לקראת שינוי גדול נוסף? אחרי הסתרת קידומת ה-www, דפדפן הכרום (Chrome) עשוי להפסיק בקרוב להציג כתובות אתרים בשורה המיועדת לכך בראש החלון, כך מדווח אתר Bleeping Computer.

האתר מדווח כי אצל כמה מנסייני גרסאות המפתחים של הדפדפן מבית גוגל (Google), החל הדפדפן להציג בזמן שימוש במנוע החיפוש של החברה את מילות החיפוש בלבד, במקום את כתובת עמוד התוצאות המלאה.

הניסוי הזה החל למעשה כבר בגרסה 71 של כרום, ששוחררה לפני שנה חודשיים, כפיצ'ר ניסיוני דרך עמוד הדגלים תחת השם Query in Omnibox. עד כה הוא דרש שהמשתמש יפעיל אותו ידנית. עתה, כאמור, אצל חלק מהמשתמשים זו הפכה להיות ברירת המחדל.

אמנם, ניתן עדיין להציג את כתובת העמוד האמתית על ידי קליק ימני ובחירה ב-Show URL, אך הניסוי מעיד כי גוגל שוקלת להרחיב את מאמציה 'להילחם' בכתובות ה-URL – הפורמט בו מוצגות כתובות אתרים ברשת מאז ומעולם.

Show URL option

הסוף ל-URL?

כבר מספר שנים שחברות שונות, ובמרכזן גוגל, מנסות לפשט את הצגת כתובות האתרים בדפדפנים. אופרה היתה הראשונה שהעזה לגעת בהצגת הכתובות בדפדפן, כאשר בגרסה 11 ששוחררה בשנת 2011 החלה להסתיר חלקים מכתובות. רק לאחר 3 שנים היא הוסיפה גם אפשרות לבקש להציג את הכתובת המלאה.

גוגל, מצידה, ניסתה ב-2014 להציג בשורת הכתובות של גרסת המפתחים המקדימה לכרום 36 רק את שם האתר – לדוגמא tgspot.co.il במקום http://www.tgspot.co.il/google-tests-hiding-urls-in-address-bar. עם זאת, בעקבות ביקורות על המהלך הניסוי לא עבר לגרסה הסופית של הדפדפן.

בכרום 69, ששוחרר בספטמבר 2018, הפסיק הדפדפן להציג את הקידומות "http://" ו-"www" בתחילת כתובות אתרים; ובכרום 79, ששוחרר לפני קרוב לחודשיים, ביטלה גוגל אפשרות לבקש שהדפדפן יציג בכל זאת את ה-www בתחילת כתובות.

כל הניסיונות הללו הם חלק ממגמה כוללת בפיתוח הדפדפן של גוגל. בראיון ל-Wired לחגיגות עשור לכרום, בספטמבר 2018, אמרה אדריאֶן פּוֹרְטֶר פֶלְט מגוגל כי "לאנשים ממש קשה להבין כתובות URL. הן קשות לקריאה, קשה לדעת איזה חלק מהן אמור להיות אמין, ובאופן כללי אני לא חושבת שהן עובדות כדרך טובה להעביר זהות של אתר. לכן, אנחנו רוצים להתקדם לכיוון בו זהות אתרים מובנת לכולם (…) אבל זה אומר שיהיו שינויים גדולים באיך ומתי כרום מציג כתובות URL".

מצד אחד, ניתן לחשוב שמדובר במגמה מבורכת, שכן היא מאפשרת להבין ביתר קלות באיזה אתר הגולש נמצא. מצד שני, הצגת כתובות 'מפושטות' עלולה להקל מאוד על פושעי סייבר. לעתים קרובות, כתובות זהות עם ובלי www בתחילתן, לדוגמא, נמצאות בבעלות ישויות שונות, מה שאומר שאם ה-www לא מוצג בלתי אפשרי להבדיל בין אתר מקורי לזיוף שנוצר על ידי האקרים.