לוגו גוגל

על-פי תביעה שהגישה אורקל (Oracle) לבית המשפט הפדרלי בארה"ב נגד גוגל (Google) עולה כי החברה העבירה לאפל (Apple) סכום של כמיליארד דולר בשנת 2014 על-מנת שזו תישאר כמנוע החיפוש ברירת המחדל במכשיריה הנידיים שלה, כך מדווח בלומברג.

במסגרת תביעה מ-2010 שהגישה אורקל, מפתחת תוכנת ג'אווה (Java) נגד ענקית החיפוש, התגלה כי הועברו סכומים אלה על מנת לשמור על מקומה כמנוע החיפוש ברירת המחדל של המשתמשים וכי הסכום המדובר מתייחס כאמור רק לשנת 2014 כך שייתכן ובשנת 2015 הסכום גדל אף יותר. בנוסף, אורקל טוענת כי אפל נהנית מחלוקת רווחים של כ-34 אחוזים מהכנסותיה של גוגל עצמה בגין החיפושים שנעשים דרך מנוע החיפוש במכשיריה של אפל.

המחלוקת: אנדרואיד עם Java

היריבות בין אורקל לגוגל אינה קשורה לאפל: לפי פרטי התביעה, אורקל טוענת כי גוגל השתמשה בטכנולוגיית ה-Java לצורך פיתוח מערכת האנדרואיד מבלי שהעבירה את התמלוגים הדרושים. בעבר, הגישה גוגל תביעה נגדית לבית המשפט על מנת לעצור את ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדה על-ידי אורקל – אך השופטים דחו בקשה זו וכעת גוגל עשויה לשלם לאורקל סכום של כמיליארד דולר ואף יותר מכיוון שתוכנת הג'אווה המדוברת הייתה בשימוש גם בגרסאות מתקדמות יותר של מערכת האנדרואיד.

ניתן להבין את רצונה של גוגל להישאר כמנוע חיפוש ברירת המחדל באייפון, אף על פי שניתן לשנותו. עיקר רווחיה של גוגל מתמקדים בעיקר ממנוע החיפוש ומהווה את הבסיס לשאר הפעילויות של החברה. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי מכשיריה של אפל נמכרים בכמאות מיליונים מדי שנה בעולם – כך שהחשיפה שגוגל זוכה לה היא בהחלט גדולה.