גוגל (Google) החלה בהפצת גרסת הבטא החמישית של מערכת ההפעלה Android Q, אולם שעות ספורות לאחר פרסום הקישורים להורדה החליטה להסיר את הקבצים מהשרת. לא ניתן כל הסבר לכך מלבד ״בעיות התקנה״, ככל הנראה תקלה שאותרה על ידי גוגל ותתוקן בטרם תחל החברה שוב להציע את גרסת הבטא החדשה למשתמשי מכשירים תומכים.

אותם משתמשים שהספיקו להתקין את הבטא, מדווחים כי מדובר בגרסה הראשונה אותה מגדירה גוגל כ״מועמדת ליציאה״ (Release Candidate). פירוש הדבר הוא כי מדובר בגרסה יציבה יחסית, ולא צפויים שינויים דרמטיים בינה ובין הגרסה הרשמית שתצא בסופו של דבר לקראת סוף השנה.

חידושי גרסה זו לעומת קודמותיה בהתאם אינם דרמטיים, אולם נראה כי גוגל הקדישה מאמץ לשיפור מחוות המגע הקשורות בניווט בין תפריטי מערכת ההפעלה. כך בגרסה זו ניתן להפעיל את הסייענית של גוגל (Google Assistant) באמצעות החלקת האצבע מאחת מפינות המסך, וניתן להחליק מטה בכל נקודה במסך הבית על מנת לגלול את תפריט ההתראות, אפשרות שימושית במיוחד במכשירים בעלי מסך צר וגבוה בהם קשה להגיע באמצעות אצבע אחת לחלקה העליון של התצוגה.

גרסת הבטא יוצאת תחילה למכשירי הפיקסל (Pixel) של גוגל, אך גם לרשימה ארוכה למדי של מכשירים נוספים בהם מכשיר הטלפון החכם של Essential, ה-Mate 20 Pro של וואווי (Huawei), דגם ה-G8 של LG, ה-OnePlus 6T וה-Mi 9 של שאומי (Xiaomi).