35 דקות – זה הזמן שלוקח לגרסת למבורגיני של Find X מבית אופו (Oppo) להיטען מ-0% ל-100% סוללה. מעט פחות מחודשיים מאז יציאתו של המכשיר לשוק, ולמרות שיש בו לא מעט חידושים (כמו מנגנון ששולף את שלוש המצלמות – שתי האחוריות והקדמית – מתוך הגב בהפעלת אפליקציות צילום), הנתון הזה תופס את מירב תשומת הלב ואף זוכה לכתבות ייעודיות בנפרד מהסקירות הכלליות של המכשיר – ובצדק: למרות שפע טכנולוגיות הטעינה המהירה שהוצגו בשנים האחרונות, אף אחת מהן לא מתקרבת לזו של אופו. אז איך זה עובד?

מרטון ברצה, שעבד בעבר בחברה וכיום אחראי לערוץ היוטיוב TechAltar, מסביר שטכנולוגיית Super-VOOC של היצרנית הסינית מצליחה לעקוף את כל אלו של המתחרות ביותר מפי שניים בזכות טריק פשוט: במקום לנסות להטעין את הסוללה יותר מהר, היא פשוט מטעינה שתי סוללות במקביל בטעינה מהירה.

כדי להבין את ה"קסם" הזה צריך להסביר קודם איך עובדת טעינה מהירה: מטען צריך לספק לטלפון מתח (וולט) קבוע בטווח זרם (אמפר) מסוים. כדי לטעון את הטלפון יותר מהר אפשר להעביר אליו יותר חשמל על ידי הגברת המתח או הזרם. QuickCharge של קואלקום (Qualcomm) נוקטת בשיטה השנייה – אך מכיוון שהסוללה עלולה להישרף ממתח שונה מזה בו היא עובדת, בטלפון עצמו מותקן שנאי קטן הממיר את המתח, אך מחולל בעצמו לא מעט חום. הטכנולוגיות של וואווי (Huawei), אופו וחברת הבת שלה וואן-פלוס (OnePlus), לעומת זאת, מגבירות את הזרם, מה שלא מצריך שנאי מתח בתוך הטלפון ומקטין את כמות החום הנפלטת בזמן הטעינה.

קרא עוד:  בהלת הקורונה: בוטלה תערוכת הסלולר העולמית בברצלונה

ב-Super-VOOC איחדה אופו בין שתי השיטות על ידי פיצול סוללת המכשיר: במקום סוללה אחת, שקצב הטעינה המקסימלי שלה מבחינה כימית לא מאפשר טעינה תוך חצי שעה ללא נזק משמעותי, מכיל המכשיר שני תאי סוללה, שכל אחד מהם עובד ונטען במתח הרגיל של 5 וולט – אלא שמכיוון שהם נפרדים אפשר לטעון אותם במקביל, כך אפשר להכפיל את מתח המטען ל-10 וולט ללא צורך בשנאי שימיר אותו חזרה ל-5 וולט, במקביל להטענת כל תא בקצב מהיר המקביל לזה של QuickCharge ואף טיפה מהיר ממנו.

החיסרון של הטכנולוגיה הזו היא המחיר: כרגע היא נמצאת רק במכשיר שמחירו יקר אף מזה של iPhone Xs Max עם 512 גיגה-בייט אחסון. בנוסף, המטען עצמו מסורבל – מכיוון שגם בלבנת השנאי וגם בכבל משולבים למעשה שני מנגנוני טעינה נפרדים. עם זאת, סביר להניח שכמו כל טכנולוגיה חדשה אחרת, המחיר ירד בהדרגה ויגיע לבסוף לפחות לדגמי ביניים, אם לא לכל מכשירי החברה כולל אלה שנמכרים בפחות מאלף שקל.