הסוף לרמאות ב-Google Play? החברה הודיעה כי היא מכניסה לשימוש מערכת סינון חדשה בחנות האפליקציות שלה אשר מסוגלת לזהות מתי אפליקציה מסוימת מפרה את תנאי השימוש שלה ומנסה לקדם את עצמה בדרכים נלוזות. על הכוונת בעיקר אפליקציות עם ביקורות מזויפות, דירוג לא אמין ודרך התקנה עקיפה.

המערכת החדשה, לפי גוגל, מהווה עליית מדרגה בכל הנוגע לגילוי מניפולציות של מפתחים בצורה מדויקת יותר מבעבר. כך למשל, אם אפליקציה מסוימת עולה למעלה בדירוג בצורה פתאומית וחשודה, המערכת תוכל לסנן אותה החוצה, להוריד אותה בתוצאות החיפוש ואף להסיר אותה לחלוטין מהחנות במידה והמפתחים ימשיכו לקדם אותה בצורה לא הוגנת. התנהגות כזו, מסבירה גוגל, לא רק מפרה את תנאי השימוש בחנות אלא גם מזיקה לקהילה כולה.

גוגל למעשה מנסה למנוע מצבים בהם מפתחים מורידים את האפליקציה שלהם כדי להעלות אותה בדירוג הפופולריות, בין אם בעצמם או על ידי רובוטים אוטומטיים. שאר הדרכים הלא חוקיות כוללות, בין היתר, מודעות ספאם עם קישור להורדת האפליקציה, דירוג גבוה על ידי משתמשים מזויפים, שלל ביקורות מפרגנות בצורה חשודה ועוד.

מערכת הסינון החדשה החלה כבר לפעול, וגוגל ממליצה למפתחים שמשתמשים בחברות צד ג' כדי לקדם את האפליקציות שלהם, שיבדקו מולן באילו דרכים הן משתמשות והאם הן חוקיות ולגיטימיות.