אבי (שם בדוי) החליט לשים לדבר סוף. כבר תקופה ארוכה שהוא מנהל מעבדה לתיקון מכשירים סלולריים ומפעם לפעם שם לב שציוד היקפי שמוצע למכירה בסמוך לדלפק נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. מעבר מדוקדק על החומרים המצולמים במצלמות האבטחה שבחנות לא העלה דבר, ובאמצעותן לא היה ניתן לצפות בגנב המתוחכם בשעת מעשה.

"חשדתי שמדובר באחד העובדים שלי, שמודע למצלמות האבטחה ולאזור הצילום שהן מכסות", מספר אבי ומוסיף: "משום כך, החלטתי למקם מצלמה נסתרת בסמוך לסטנד בו מונחים האביזרים מהסוג שנגנב. יש שם שקע חשמלי אליו החלטתי לחבר מטען USB פשוט, שאמנם גם מטעין כל מכשיר שתחברו אליו, אך גם כולל מצלמה נסתרת המתעדת את הסביבה".

עוד נחזור לאבי ולממצאים שגילה, אך המחשבה שניתן להחביא מצלמה נסתרת באביזרים זעירים כמו מטען ה-USB שכולנו מכירים – לא מפסיקה לנקר בראשנו.

"הטכנולוגיה התפתחה והמצלמות הנסתרות הפכו לזעירות. כמו כן, היכולת שלהן לשדר באופן אלחוטי, או לשמור את המידע על כרטיס זיכרון פנימי – הופכת אותן לאביזר מבוקש", מספרים לנו בדיפנדר – ציוד ריגול מקצועי. "למעשה, כל אחד יכול להיות מתועד ועל הציבור לתת על כך את הדעת".

מצלמה נסתרת במטען USB

בשיטוט באתר החברה מצאנו בקבוק מים מינרליים שמנגנון המצלמה הנסתרת והזעירה המותקנת בו נמצא בדיוק מאחורי תווית הנייר העוטפת את הבקבוק. "ניתן למלא את הבקבוק במים ולשתות בזמן שהמצלמה פעילה", אומרים בדיפנדר. "וגם איכות הצילום מצוינת", הם מוסיפים, כשאנחנו כבר מריצים בראש מה נאמר בכל הפגישות שערכנו כשבן שיחנו שם על השולחן בקבוק מים פשוט.

הבקבוק עולה 550 שקל, מחיר לא זול עבור בקבוק מים מינרליים. אך כשמגלים את כמות התחכום שלו, מוכנים לחשוב פעמיים. המצלמה המותקנת בו תומכת בכרטיסי זיכרון עד נפח של 64 גיגה בייט, מה שמאפשר לה לצלם עד שעתיים וחצי. מיקרופון זעיר ילכוד גם את האודיו המושמע בפגישה.

לא חסינים לתיעוד

מכירים את אלה שמגיעים לפגישה מחויכים, וכבר בתחילתה מרוקנים על השולחן את כל שיש להם בכיסים? מתברר שטכנולוגיית המיזעור פועלת לטובתם, וכששמענו על המצלמה הנסתרת החבויה בתוך שלט לרכב הבנו שאנחנו כבר לא חסינים מתיעוד באף מצב.

"המצלמה הזו פעילה גם בחושך, וניתן לצלם באמצעותה גם פגישות בתנאי תאורה נמוכים", מסבירים בדיפנדר. כשאנחנו תוהים היכן ניתן להחביא מצלמה בשלט של רכב, המקצוענים בדיפנדר מחייכים חיוך רחב ואומרים: "ממש בדופן העליונה, סמוך לכפתורים".

היא מצלמת ברזולוציה של 720 פיקסלים, ובקצב של 80 פריימים לשנייה, או 1080 פיקסלים בקצב של 60 פריימים לשנייה. כמו כן, ניתן ללכוד באמצעותה תמונות סטילס וכל אלה נשמרים בכרטיס זיכרון בנפח של עד 64 גיגה בייט, מה שיאפשר להקליט באופן רצוף פגישה באורך של עד 80 דקות. תמורת 560 שקל תקבלו גם את ה"שלט הרחוק", כבל ייעודי לחיבור לטלוויזיות או מוניטורים ואפילו הוראות הפעלה בעברית.

מצלמה נסתרת בתוך בקבוק מים

והדוגמאות לא מפסיקות להסעיר את הדמיון. בדיפנדר מספרים על מצלמה נסתרת ואלחוטית הפועלת ברזולוציה גבוהה וחבויה בתוך אחד הכפתורים של חולצה אלגנטית. באמצעותה, אומרים לנו, ניתן לשדר לכל העולם את הכתוב במסמכים שאתם קוראים או את המתרחש במסך המחשב. גם כוס קרטון חד פעמית לשתייה חמה יכולה לשמש כמחבוא למצלמה נסתרת זעירה ועבור המעשנים מציעים בדיפנדר מצית גז הכולל גם הוא מצלמה נסתרת זעירה.

ומה עם אבי? באמצעות המצלמה הנסתרת שהוחבאה במטען הוא הוכיח את החשד, וגילה שאחד העובדים ניצל את העובדה שמצלמת האבטחה שבחנות לא כיסתה אזור מסוים והחליט לגנוב מדי פעם את המוצרים שהוצעו שם למכירה.

"פניתי לדיפנדר, קיבלתי שם יעוץ מקצועי ולאחר שתיארתי את הבעיה והצגתי צילומים של האזור המדובר, המליצו לי לנצל את שקע החשמל הסמוך ולהשתמש במצלמת נסתרת זעירה החבויה במטען USB. זה אחלה פתרון עבורי, שכן אין שום צורך להטעין את המצלמה והיא ניזונה ממתח החשמל שבקיר. יש שם גם חיישן תנועה ששולח לי הודעה לטלפון כשמישהו עובר ליד המצלמה. כך, במהלך אחת המשמרות של העובד, כשאני הייתי בבית קיבלתי הודעה שמישהו עובר בסמוך למצלמה. מיד נכנסתי לאפליקציה וכך עליתי על הגנב המתוחכם".