סוכריות הג'לי: שדרוג שהוא סימפוניה חמוצה מתוקה
סוכריות הג'לי: שדרוג שהוא סימפוניה חמוצה מתוקה

גוגל מכריזה על גרסה, אנחנו בעננים, אבל שנייה אחרי שנרגענו אנחנו מבינים שלא נראה אותה אצלנו בקרוב. הסיטואציה הזו מוכרת לכם?

הסנדלר הולך יחף
יש לנו משהו ביד, נפלא ונוח. והנה גוגל רוצה להפוך אותו למושלם עוד יותר. אבל רגע! זה לא יקרה עכשיו. אז מתי? אנחנו שואלים. לזה, אין תשובות. נדמה שבגוגל אוהבים לשחק עם המשתמשים שלהם, שלא לומר מעריצים. כי אחרת, אין דרך להסביר איך קורה שהיא מכריזה על עדכון, ורק לאחר מספר חודשים במקרה הטוב, ועוד מעט שנה (ל-ICS) במקרה הרע, העדכון מגיע. בעצם אפשר להסביר. אפשר לומר כי גוגל רק מפתחת את מערכת ההפעלה, היא רק זו שנותנת את הפוש ובעצם היצרניות הם אלו שאחראיות על העדכון. אפשר לומר. אבל זה לא מרגיש כך.

כאשר גוגל הכריזה על גרסת Jelly Bean בשבוע שעבר, ההרגשה הזו שהנה עוד גרסת אנדרואיד עם פיצ'רים חדשים הגיעה. אבל הידיעה כי הבלאגן רק מתחיל גורמת לרובנו להתחבא ולהסתפק במה שיש לנו. נראה דווקא כי היצרניות מבולבלות לא פחות מאיתנו: עד לפני מספר שנים, הן מבחינתן היו רגילות להשיק מכשירים בסיסיים ולדחוף את מערכת ההפעלה הפנימית שלהם, ו”שלום על ישראל”. בלי הורדות, אינטרנט בסיסי ומה שיש. אבל עם הגעת הסמארטפונים, כולם רצו לאנדרואיד, אבל לא ממש ידעו איך להתמודד עם זה, או לפחות המדיניות אינה ברורה. גוגל יודעת מתי היא תשיק גרסאות מראש, הרבה לפני שאנחנו מדמיינים מה שם הגרסה הבאה (הפעם באות K). ואני מאמין כי גם היצרניות מעורבות באופן כזה או אחר עם גוגל ומתנהל בניהם שיתוף מידע כלשהו, או לפחות כזה שמאפשר להם להתכונן בזמן כאשר מגיעה גרסה חדשה.

בלאגן בצמרת
אבל בפועל, נדמה כי הבלאגן חוגג, וגוגל כאילו מנחיתה את גרסת האנדרואיד מהשמיים, ואף אחד לא מבין איך מתנהלים שם העניינים. לא ידוע אילו מכשירים ישודרגו, מתי, ומה הסיבה לאי שדרוג חלק ממכשיריה. כחובב אנדוראיד, קשה שלא להעריץ את האופן שבו מתנהלת אפל בשחרור גרסאות מערכות ההפעלה שלה. כבר בעת ההכרזה אנו יודעים איך, כמה ולמה. אנחנו יכולים להסכים או לא להסכים עם המכשירים הנתמכים (כמו שה-iOS 6 תומכת ב-iPhone 3Gs ולא ב-iPad 1), אבל הצרכן יודע מראש מה הוא מקבל. ואילו במקרה של האנדרואיד, אין שבב של מידע ואנו נאלצים להסתפק בשמועות, לחשושים והחלטות שנעות מצד לצד אצל היצרניות.

כן, ישנם אלפי מכשירי אנדרואיד, וברור לכולנו שהעבודה היא כאן על היצרניות, ולפי בחירתן. אבל כלקוח הרוכש מכשיר שעומדת אחריו מותג של "גוגל", אני מצפה לכל הפחות לדעת מתי אקבל את העדכון, ואם בכלל, בטווח של מספר ימים מההכרזה. שדרוג גרסה לא צריך להיות שמור למביני עניין שגולשים ל-XDA ומקפיצים רום, אלא דבר שגוגל צריכה לשאוף שיקרה באופן ברור וקליל אצל כל היצרניות וכמה שיותר מכשירים שיתמכו, כי אחרת, רובנו יסתובבו עם מכשירים לא מעודכנים המספקים חווית משתמש נמוכה, מערכת מיושנת שרק גורמת עוול לגוגל, ליצרנית ולמשתמש.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.