שלושת החודשים האחרונים לא היו יכולים להיות ארוכים מספיק למשימה הבלתי אפשרית שניצבה בפני כמה מיליוני גולשים – בחירת קורא RSS חדש במקום שירות ה-Google Reader, אחד האתרים הפופולאריים בעולם. האתר, שבעשור הקודם בלע את מנוייהם של עשרות שירותים מתחרים וגרם לסגירתם של רבים, ייסגר בשעות הקרובות, לאחר שבמרץ האחרון הודיעה גוגל כי היא סוגרת אותו במטרה לנסות לכפות על הגולשים להשתמש ב-Google Plus, הרשת החברתית הכושלת שלה, כפלטפורמה לשיתוף והפצה של תכנים חדשותיים.

בשלושת החודשים ומספר הימים האחרונים, חרשנו גם אנחנו את הרשת ללא לאות בחיפוש אחר מחליף ראוי לפלטפורמה ששימשה אותנו מאז שחר ימי TGspot להתעדכן בכל מה שחם. בשורות הבאות ננסה להציג בפניכם את האפשרויות העדכניות להתעדכנות בחדשות (כמעט) בזמן אמת, ללא צורך לנדוד בין אתרים או לסנן היטב את פיד הפייסבוק:

Feedly השירות שהתחיל כאפליקציית עדכונים לאייפון, וצבר מאז פופולאריות רבה גם על אנדרואיד, הפך לאחרונה ליורש הפוטנציאלי המבטיח ביותר של גוגל רידר. החברה עבדה בחודשים האחרונים במרץ על החלפת פלטפורמת רידר, עליה היתה מבוססת, בפלטפורמה עצמאית בשם Feedly Cloud. עתה היא מקווה להפוך לחלופה העיקרית, בזכות ממשק המאפשר למפתחי יישומים שהתרגלו להתבסס על גוגל להתבסס על פידלי. למרות זאת, לפידלי עדיין מספר חסרונות: היא מתעדכנת לאט יחסית וממשק הדפדפן המושקע שלה, המאפשר בחירה בין מספר סוגי תצוגה, אינו ידידותי כמו זה של גוגל ואף משבש עדכונים בעברית בשל קושי ביישור לימין. ועדיין, אם אתם רוצים קורא שזמין גם מכל דפדפן מחשב וגם מכל סמארטפון או טאבלט, פידלי היא ברירת המחדל החדשה.

Feedly Feedly

NetVibes ככל הנראה המתחרה הוותיק ביותר בשוק, שהחל כדף בית מותאם אישית והתפתח לאחד הכלים החזקים בעולם לעדכונים מסוגים שונים. כאן ניתן להירשם לא רק לעדכוני טקסט ותמונות, אלא גם לפידים של מולטימדיה, אותם ניתן לנגן באמצעות ממשק מובנה תוך כדי דפדוף בשאר העדכונים. יעיל במיוחד למי שמקשיב לפודקאסטים ותוכניות מוקלטות ולא צורך חדשות רק באופן טקסטואלי. עם זאת, הממשק סובל מכמה בעיות, ביניהן גופנים מכוערים ואפשרויות שונות הממוקמות במקומות לא שגרתיים.

The Old Reader הממשק המינימליסטי וחסר היומרות של "הקורא הישן" נועד לחקות את מה שהיה גוגל רידר לפני כשנתיים ויותר, בטרם בציגה גוגל את הרשת החברתית שלה והחלה לדחוף אותה לכל שירותיה האחרים. מי שלא צריך יותר מממשק דפדפן בסיסי וקליל, ייהנה מחוויית שימוש מספקת שאינה מתעסקת יותר מדי בגימיקים שמסביב לעדכונים.

