לא מעט גאדג’טים, מכשירים סלולריים ומוצרים שונים עברו מתחת לידנו במרוצת השנים, ועם יד על הלב, אף פעם לא התלהבנו כל כך כפי שקרה כשראינו לראשונה את גוגל גלאס (Google Glass), המשקפיים החכמים של גוגל (Google) שנחתו אצלנו למספר דקות קצרות. קצרות מדי.

מחוברים לעולם 24/7
הסמארטפון תופס חלק נכבד מחיי היום יום שלנו. מיילים, פייסבוק (Facebook), גלישה וניווט נעשים כיום באמצעות מגע שדורש מאיתנו לא מעט התעסקות עם הטלפון, תוך שהוא גונב את תשומת ליבנו. כשהידיים והראש נמצאים על המכשיר ובכיוונו, לפעמים קצת קשה להבחין במה שמתרחש בסביבה. כאן נכנסים לתמונה גוגל גלאס. המשקפיים, או למעשה המסך הקטן שבקצה שלהם, הופכים את השימוש בטכנולוגיה לקל ופשוט עוד יותר. צריכים לנווט למקום כלשהו? אמרו למשקפיים לאן רצונכם להגיע. לשלוח הודעה? הקריאו בקול את הטקסט הרצוי ומיהו הנמען והמשקפיים ישלחו זאת עבורכם. לקרוא הודעה מבלי להסיר מבט? רק הביטו במסך. כך אפשר גם לחפש, לצלם תמונות סטילס ווידאו, לענות לשיחה, לשתף תכנים ועוד ואת כל הדברים הללו ניתן לבצע בזמן הליכה, שימוש במחשב, נסיעה ובעצם כל פעילות אחרת שבשימוש בסמארטפון היה תופס לנו את הידיים וגם את תשומת הלב.

חומרה עצמאית
הגלאס מתחברות ומשתלבות עם הסמארטפון האישי. הן מסתנכרנות לאנשי הקשר, למיילים והשימוש בהן הוא כמו באביזר הרחבה למכשיר הסלולרי. למרות זאת, הגלאס פועלות גם באופן עצמאי וכוללות חומרה משלה שכוללת מעבד טקסס אינסטרומנטס (Texas Instruments), זיכרון פנימי בנפח של 16 ג'יגה-בייט, מקלט GPS, חיישני תנועה, תקשורת WiFi, מיקרופון, סוללה ומצלמה. ניתן להתחבר לסמארטפון או לרשת WiFi.

עיצובם נקי מאוד, פשוט אך יפה ואלגנטי. הן מתיישבות היטב על העיניים וגם מתאימות לחובשי משקפיים עם מסגרת אלומיניום מהודרת. הן לא נראות “גיקיות” מידי, ולא מפריעות לטווח הראיה או מכבידות יתר על המידה מאשר משקפיים רגילות, ואולם לא ניתן כמעט להתאימן במידה והן לא יושבות היטב עבור משתמש מסוים. למעשה, פרט למיקום המסך אין כל אפשרות כוונון אחרת.

המסך שבקצה הוא זה שמציג בזמן אמת את כל הנתונים, התפריטים והאפשרויות השונות. הוא ממוקם בקצר המסגרת וקצת מעל העין, או בגובה הגבה הימנית. כדי להסתכל על המסך נדרשנו להעלות את מבטנו מעלה, כך שעל פניו, בעת השימוש בגלאס אנו לא באמת יכולים להסתכל קדימה אלא אנו צריכים למקד את הראיה בעדשה הקטנה. לא שזה אתגר גדול, שכן התצוגה הייתה ברורה יחסית גם כאשר הסתובבנו כששמש יוקדת מעלינו, אבל באופן

"כדי להסתכל על המסך נדרשנו להעלות את מבטנו מעלה, כך שעל פניו, בעת השימוש בגלאס אנו לא באמת יכולים להסתכל קדימה אלא אנו צריכים למקד את הראיה בעדשה הקטנה"
מסוים המסך נמצא עדיין קצת למעלה, לטוב ולרע. איכות המסך לא מאוד גבוהה, אבל סבירה, והתמונות והטקסטים מוצגים היטב.

קרא עוד:  אפל משיקה דור חדש של iPhone? רוכשים רבים מעדיפים דווקא את הקודמים

מקדימה גם נמצאת מצלמת ה-5 מגה פיקסל המצלמת וידאו ב-720p, כפתור כיבוי והדלקה, כפתור לכידת תמונה, ובהמשך גם את סוללת הגלאס החבויה בתוכו, שעל פי פרסומים ברשת היא מחזיקה זמן נמוך למדי של מספר שעות בודדות לשימוש רציף. חיבור ה-microUSB שבקצה גם מאפשר להטעין את הסוללה וגם להגדיר את הגלאס ולחבר את החשבון הגוגל האישי והגדרות נוספות, שחלקם ניתן לבצע גם דרך התקנת האפליקציה MyGlass על מכשיר האנדרואיד שברשות המשתמש.

