הבעיה הגדולה היום באנדרואיד (Android) היא ללא ספק חוסר העדכונים של המכשירים ופיצול הגרסאות, מה שמכונה 'פרגמנטציה' (fragmentation). למרות כי לא מדובר באשמה הישירה של גוגל (Google) אשר משחררת עדכונים מהר יחסית, הבעיה העיקרית כי היא לא דורשת, או שמא לא יכולה לדרוש ממאות היצרניות לעדכן את מכשיריהם בזמן. אבל לכך, ייתכן כי לגוגל יש פתרון עוקף.

כדי להבין את גודל הבעיה, מספיק להתבונן בנתונים החודשיים שגוגל מפרסמת. בנתוני תפוצת מערכת האנדרואיד בעולם נכון לחודש האחרון אנו מגלים כי גרסת 'מרשמלו' שהושקה לפני כשנה, מותקנת כיום על כ-24% מהמכשירים. גרסת 'לוליפופ' שהושק לפני כשנתיים נמצאת במקום הראשון עם תפוצה של כ-34% ואילו גרסת 'נוגט' שהושקה לפני כחודשיים מותקנת על 0.3% ממכשירי האנדרואיד בעולם.

כיום, רוב המשתמשים לא יבחינו בין מכשיר המריץ את מערכת האנדרואיד 5.0 או 7.0, כלומר כמעט שלא ירגישו. גוגל דואגת כי את התמיכה והיכולות של המערכת יקבלו המשתמשים על ידי עדכון Google Play Services, הפלטפורמה של גוגל שעליה נשענים כל השירותים של החברה וגם אפליקציות אחרות. אולם הדבר אינו מספיק וכי פיצ'רים ותוספות במערכת עדיין דורשים עדכון ושדרוג תוכנה מלא.

לפי הניתוח בדרישות של גוגל למערכת האנדרואיד 7.0, החברה מתכננת להוסיף ל-Play Services תכונה חדשה המכונה Android Extensions. אלו יהיו כמעין 'תוספים' אשר ישמשו כשפת ממשק מפתח (API), כך שמפתחים יוכלו לנצל יכולות חדשות גם על גבי גרסאות ישנות של מערכת האנדרואיד. לדוגמה, האפשרות לתגובה מהירה ישירות מוילון ההתראות קיימת רק מגרסת האנדרואיד 6.0, אולם עם Android Extensions, מפתחים יוכלו לנצל יכולת זו גם על גבי אנדרואיד 5.0 ומטה.

כך למעשה גוגל תוכל להתגבר על המכשול העיקרי, כלומר היא תוכל לספק עדכונים למערכת ההפעלה בין אם אלו פיצ'רים חדשים או עדכוני אבטחה, זאת רק על ידי עדכון של אפליקציה. האם זה הפתרון המיוחל? ייתכן מאוד.