AOL Readerהקורא של ענקית האינטרנט האמריקאית, שהושק לא מזמן כדי לנסות לצבור פופולאריות לשירותיה על חשבון גוגל, מעוצב באופן מינימליסטי מאוד. הוא מזכיר מאוד את גוגל רידר, אך אינו זהה לו. מצד אחד, הוא מהיר יותר, ובהפרש ניכר, מכל קורא אחר שניסינו. מצד שני, הממשק שלו כולל כמה פינות לא מלוטשות שמאיטות את השימוש בו ע"י עכבר ומכריחות להשתמש לעתים קרובות בגלילה אינטנסיבית או בקיצורי מקשים, אותם לא כל אחד מכיר ויודע בעל פה.

AOL Reader

NewsBlurאחת האלטרנטיבות היותר עוצמתיות בשטח מבוססת בעיקר על אפליקציית דפדפן מושקעת במיוחד, אך כוללת תמיכה גם באפליקציות לכל מערכות ההפעלה הניידות (כולל Windows Phone ובלקברי, תודה ששאלתם). השירות הזה מאפשר להירשם לעדכונים מעד 64 אתרים בגרסא החינמית, הגבלה הניתנת להסרה ע"י תשלום 24 דולר לשנה. אחד המאפיינים הייחודיים של השירות הוא Intel, מנגנון הלומד את העדפות המשתמש לשם סינון אוטומטי של החדשות המוצגות עבורו לפי טעמו. בצד החסרונות ניתן לקבוע שזהו ככל הנראה קורא ה-RSS האיטי והמסורבל ביותר שניסינו. גם עיצוב הגופנים בממשק, המציג את הכותרות באותיות קטנות מדי, והתצוגה המורכבת, לא מסייעים לו להתחבב על המשתמשים.

Digg Readerקורא ה-RSS של הפורטל החברתי Digg, שהושק בסוף השבוע שעבר ובינתיים עדיין דורש בקשת הזמנה (אם כי לפי נסיוני לא צריך להמתין הרבה כדי לקבל אותה), מיועד גם הוא כמו כמה ממתחריו להיות חיקוי כמעט מושלם של גוגל רידר. הממשק שלו קל וזריז, ואף מתמודד עם עברית באופן גרוע הרבה פחות מרוב הקוראים הזמינים האחרים. בנוסף, הוא כולל אפשרויות לדירוג מאמרים וצפייה במאמרים הפופולאריים ביותר לפי אתרים וקטגוריות – תכונה צפויה מאתר שהחל כמערכת דירוג תכנים. הוא זמין לדפדפנים ולמכשירי אנדרואיד.

Digg Reader Digg Reader

Pulse עוד קורא שהחל כאפליקציה לסמארטפונים והתפתח לשירות אליו ניתן לגשת גם מכל דפדפן מודרני. ל-Pulse ממשק אחיד לכל הפלטפורמות, המאפשרת הרשמה לעדכונים מאתרים נבחרים או לקטגוריות מותאמות. העדכונים מוצגים בצורה ויזואלית מאוד, כשורות נגללות-אופקית של תמונות מרובעות, עליהן מוצגות הכותרות. החסרון המשמעותי של Pulse הוא חוסר היכולת לסמן מאמרים לקריאה עתידית, אך מי שרוצה רק לעבור בקלות על העדכונים ימצא ממשק נוח מאוד, ואף אפשרות לצפות במאמרים המלאים בלי להיכנס לאתרי המקור, באמצעות תצוגה נקייה של המאמר בלי פרסומות או תפריטים ואפשרויות שיתוף רבות.

InoReader אחת האלטרנטיבות הפחות ידועות, נראית כשכפול גנטי של גוגל רידר בתוספת עבודות צביעה מוגזמות. למרות המראה המצועצע, זהו החיקוי הקרוב ביותר למקור. רק התמיכה הגרועה בעברית משאירה טעם רע.

Ino Reader Ino Reader

Good Noows"חדשות טובות" הוא קורא עוצמתי בעל ממשק מתקדם במיוחד. עם זאת, מדובר גם באחד הממשקים המורכבים שנתקלנו בהם. מי שמחפש אפשרויות מתקדמות ותכונות כגון עיצובים מתחלפים ותצוגת מאמרים מלאים בלי לעבור לאתרי המקור, ייהנה מאוד מאפליקציית הרשת הזו.