בחודש אפריל האחרון, גילו בני משפחה ששכרה וילה באירלנד שחייהם מועברים בשידור חי ברשת  באמצעות מצלמה שהוסתרה בגלאי העשן בסלון הבית, וזו רק דוגמה אחת לאירועים מסוג זה שהתרחשו לאחרונה. השימוש שנעשה במצלמות נסתרות לצורך ריגול אחר אורחים בחדרי מלון ודירות נופש אומנם הגיע לכותרות. אלא ששיטות הפעולה האלה אינן חדשות כלל. מכשירי ריגול שימשו מאז ומתמיד לביצוע מעקב אחר אנשי עסקים, פוליטיקאים, פעילים, עיתונאים ואחרים.

נראה כי מעקב וריגול הפכו לסיכון שכיח יותר עבור מטיילים שגם כך נדרשים להתמודד עם סיכון של פריצה למכשירים הדיגיטליים שלהם, למחשבים ולטלפונים ניידים.כדי לסייע לנוסעים ומטיילים לשמור על ביטחונם, יצרו חוקרי אבטחת המידע של מעבדת קספרסקי רשימה של סיכוני אבטחה מרכזיים על מטיילים והמכשירים הדיגיטליים שלהם. חוקרי קספרסקי התבססו על הניסיון האישי שלהם, והם מסבירים כיצד משתמשים יכולים להתמודד עימם בדרך מעשית וקלה.

לדוגמא, כדי להבטיח כי אין מצלמות או מיקרופונים נסתרים בחדר המלון או בדירה מושכרת, החוקרים ממליצים לנסוע עם כלי קטן (הזמין ברשת), המשלב סורק של תדרי רדיו וכן דיאודה המפיצה אור וזכוכית אדומה. כלי זה מאפשר לאתר כל מקור הפולט גלים אלקטרומגנטיים (רוב אמצעי ההאזנה והמצלמות האלחוטיים עושים זאת) ולחפש אחר מצלמות נסתרות. הערכה מסתמכת על כך שעדשה של מצלמה מחזירה אור טוב בהרבה ממשטחים אחרים, כך שאם מפנים אליה אור מדיודה, ומסתכלים דרך זכוכית אדומה, רואים נקודה אדומה בוהקת.

קרא עוד:  אחרי שהשיקה מחדש את Galaxy Fold, סמסונג ביטלה את כל ההזמנות המוקדמות

אפשר גם להשתמש בטלפון הנייד כדי לזהות מצלמות המשתמשות בתאורה אינפרה אדומה. זאת מכיוון שמצלמות בטלפונים ניידים יכולות לזהות פליטות אינפרה אדומות. עם זאת, יש לזכור כי מסננים של אור אינפרה אדום בטלפונים מסוימים, כגון אייפון, חזקים מידי לשם כך.

כדי להימנע מהקלטה על ידי מיקרופון חוטי, צריך ליצור רעש רקע משבש. כדי לשבש את רוב ההקלטות ניתן לחקות רעש של מים זורמים או רעש אחר באמצעות שירותים כגון Noisli.

"כחוקרי אבטחה אנו נמצאים בנסיעות רבות ומודעים תמיד לסיכוני אבטחה אפשריים. הסיפורים שהתפרסמו באחרונה על ריגול אחר אורחים בבתי מלון מראים כי מעקב חשאי כבר אינו משהו שרואים רק בסרטים, זה קורה בחיים האמיתיים. שמירה על אבטחה אישית אינה חייבת להתבסס על אמצעי נגד מתוחכמים ויקרים – ערכה בסיסית ומעט שיקול דעת יכולים לעשות רבות כדי לשמור עליך ועל הציוד הדיגיטלי שלך  – על מנת שתהנה מחופשה בטוחה", אמר מרקו פרואיס, חוקר אבטחה במעבדת קספרסקי.

טיפים נוספים:

  • לעולם אל תשאיר את החפצים שלך, כולל מכשירים דיגיטליים, ללא השגחה – בכל מקום. קח את כל הציוד שלך כאשר אתה עוזב את חדר המלון.
  • וודא כי המכשירים  שלכם מוגנים בסיסמא, וכי המידע המאוחסן בהם מוצפן. מכשירים עם הגרסאות החדשות ביותר של אנדרואיד ו-iOS, המוגנים בסיסמא, מוצפנים כברירת מחדל.לחץ כאן כדי ללמוד כיצד להפעיל הצפנת דיסק מלאה, באמצעות BitLocker, עבור מערכת חלונות. לחץ כאן כדי ללמוד כיצד להפעיל את הצפנת FileVault עבור MacOS
  • הימנעו משימוש ב-Wi-Fi שאינו מאובטח. השתמשו בעכבר חוטי ובמקלדת המשולבת במחשב הנייד.
  • למדו כיצד לזהות מראה דו כיוונית. ייתכן שהן דבר נדיר בחיים האמיתיים, אבל הן קיימות. הניחו אצבע על משטח המראה, ואם יש פער בין האצבע שלך וההשתקפות, זו מראה רגילה. אם אין פער, אז ייתכן ומדובר במראה דו כיוונית.
  • מומלץ להשתמש בשירות VPN, כגון Kaspersky Secure Connection כדי להצפין את כל התעבורה שנשלחת ומתקבלת, או רק במצבים בהם אבטחה היא חשובה במיוחד. לדוגמא, כאשר אתם צריכים להתחבר לרשת Wi-Fi שאינה מאובטחת במלון או בדירה להשכרה.
-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.