עוד מבוכה לגוגל (Google) בנושאי חדירה לפרטיות: האתר Quartz מדווח היום כי מחקירה שביצע עולה כי טלפונים חכמים המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) ממשיכים לעקוב אחר מיקום המשתמש גם כאשר שירותי המיקום מנוטרלים ידנית, אוספים מידע על אנטנות סלולריות אליהן מתחבר המכשיר – ושולחים את המידע הזה ישירות לגוגל.

לפי האתר, גוגל החלה לאסוף את המידע בצורה זו מאז תחילת שנת 2017, והיא משתמשת באותה טכנולוגייה שמאפשרת למכשיר לקבל הודעות פוש (Push) ו-SMS. גוגל מבצעת זאת באמצעות כל מכשיר אנדרואיד "מודרני", אם כי לא ברור אילו מכשירים נחשבים מודרניים בעיניה ועל כמה מכשירים מדובר בפועל. יחד עם זאת, האתר טוען כי מדובר על מספר גדול מאוד של טלפונים, וכפועל יוצא מספר גדול של משתמשים שלמעשה נמצאים בפועל תחת מעקב – ללא ידיעתם.

אין זה משנה אם המכשיר נמצא על הגדרות היצרן, אם שירותי המיקום בו כבויים ואפילו אם הוא לא מכיל כרטיס סים – כל עוד הוא מתחבר לרשת אלחוטית או סלולרית, הוא ישלח את מיקומו לגוגל בכל פעם שהוא בטווח קליטה ולמשתמש אין כל דרך לעצור את זה (פרט מלכבות את המכשיר ולא להשתמש בו, כמובן).

חברת גוגל בתגובה אישרה את הפרטים, אך טענה כי המידע שמתקבל אצלה לא מאוחסן בשרתים, וכי היא משתמשת בנתונים על אנטנות סלולריות כדי לשפר את המהירות והביצועים במערכת. לפי החברה, מערכת הודעות הפוש היא נפרדת לחלוטין משירותי המיקום, אשר מספקים את מיקום המכשיר לאפליקציות. יחד עם זאת, נמסר מהחברה כי היא נוקטת כעת בצעדים כדי להפסיק את איסוף המידע עד סוף חודש נובמבר.