אני לא בטוח אם שמתם לב מה מתרחש בתקופה האחרונה, אבל מערכת האנדרואיד עלולה לחמוק מיידיה של גוגל (Google), ולהפוך למוצר של כולם.

השבוע דיווחנו כי לנובו (Lenovo) הכריזה על מותג חדש, ZUK שמו אשר מבוסס על מערכת האנדרואיד, לא זו של גוגל, אלא זו של Cyanogen. הרום הפופולרי שהפך שם דבר בתחום כבש כבר יצרנית נוספת, זאת לאחר שכבר הוא ביסס את מעמדו עם ה-OnePlus One ומגוון מכשירי Micromax בהודו.

כל שיתופי הפעולה הללו רק מחזקים את כוחה של Cyanogen בתחום מערכות ההפעלה, שכזכור מבוססת על גרסת הקוד הפתוח של האנדרואיד (AOSP) הניתנת בחינם לכל דורש, אז מה מונע ממנה להציע חנות אלטרנטיבית לזו של גוגל, ובכך להתחיל ולשווק מערכת הפעלה עצמאית המתחרה לזו של גוגל?

אם ב-OnePlus עסקינן, אז הנה מגיע הדור השני, עם מערכת משומנת שיודעת איך ליצור באזז, וכל יום צצה לה “שמועה” חדשה. אז השבוע זה היה חיישן טביעות האצבע, או 4 ג’יגה-בייט זיכרון ולפני כן ה-Snapdragon 810 v2.  מעבר למפרט, גם ה-OnePlus 2 ירוץ על גרסה מותאמת של האנדרואיד, לא Cyanogen יותר אלא OxgenOS, שוב ניסיון של פיתוח מערכת הפעלה עצמאית, שבינתיים לא כוללת חנות משלה, אבל היו בטוחים ש-OnePlus ממש לא מאושרים לשלם לגוגל תמלוגים על כל מכשיר שנמכר עם חנות ה-Google Play והיו מאוד רוצים לשים לה אלטרנטיבה אחרת.

קרא עוד:  אפליקציות אנדרואיד רבות עדיין עוקבות אחריכם בלי שידעתם

למעשה, באזור המזרח הרחוק, היכן שמערכת האנדרואיד פורחת, גוגל כמעט שלא רואה ממנה כסף, זאת בשל העובדה כי לסינים יש חנויות אפליקציות משל עצמם, שלא ממש זקוקים לעזרה נוספת, כך היצרניות הסיניות "בונים" מערכת הפעלה עצמאית על בסיס גרסת הקוד הפתוח, מכניסים לתוכה מספר חנויות אלטרנטיביות ומפיצים את המכשירים ללא כל זכר לגוגל, אפילו לא לשירותיה השונים כמו ג'ימייל, מפות ועוד.

דוגמה ידועה נוספת היא אמזון (Amazon), שברשותה מספר טאבלטים מסדרת ה-Kindle המצליחה למדי בארה"ב, אולם החברה החליטה כי אין היא מעוניינת בחנות האפליקציות של גוגל, והיא פיתחה חנות משל עצמה, Amazon Appstore, אשר מספקת את כל הדרוש ואף יותר מכך לצרכנים הרבים, המשכירים ורוכשים דרכה גם ספרים ותכני וידאו וכדי להבדיל אותה מגוגל אף מחלקת אחת לתקופה אפליקציות ומשחקים בחינם.

אז לאן פני מערכת האנדרואיד מועדות? האם אכן גוגל תאפשר לה לחמוק מהאצבעות או שכבר אין לה באמת אפשרות לעשות דבר?

טור זה פורסם לראשונה בסיכום השבועי שלנו הנשלח במייל עם כל החדשות החמות של השבוע. עוד לא נרשמתם? זו ההזדמנות שלכם. לחצו כאן.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.