אין ספק כי מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) היא מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר עבור סמארטפונים. גוגל (Google), המחזיקה בבעלות על המערכת, החליטה בעבר לשחרר אפליקציות בסיסיות בעלות קוד תוכנה פתוח, כזה המאפשר צפייה ושינויים על ידי כל מפתח תוכנה. בתקופה האחרונה השתנתה מדיניות החברה ומאמצי הפיתוח שלה מופנים לכיוונו של קוד תוכנה מוגן.

כשאנדרואיד עוד נחשבה כמערכת פחות נפוצה, האסטרטגיה של גוגל התבססה על הפצת יישומים בעלי קוד פתוח, זאת בכדי לעודד מפתחים פרטיים להשתמש בגרסאות מקור ולשפר אותן. שכן אפליקציות רבות ומעודכנות בחנות האפליקציות מהוות מדד משמעותי לעוצמתה של כל מערכת הפעלה. אך כיום, כשאנדרואיד מחזיקה בנתח שוק משמעותי, מעוניינת גוגל לשלוט יותר במערכת ההפעלה שלה ובכך היא מצמצת את היישומים היוצאים תחת ידיה ומתבססים על הקוד הפתוח.

בעוד שלא ניתן למחוק לגמרי את הקוד הפתוח ממערכת האנדרואיד, שכן מפתחים רבים עדיין מעדיפים לעבוד לפיו ולשחרר אפליקציות פתוחות למען טובת הכלל, גוגל מעדיפה כי פיתוחים עתידיים שלה יבוצעו תחת מדיניות הקוד המוגן. דוגמאות לכך ניתן למצוא בתקופה האחרונה באפליקציית החיפוש של גוגל שעוברת שינוי ותכונות רבות נוספו לה, בעוד שגרסת הקוד הפתוח מכילה שורת חיפוש בלבד המסוגלת לבצע חיפושים מקומיים במכשיר או חיפושים ברחבי האינטרנט. גם נגן המוזיקה, המצלמה, לוח השנה, הגלריה ועוד כמה אפליקציות בודדות עושות דרכן לכיוון הקוד הסגור.

קרא עוד:  חדש ב-Gmail: צירוף מיילים כקובץ להודעה

ההשלכות הישירות של המהלך פוגעות ביצרני גרסות ה"דמוי-אנדרואיד". בכדי שגרסאות אלה תוכלנה להיכנס לתחרות שווה מול גרסאות האנדרואיד המקוריות, הן חייבות להריץ אפליקציות בסיסיות של גוגל כדוגמת ג'ימייל (Gmail), גוגל מפות (Google Maps) ועוד. על פי המדיניות החדשה של גוגל, לא תוכלנה היצרניות המתחרות לשים את ידיהן על קוד התוכנה של אותן אפליקציות בסיסיות, ובשל כך יהיה עליהן להשקיע מאמץ רב יותר בכדי להיות מתחרות ראויות מול הענקית גוגל.

נראה כי גוגל מנסה לשנות קצת את פני השוק, ולהציג את יתרונותיה באפליקציות שלה על פני המתחרים וכי הגן הסגור, לפחות בחלקו, מסייע לה לעשות זאת. לכתבה המלאה באתר arstechnica.