"OK Glass"
לא יכולנו לצלם את הממשק, שכן התצוגה קטנה מאוד ולא מצליחה להתמקד מתחת לעין המצלמה, אבל בדקנו ומצאנו כי השימוש בגלאס פשוט מאוד ואפילו אינטואיטיבי. לא היינו זקוקים ליותר ממספר דקות כדי ללמוד את כל האפשרויות השונות בממשק המשתמש. בהפעלתם מוצג שעון עם הכיתוב "ok glass" בחלק התחתון, שמרמז לנו מה אנחנו צריכים לומר כדי להפעיל את המשקפיים. לאחר שאומרים את המשפט הזה, נשאלים מה רוצים לבצע, ובאמצעות הממשק, הבסיסי למדי (כפי שכבר ראינו באפליקציה המדמה את השימוש בגלאס), ניתן לעבור בין מספר  תפריטים ופונקציות, כשהמעבר מבוצע על ידי תנועה מעלה או מטה. Google-Glass-2

ניתן לשלוט בכל הפונקציות השונות גם באמצעות משטח המגע שבדופן ימין, כתוספת/חלופה לפקודות הקוליות. באמצעות סוויפ קדימה או אחורה ניתן לעבור בין התפריטים השונים, סוויפ מטה למצב המתנה ונגיעה בודדת לאישור וכל תפריט מוצג על המסך באנימציה קלילה והמעבר הוא חלק ומהיר. שיתוף תמונות, כתיבת מיילים ובעצם כל תקשורת חברתית מוגבלת ל-10 חברים ממעגל בגוגל פלוס המוצגים כאריחים בממשק הגלאס. ניתן לשתף תמונות ישירות לרשת החברתית של גוגל או לכתוב סטטוסים והודעות ישירות לחברים אלו.

קרא עוד:  סקירה: Roidmi NEX - מי צריך דייסון?

לפקודות הקוליות יש משמעות רבה בהפעלה של הגלאס. ניתן לבצע עמן כמעט כל דבר שהמשקפיים מאפשרות. "take a picture" לצילום תמונה, "record a video" לצילום וידאו או סתם שאלה מתמטית שנרצה לשאול או לבקש שינווט אותנו למקום חפצנו ב-Google Maps. אפילו ניתן לבקש חיפוש בגוגל למונח מסוים או תמונה. בעצם ניתן לבצע עם המשקפיים כמעט כל פקודה שאנו מכירים מה-Google Now, בצורה הרבה יותר יעילה ונכונה.

וידאו: כך משתמשים בגוגל גלאס

סמארטפון לביש
תחום הטכנולגי שהולך ומתפתח הם הגאדג’טים הלבישים, המוצרים שאנו משתמשים ומכירים בהם כיום אשר הופכים אביזר לביש המתמזג ומשתלב בלבוש היום-יומי. הגוגל גלאס לוקח את כל הטוב שבסמארטפון ומשלב זאת במוצר שלם שהופך את חיינו לטכנולוגים מבלי גבולות המסך אל תוך חיינו. קשה לומר כי הגלאס הוא מוצר שכל אחד חייב שכן כרגע הוא מוגבל למדי באפשרויות שלו, האפליקציות הקיימות בסיסיות והמבחר נמוך למדי. תוסיפו לזה את המחיר ($1500) וקיבלתם מוצר לעשירים בלבד.

אבל זו לא כוונת המשורר, או גוגל. יש כאן מוצר שאיך שלא תסתכלו על זה, יהיה מתכונת בטוחה לעתיד הקרוב-רחוק. כמשהו חדשני שרק החל, הפוטנציאל של הגלאס הוא גדול מכדי שאפשר בכלל לחשוב עליו. היכולות של מוצר שכזה ביום יום, לא רק למשתמש הממוצע, הוא עצום ויכול לשמש ענפים רבים בתעשייה. אין כל ספק שגוגל הציגה מוצר חדשני ומלהיב למדי, ובעתיד הוא יכול להיות משהו אחר לגמרי בצורה שונה שלא חשבנו עליה. מוכן הוא עדיין לא, אבל אנחנו ממתינים כאן כדי שיתבשל.

אנו מודים לסיוע הרב של פרופסור אלי פלאי (המצולם בתמונה),  מדען בכיר בבית הספר לרפואה בהארוורד. עוד מידע באתר.