מביאים אתכם לשולחן המחשב מגיעים במהירות לתוך המקלדת ומצטברים עמוק בפנים. המקלדת היא אחד המקומות היותר מלוכלכים בבית גם בלי ששמתם לב, והיא צוברת אבק, שומן וחיידקים, במיוחד אם ברשותכם מקלדת שחורה שם קשה יותר לראות את הלכלוך מבצבץ. אבל אל דאגה, אנחנו כאן לקראת חג הפסח נעזור לכם לנקות את המקלדת וגם את העכבר צעד אחרי צעד.

כלי עבודה
אנחנו לא יודעים מה המצב של המקלדת שלכם או עד כמה היא מלוכלכת. האמת, אם היא מאוד מלוכלכת או שאתם סתם עצלנים, היינו ממליצים לכם לקנות אחת חדשה. לא, סתם. תפשילו שרוולים ותשימו כפפות, אנחנו מתחילים!

למה אנחנו זקוקים?

  • מטלית רכה רב-פעמית.
  • קערית קטנה עם מים.
  • תרסיס לניקוי כללי (מים עם קצת סבון כלים גם יעשו את העבודה).
  • מברג שטוח ודק ככל האפשר.
  • מספר מקלות לניקוי אוזניים.
  • כל עזר שימושיים (לא חובה): תרסיס לחץ אוויר, מטלית מיקרופייבר, שואב אבק נייד (אם המצב ממש קשה).

How-to-Clean-Your-Keyboard-pic1

מבחוץ פנימה
תחילה יש לנתק את המקלדת מהמחשב. אם זו מקלדת אלחוטית צריך פשוט להוציא את הסוללות. פעולת הניקוי יכולה לגרום נזק כאשר המקלדת עדיין מחוברת לחשמל. יש לשים לב לא להשתמש בחומר ניקוי מלבד מה שציינו כאן, כדי למנוע נזק לפלסטיקה של המקלדת. ועוד דבר אחד ממש לפני שמתחילים: מומלץ לא לבצע זאת בחדר המחשב כדי לא להחזיר את האבק לתוך המחשב, והמקלדת עצמה.

כדי להסיר את הלכלוכים הגדולים, לקחו את המקלדת לאמבטיה או מעל הפח, הפכו אותה כלפי מטה ותפחו קלות בחלק התחתון (או העליון אחרי שהפכתם אותה). נסו לנער אותה מעט לכל הכיוונים עד אשר פירורים ודברים אחרים יצאו להם בין החריצים. אם ברשותכם תרסיס לחץ אוויר, זה הזמן להשתמש בו על ידי החדרת הקשית לתוך חריצי המקלדת וריסוס יסודי. גם שואב אבק יכול לעזור כאן, אבל כמו שציינו, זה מיועד רק למקרים הקשים.

קרא עוד:  סקירה: OnePlus 7 Pro - מהיר יותר, מרשים יותר, יקר יותר

How-to-Clean-Your-Keyboard-pic4כעת יש צורך להסיר את שכבות השומן שהצטברו להם במהלך השנים. לשם כך אחזו במטלית היבשה, ורססו עליה מעט מהתרסיס לניקוי הכללי, עד שתהיה לחה אך לא יותר מידי כדי שלא תרטיב ותכניס מים למקלדת. ניתן להשתמש גם במגבונים לחים רק שיש צורך לסחוט אותם לפני כן. תחילה עברו עם המטלית על כל אזורי הפלסטיק הגדולים בצידי המקשים, בדפנות ובחלק התחתון. לאחר מכך עברו אות אות (כן, זה עבודת נמלים), ולחצו קלות עם המטלית על גבי האותיות. אם ברשותכם מקלדת שחורה, נסו לאתר בזווית מול האור את כתמי השומן ולהסירם כליל. במקלדת לבנה הכתמים בולטים יותר. מפעם לפעם שטפו את המטלית במים וסחטו אותה היטב.

כעת לאחר שעברתם על האותיות, יש צורך גם להסיר את הלכלוך המצטבר ביניהם ואת זה נעשה באמצעות מקל האוזניים שהכנו מראש. לקחו מקל ניקוי אוזניים והרטיבו אותו בחומר לניקוי כללי או במעט מים. כעת עברו אתו בזהירות בין המרווחים שבין כל אות ואות. החליפו מקל ניקוי כאשר הוא מתלכלך באחד חדש כדי לא “לגרור” את הלכלוך למקומות אחרים.

