גרסתה העדכנית של מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) צפויה להגיע ליותר מכשירים ובפחות זמן מאי פעם – כך מתגאה גוגל (Google) השבוע בבלוג המפתחים של מערכת ההפעלה.

לפי איליאן מלכב, הממונה על מה שהחברה קוראת לו 'פרויקט Treble', גוגל הצליחה להשיג התקדמות משמעותית בהקלת תהליך העדכון של מכשירים לגרסאות חדשות של מערכת ההפעלה הניידת שלה. הפרויקט, שהחל את דרכו במאי 2017 עם גרסת הבטא של אנדרואיד 8 (אוריאו), מיועד להפריד בין 'שכבות' שונות במערכת כדי להקל על היצרניות לעדכן את מכשיריהן.

כתוצאה, מציינת גוגל כי גרסאות הבטא של אנדרואיד תומכות עתה כל שנה ביותר ויותר מכשירים – 7 דגמים של 7 יצרניות בגרסת הבטא של אנדוראיד 9 (פאי) ו-18 דגמים של 12 יצרניות באנדרואיד 10, בנוסף למכשירי הפיקסל של גוגל עצמה.

גם קצב העדכונים של מכשירים עולה מדי שנה. לפי נתוני גוגל, ביולי 2018, זמן קצר לפני שחרור אנדרואיד 9, היה נתח השוק של 8 בת השנה רק 8.9% – בעוד שבאוגוסט 2019, לפני שחרור אנדרואיד 10, היה נתח השוק של 9 בת השנה כבר 22.6%. נתון נוסף של החברה מראה שכמות המכשירים שעודכנו לאנדרואיד 9 מעט יותר מ-400 ימים (כשנה וחודש) לאחר שחרורה היה יותר מכפול מהנתון המקביל של אנדרואיד 8 – כ-700 מיליון לעומת 300 מיליון.

החברה מוסיפה כי בזכות שיתוף פעולה עם חברות שבבים, התקצר הזמן הממוצע שלוקח ליצרניות המכשירים לעדכן מכשירים ביותר מ-3 חודשים, והשנה התחייבו סמסונג (Samsung), אופו (Oppo), ויוו (Vivo) לצד Realme, LG, מוטורולה (Motorola), אסוס (Asus), סוני (Sony) ושארפ (Sharp) להתחיל לעדכן מכשירים לאנדוראיד 10 לפני סוף השנה, שתי חברות (שיאומי ו-Essential) הספיקו לשחרר עדכון למכשיריהן עוד באותו יום בו שוחררה אנדרואיד 10, ואפילו גרסאות ROM עצמאיות עודכנו מהר יותר מאי פעם, ותמכו ב-15 מכשירים ימים בודדים לאחר שחרור העדכון למערכת.

עם זאת, הקצב הזה עדיין איטי מאוד בהשוואה למתחרה. בשבוע שעבר פורסם יותר מחצי המכשירים מבוססי iOS עודכנו לגרסה 13 תוך פחות מחודש, למרות הטענות כי מדובר בגרסה הכי בעייתית של המערכת אי פעם. מלכב מודה בכך, מציין כי אנדרואיד מתמודדת עם הצורך לעדכן אלפי דגמים שונים, של מאות יצרניות המשתמשות בעשרות סוגי שבבים שונים, בניגוד לאייפון שנהנה מחומרה אחידה. "יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות", סיכם מלכב.