במסגרת מאמציה להגביר את האבטחה סביב מערכת האנדרואיד וחנות ה-Play, מוסיפה גוגל מספר אפשרויות חדשות לחנות האפליקציות על מנת למנוע עד כמה שניתן רכישות לא מתוכננות של אפליקציות ותכנים נוספים (In-App Purchase).

בעדכון החדש ששחררה גוגל לחנות ה-Play, הוסיפה אפשרות חדשה בה משתמשי החנות יוכלו לבחור כיצד על החנות לנהוג בעת הורדת אפליקציות בתשלום מהחנות, ולצורך כך הוסיפה שלושה מצבים לבחירה: במצב הראשון יוכלו המשתמשים לבחור האם להקליד את הסיסמה בכל פעם בהם הם מורידים תכנים מהחנות מהמכשיר שברשותם,  מדי חצי שעה או לעולם לא. בנוסף, הוסיפה גוגל אפשרות ליידע את המשתמשים האם האפליקציה הנבחרת מכילה רכישות פנימיות, בעת לחיצה על כפתור ה"התקן".

googleplay

גורמים מעריכים כי עדכון זה הגיע כתגובה לתביעה הייצוגית שהוגשה נגד חברת גוגל, על אופן מנגנון האבטחה הלקוי לכאורה ועל הקלות בה משתמשים יכולים להוריד יישומים מהחנות. בכתב התביעה שהוגש אז ע"י קבוצת אמהות, נטען כי ילדיהן רכשו מטבעות או עזרים מיוחדים במהלך משחקים תמימים לכאורה ללא ידיעתן, ושלמעשה גוגל מגדילה את פיתוי הילדים בעזרת אופיין של האפליקציות השונות. בעבר, במקרה דומה למקרה הנוכחי, שילמה גם חברת אפל סכום לא מבוטל של כ-5 מיליון דולר ו-32.5 מיליון דולר על כתב תביעה זהה ועל "פיתויי יתר" כהגדרתם של התובעים.

בתוך כך, גם חברת אפל נקטה במהלך זהה  כאשר בעדכון האחרון של גרסת 7.1 התריעה בפני המשתמשים בעזרת חלון פופ-אפ כי ישנו טווח זמן של 15 דקות מרגע הכנסת הסיסמא עד להכנסתה בשנית.