How-to-Clean-Your-Keyboard-pic3

למקרים הקשים
נסו להביט בין חריצי האותיות, האם אתם רואים לכלוך רב בתחתית המקלדת? האם האותיות דביקות ולא חוזרות בקלות? אם כן אתם נדרשים לעבור לשלב הבא – פירוק האותיות. שלב זה מומלץ רק לזהירים ואנשים מעט טכניים, וזאת כדי לא לגרום נזק פיזי למקלדת או לאחת האותיות. עוד נאמר כי לא מומלץ לעשות זאת במקלדות שטוחות של מחשבים ניידים שכן שם המנגנון יותר שביר.

How-to-Clean-Your-Keyboard-pic5

לקחו מברג דק או סכין לא חדה והכניסו את הקצה אל מתחת לאחת האותיות. מקמו את המברג בפינת האות, הפעילו לחץ פיזי מתון ולחצו את המברג כלפי מטה. האות אמורה לקפוץ החוצה ולחשוף לנו את קרקעית המקלדת. ברגע שהוצאתם את האות החלו לנקות סביבה באמצעות מקל ניקוי אוזניים כפי שהשתמשנו בו קודם לכן ואם הלכלוך עיקש או שהמקש מעט דביק (כי נשפך לכם משקה ממותק), ניתן להשתמש במעט מים חמים על המטלית ולנקות באמצעותה מסביב למקש וגם את תפס הפלסטיק של האות עצמה למקלדת. באופן זה חזרו על התהליך לכל מקש ומקש במקלדת, אך עשו זאת בהדרגה וכדי שלא תתבלבלו הסירו מקש אחד בכל פעם וכשסיימתם החזירו אותו למקומו. שימו לב שמקש הרווח האמצעי נצמד באמצעות תפס מתכתי, לכן צריך להחזירו למקום בזהירות.

קרא עוד:  מדריך: לא מקבלים התראות בטלפון? כך תטפלו בזה לתמיד

How-to-Clean-Your-Keyboard-pic6

זהו, אחרי שהחזרתם את הכל למקומו, קחו את המטלית ובצעו וויש אחרון לניקוי שטח המקלדת מבחוץ וסיימתם את המלאכה.

גם לעכבר
את העכבר יותר קל לנקות, אבל פרט להיגיינה, יש כאן עניין של נוחות. כאשר מצטבר לכלוך בתחתית העכבר או על הפד הוא מגיב פחות טוב ונתקע לא פעם. למזלנו עברנו מטכנולוגיית הכדור לטכנולוגיה האופטית או הלייזר, אך עדיין יש צורך בניקוי אחת למספר שבועות כדי שהעכבר יפעל באופן חלק.

How-to-Clean-Your-Keyboard-pic7

כך תעשו זאת נכון: כדי לנקות את העכבר לא צריך ציוד מיוחד מעבר למה שציינו, ולמעשה מספיקים מטלית עם חומר לניקוי כללי או במגבון לח לאחר סחיטה. עברו תחילה על כל העכבר עם המטלית, במיוחד באזור הכפתורים – שם מצטבר שומן עם הזמן – וכן הדפנות היכן שאנו אוחזים בעכבר. את הגלגלת ניתן לנקות עם מקל לניקוי אוזניים, עברו בעדינות על הגלגל ונקו שאריות שומן.

כעת הפכו את העכבר, ובתחתית תמצאו שתי כריות מגע, ואולי שלוש. הן אלו שאחראיות לתנועתו החלקה של העכבר על פני המשטח, ולכן מומלץ לנקותן היטב באופן שבועי באמצעות המטלית הלחה. הביטו בחיישן התנועה של העכבר, אם אתם רואים גם שם אבק, קחו מקל אוזניים והעבירו אותו בעדינות בין החריצים. באותו האופן גם ננקה את משטח העכבר. בין אם אתם עובדים עם משטח פלסטיק או ישירות על השולחן, יש לנקות את המשטח עם המטלית. אם אתם עובדים עם משטח בד, נסו לנקות אותו בעדינות עם המטלית.

זהו, אחרי שסיימתם לנקות את המקלדת והעכבר אתם מוכנים לפסח ומרגישים מעט יותר נקיים כאשר אתם משתמשים במחשב. נסו לדבוק במשימה אחת לחודש כדי לשמור על הציוד שלכם נקי ונעים יותר לשימוש.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.