האם רשתות חברתיות מגדילות את הסיכוי למחלה נפשית? סקר שנערך בשנה האחרונה ופורסם לאחרונה בבריטניה על ידי ארגון הבריאות הלאומי מצא כי בריטים בגילאי 14-24 מאמינים שרשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם, סנאפצ'אט וטוויטר אמנם סיפקו להם מצע לפיתוח הבעה עצמית וקשים חברתיים, אבל לכל זה יש מחיר כבד: המשתתפים בסקר הודו הם סובלים מרמות גבוהות של חרדה ודיכאון, חוסר שינה, חשיפה לבריוניות, בעיות בדימוי הגוף וחרדת "FOMO" (פחד לפספס דברים).

מחקרים אקדמאיים שנערכו מאששים את התופעות האלו וקובעים כי הן נפוצות בעיקר בקרב משתמשים "כבדים" במיוחד. כך למשל, ניסוי שנערך בשנת 2014 על ידי חמישה חוקרים ממדעי המוח הסיק כי שימוש בפייסבוק (Facebook) מגרה את אותם הדחפים במוח שמתעוררים כאשר עוסקים בפעילות כמו הימורים או שימוש בסמים.

כמו כן, סקר שנערך בארה"ב בין השנים 2013 ל-2015 בקרב 5,208 אמריקאים מצא כי ככל שהפעילות שלהם בפייסבוק עולה, כך הם פחות מדווחים על בעיות נפשיות. משמע שייתכן ופייסבוק מושכת מלכתחילה אנשים בעלי בריאות נפשית מעורערת.

בבדיקה אחרת שנערכה על ידי אפליקציית ניטור ומעקב בשם Moment השואלת מדי שבוע משתמשים ברשתות חברתיות האם הם מאושרים או מדוכדכים מכמות הזמן שהם מבלים רשתות החברתיות נמצא כי 63 אחוזים ממשתמשי אינסטגרם אשר מבלים בממוצע שעה ביום באפליקציה טוענים שהם אומללים. זאת לעומת 37 אחוז שטענו שהם מאושרים, וזאת משום שהם מבלים בה כחצי מכמות הזמן. עוד צויין כי  משתמשים אשר מבצעים שיחות קוליות או ויזואליות באמצעות הטלפונים – 91% מהמשתמשים ב-FaceTime אומרים שהם מאושרים, ו-84 אחוז מהמתקשרים הקוליים.