מערכת ההפעלה של וואווי (Huawei) אמנם כבר הושקה, אך יעבור זמן רב עד שנראה אותה מתחרה באנדרואיד (Android), כך הודתה בכירה בחברה בראיון לפייננשיאל טיימס בתחילת השבוע.

ג'וי טאן, סגנית נשיא ליחסי ציבור בוואווי ארה"ב, אמרה כי לאחר תחילת החרם על וואווי, היא הצליחה למצוא חלופות לרוב מוצרי החומרה שרכשה מארה"ב – אך לא למוצרי התוכנה, ובמיוחד לא לשירותים של גוגל (Google).

לדברי העיתון, טאן אמרה כי HarmonyOS רחוקה מלהיות מוכנה, וכשנשאלה האם זה יכול לקחת עוד שנים עד לשלב הזה ענתה: "כן. עלינו למצוא פתרונות חלופיים למכלול הזה, אבל ייקח זמן לבנות את זה. יש כל כך הרבה משתמשי Android באירופה ובדרום-מזרח אסיה, והם כל כך רגילים לאפליקציות האלו של גוגל על מכשירי האנדרואיד שלהם".

הדברים סותרים לכאורה את אלה של ריצ'ארד יו, מנהל החטיבה הצרכנית בחברה, שאמר לפני כחודשים לתחנת הטלוויזיה האמריקאית CNBC כי המערכת עשויה להיות מוכנה להחליף את Android ו-Windows כבר ב-2020.

בינתיים, כבר השיקה החברה מכשיר ראשון שמגיע עם גרסת הקוד הפתוח של Android, ללא שירותי גוגל – Mate 30. תומאס האסון, סגן נשיא בחברת פורסטר (Forrester), אמר לביזנס אינסיידר כי הבעיה היא לא בהכרח מערכת ההפעלה עצמה, אלא השירותים הנלווים, כמו חנות האפליקציות. "ייקח לוואווי זמן להציע חלופה – לא רק לפתח גרסה ידידותית לטלפונים של HarmonyOS, אלא לטפח מכלול תחרותי של שותפים, מותגים ומפתחים כאחד". הוא הדגיש כי ללא גישה לאפליקציות של גוגל וחברות אמריקאיות אחרות, אף אחד לא ירצה לקנות את מכשירי וואווי.