גוגל (Google) הודיעה במכתב שנשלח למפתחי האפליקציות לאנדרואיד על ניסוי מסקרן שאותו היא עומדת לערוך בקרוב: אפליקציות המערכת, המותקנות על המכשיר מראש, יעודכנו גם אם המשתמש לא שייך את המכשיר לחשבון גוגל. העדכון האוטומטי יתבצע למעשה באופן ישיר ולא דרך חנות ה-Play Store, כפי שהיה נהוג עד עתה.

בגוגל מבהירים כי משתמשים שלא יהיו מעוניינים בעדכונים אוטומטיים אלו, יוכלו לכבות את התכונה החדשה מתפריט ההגדרות של המכשיר. כמו כן, לא מדובר ביכולת בלעדית למכשירים מודרניים עליהם מותקנות גרסאות חדשות יחסית של מערכת ההפעלה: העדכונים האוטומטיים יופעלו גם במכשירים עליהם מותקנת גרסה 5.0 של אנדרואיד ומעלה.

מטרת החידוש כפולה: קודם כל, העדכונים האוטומטיים יבטיחו שגם משתמשים שכלל לא פתחו חשבון גוגל או לשייך אותו למכשירם, יוכלו ליהנות מגרסאותיהן האחרונות של אפליקציות, הכוללות הן תכונות חדשות שעשויות לשפר את חווית השימוש, והן עדכוני אבטחה קריטיים. שנית, בעוד שכיום מפתחי אפליקציות נאלצים להציע תמיכה גם למשתמשים ה״תקועים״ עם גרסאות ישנות יותר, העדכונים האוטומטיים יבטיחו כי רוב המשתמשים יעברו באופן כמעט מיידי לגרסה החדשה ביותר.

רוב האפליקציות המובנות במערכת הן של גוגל בעצמה, שכן יצרניות רבות משלבות את יישומיה השונים כמו Gmail, Chrome ועוד. בשלב זה, כאמור, ייערך הניסוי על אפליקציות המערכת, המותקנות מראש על המכשיר. עם זאת, גוגל מבקשת מהמפתחים לבנות אפליקציות ״הניתנות לעדכון גם ללא חשבון גוגל״, רמז לכך שייתכן כי בעתיד יורחב השירות לכלל האפליקציות.