חטיבת המחקר של גוגל (Google) פרסמה לאחרונה מאמר מדעי החושף כי הגנת ״סימן מים״ (Watermark), שנועדה למנוע העתקה חופשית של צילום המוגן בזכויות יוצרים, איננה אפקטיבית. מערכות אינטליגנציה מלאכותית יכולות ללמוד בקלות כיצד להסיר את סימן המים ולשחזר את הצילום בשלמותו, מבלי להותיר אף רמז לכך שהועתק ללא רשות. כהוכחה לכך – יצרו החוקרים מערכת שעושה זאת בדיוק, באופן אוטומטי לחלוטין.

״כפי שענשה לעתים קרובות במחקרים אבטחה הנוגעים למערכות הפעלה, אפליקציות או פרוטוקולים, אנו מעוניינים לחשוף את נקודות התורפה ולהציע פתרונות שיאפשרו לקהילת הצלמים להגן על תכניה״, כותבים החוקרים בפתיחת המאמר. בהמשכו הם מסבירים כי הבעיה העיקרית היא שסימני המים חוזרים על עצמם בעקביות, וכך מאפשרים למערכות מחשב ״ללמוד״ כיצד לעקוף אותם תוך זמן קצר יחסית.

הפתרון המוצע על ידי גוגל הוא סימני מים המכילים שינויים אקראיים שונים, כגון עיוות קל של האותיות ושינויים ברמת השקיפות שלהם. מערכות מחשב אוטומטיות יתקשו להתמודד עם שינויים אלו, אך גם זהו כמובן לא פתרון מושלם. כמובן שיהיה זה שיפור מהותי לגבי המצב קיום, שבו ניתן להסיר את סימני המים בתוך שניות.

נדגיש כי גוגל לא שחררה לציבור את הכלי שבו נעשה שימוש על מנת להוכיח את הקלות היחסית שבה ניתן להסיר סימני מים מצילומים ואין בכוונתה לעשות זאת. החברה מאפשרת למשתמשים ליהנות מהטכנולוגיה בדרכים הוגנות, כמו לדוגמא להסיר חפצים או דמויות לא רצויות מצילומים ולשתף אותם באיכות גבוהה יותר.

קרא עוד:  אופו תציג באופן רשמי מצלמה מתחת למסך בשבוע הבא