בזמן שרובוטים זעירים, דרואידים אישיים ורחפנים כאלה או אחרים כבר הופכים לעניין של שגרה, חוקרים באוניברסיטת הרווארד כבר לא מסתפקים במכשירים שמסוגלים לעשות פעולה אחת בלבד. הרובוט המיניאטורי שהם מפתחים כבר זמן מה, שזכה לכינוי RoboBee, זכה ביכולת נוספת מעבר לתעופה באוויר – שחייה במים, וגם צלילה לצורך העניין.

מדובר ברובוט זעיר שקטן יותר ממהדק נייר, אבל הוא מצויד בכנפיים שמקנות לו יכולת תעופה, ממש כמו חרק. הוא אמנם לא מסוגל לפעול מחוץ לטווח התדרים של מפעיליו, אבל ההערכה היא שבקרוב גם העניין הזה ייפתר. כאמור, מה שבכל זאת מהפכני ברובוט הדבורה הזה היא היכולת שלו לפעול לא רק באוויר אלא גם במים והוא אף מסוגל לצלול ולתפקד בסביבה מימית, יכולת ששאר הרובוטים שנמצאים בפיתוח עדיין לא מציעים.

מה המטרה שלו? בראש ובראשונה, ככל הנראה, ריגול כמעט בלתי מובחן. אבל יש להם גם מגוון שימושים פחות מפחיד, כמו למשל היכולת לנוע במרחבים קטנים במיוחד, כמו למשל בין הריסות של בתים או שברים במקרה של חיפוש ניצולים לאחר אסון טבע. כאמור, יש עוד מספר בעיות שצריך לפתור לפני שיהיה ניתן להשתמש בהם באופן מלא, חיי סוללה לדוגמה, אבל בהחלט עושה רושם שלא יירחק היום שבו היתוש שמזמזם לכם באוזן או שוחה לכם בכיור יתברר כמתקן ריגול של השכן החטטן.