מכשירי Android (אנדרואיד) הנמכרים באירופה הולכים להתייקר בקרוב – כך רומזת גוגל (Google) בהודעה פומבית שפרסמה אתמול בניסיון להפעיל לחץ על האיחוד האירופי כדי שתאפשר לחברה להמשיך לאחוז בשוק הטלפונים והטאבלטים.

הירושי לוקהיימר, סגן נשיא בכיר בגוגל, כתב כי החל מה-29 באוקטובר, היא תגבה כסף מיצרניות מכשירי אנדרואיד הנמכרים באיחוד האירופי תמורת שילוב האפליקציות שלה במכשירים. בנוסף, היצרניות יצטרכו לשלם בנפרד על אפליקציית החיפוש, על דפדפן כרום ועל שאר אפליקציות גוגל.

הסיבה היא החלטה של הנציבות האירופית מחודש יולי האחרון, לפיה על גוגל לשלם קנס בסך 4.3 מיליארד אירו, ולהפסיק לכפות על משתמשי מערכת ההפעלה שלה את האפליקציות והשירותים שלה. גוגל הכריזה אז כי תערער על ההחלטה, ובהודעה מאתמול היא אומרת כי הגישה אותו רק בשבוע שעבר. סמיכות הגשת הערעור ופרסום הצעדים החדשים נועד בבירור ליצור את הרושם שאם בית הדין של האיחוד האירופי לא יקבל את הערעור נגד החלטת הנציבות – מחירי המכשירים הנמכרים ביבשת יעלו אם היצרניות לא ירצו לאבד את הזכות למכור אותם עם חנות האפליקציות, הדפדפן והחיפוש של גוגל.

עם זאת, יכול להיות שההחלטה הזו תפגע בגוגל עצמה: מלבד תחילת גביית כסף מיצרניות מכשירי אנדרואיד עבור האפליקציות שלה, הודיעה החברה כי כדי לציית להחלטת הנציבות היא גם תאפשר למפתחי מערכות הפעלה מבוססות אנדרואיד שעד כה לא עמדו בקריטריונים לקבל גישה לחנות האפליקציות – כמו אמזון (Amazon) עם טאבלט ה-Fire, מכשירים המבוססים על גרסאות ישנות של אנדרואיד או מכשירים סיניים עם מערכות בעלות ממשק מותאם בכבדות – לרכוש רישיון לספק את האפליקציות שלה. בנוסף, היא אף לא תגביל יצרניות שירצו להתקין במכשיריהן מראש אפליקציות מתחרות לשלה.