בזמן שרוב משתמשי מערכת ההפעלה Android (אנדרואיד) של גוגל (Google) ממתינים עדיין לעדכונים לגרסה 10, היום הכריזה החברה כי אחת התכונות העיקריות של הגרסה החדשה מגיעה גם למי שמשתמש בגרסה 9 (Pie).

'מצב ריכוז' (Focus Mode) הוא התשובה של גוגל לתלונות הגוברות בשנתיים האחרונות, על כך שמערכות ההפעלה והאפליקציות השונות בנויות באופן שמנצל חולשות פסיכולוגיות טבעיות של בני אדם כדי לגרום להם להתמכר. כדי לאפשר משתמשים להתרכז, מאפשר להם המצב לבחור 'רשימה שחורה' של אפליקציות שתהיינה 'חסומות' כל עוד המצב מופעל. האפליקציות ה'חסומות' תהפוכנה לאפורות, ולא תצגנה התראות או עיגול אדום עם מספר העדכונים עד לכיבוי המצב – אז תוצגנה כל ההתראות שנאגרו מהאפליקציות ה'חסומות'.

אמנם, המשתמש יכול לכבות את המצב בכל רגע, אך מדובר בעיקר בתזכורת עצמית לכך שהוא בחר לכבות את האפליקציה באופן זמני כדי להישאר מרוכז בעבודה או במטלה אחרת.

Focus-Mode-1-Phone-Square.gif

כידוע, המצב הזה הוצג לראשונה בבטא של אנדרואיד 10, וגוגל אומרת שמאז ועד עתה הוא היה בגרסת בטא. בעקבות בקשות של הנסיינים, הוסיפה לו החברה אפשרות לתזמון קבוע (למשל: כל יום ראשון עד חמישי מתשע עד חמש), כמו גם אפשרות לבקש 'הפסקה' של 5, 15 או 30 דקות מ'מצב הריכוז' שאחריהן הוא ימשיך לפי הלו"ז.

'מצב ריכוז' המעודכן זמין לכל מי שמכשיר האנדרואיד שלו מריץ את גרסה 10 או 9 עם כלי ה'בריאות הדיגיטלית' של גוגל. באופן מעניין, דווקא מי שמריץ את עדכון אנדרואיד 10 הטרי של סמסונג, שיצא אתמול למכשירי Galaxy S10 בישראל, 'תקוע' על גרסה ישנה של 'מצב ריכוז', שבה במקום 'רשימה שחורה' בוחרים 'רשימה לבנה' (כלומר: אילו אפליקציות תישארנה פעילות בזמן שהמצב מופעל) ובלי אפשרויות התזמון.