גוגל (Google) הציגה בפני מפתחים בכנס שנערך לאחרונה את חזונה לאיחוד מלא בין אנדרואיד ובין לינוקס. במצב הקיים, אנדרואיד אומנם מבוססת על לינוקס, אולם גוגל עצמה, וגם יצרניות המשווקות מכשירי טלפון חכם מבוססי אנדרואיד, מכניסות במערכת ההפעלה שינויים רבים. שינויים אלו מייצרים בפועל גרסאות רבות ושונות הנבדלות מהקו הראשי אותו מובילה החברה, וכך הקהילה אינה נהנית מחידושים אלו.

בזכות קהילת המפתחים הפעילה נחשבת לינוקס למערכת הפעלה יציבה ומאובטחת במיוחד, אולם זמן רב נדרש בטרם עדכונים אלו מוטמעים באנדרואיד, כך שעל פניו גם גוגל מפסידה. הפתרון שעליו עובדים מהנדסי החברה הוא הפרדה מוחלטת בין ליבת מערכת ההפעלה ובין תוספות שונות המותקנות בידי היצרנים. באופן זה, ניתן יהיה לעדכן את הליבה בהתבסס על הגרסאות האחרונות של לינוקס, מבלי שהיצרניות השונות תאלצנה להתאים גרסה זו למכשיריהן.

בכדי להדגים כי מדובר בחזון אפשרי, הציגו אנשי גוגל במהלך הכנס את את Pocophone של שאומי (Xiaomi), כשעליו מותקנת גרסה נקייה של לינוקס ללא שינויים. פונקציות רבות במכשיר אומנם לא פעלו, אך מערכת ההפעלה תפקדה באופן כללי והריצה אפליקציות.

גוגל עצמה מודה כי מדובר בפרויקט הנדסי מורכב מאוד, ולמעשה אין כל וודאות כי יושלם אפילו בטווח השנים הקרובות. בטווח הקצר יותר, מתכוונת גוגל לנסות ולצמצם את כמות ההבדלים בין הגרסה הראשית של לינוקס ובין אנדרואיד. בתחום זה כבר נרשמה התקדמות משמעותית: בגוגל מציינים כי לפני מספר שנים עמדה כמות השינויים בקוד בין לינוקס ובין אנדרואיד על יותר מ-60 אלף בעודד שבגרסה העדכנית הכמות עומדת על מעט יותר מ-30 אלף שינויים.