חיפוש בטלפון בגוגל

יצרניות מכשירי אנדרואיד שלא יעדכנו את מכשיריהן לעתים קרובות מספיק לא יזכו לשיתוף פעולה מגוגל (Google) בהשקת מכשירים עתידיים, כך חשף האתר The Verge.

לידי האתר הגיע החוזה עליו מחתימה גוגל יצרניות טלפונים ומחשבי לוח, וממנו עולה כי החברה מתנה את הרישיון לשימוש באפליקציות שלה – כולל החיפוש, הדפדפן וחנות האפליקציות – בשנתיים של עדכונים לכל מכשיר 'פופולארי'.

לפי החוזה, שבכיר בחברה חשף את קיומו לפני חצי שנה, התנאים חלים על כל דגם שהושק החל בפברואר 2018 וקיימות מעל 100,000 יחידות פעילות שלו. למכשירים המוגדרים 'דגמים מחויבי אבטחה' – כנראה דגמים שזכו לחותמת אישור של גוגל כבטוחים לשימוש בארגונים – התנאים יחולו החל מפברואר 2019 גם על מכשירים ותיקים יותר ופופולאריים פחות.

החדשות הרעות: התנאים לא מדברים על עדכונים לגרסת מערכת ההפעלה, אלא רק על עדכוני אבטחה. גוגל מחייבת יצרניות לספק לפחות 4 עדכוני אבטחה בשנה הראשונה אחרי השקת מכשיר העונה להגדרות, ועדכוני אבטחה קבועים גם בשנה השנייה. החברה מציינת כי על כל פרצה שהתגלתה לפני למעלה מ-90 יום להיות מתוקנת עד סוף כל חודש. גוגל מסרה לאתר כי כבר עתה, "רוב המכשירים הפעילים מיותר מ-200 דגמי אנדרואיד של יותר מ-30 יצרניות מריצים עדכון אבטחה מ-90 הימים האחרונים".

כאמור, יצרנית שלא תעמוד בתנאים לא תוכל להמשיך להוציא מכשירי אנדרואיד עם חנות האפליקציות, החיפוש והדפדפן של גוגל – מה שאומר שיצרניות כאלו תיאלצנה לבחור בין הוצאת מכשירים מבוססי אנדרואיד עם חבילות אפליקציות צד שלישי – לדוגמה, מנוע החיפוש Bing של מיקרוסופט (Microsoft), חנות האפליקציות של אמזון (Amazon) ודפדפן Opera או Firefox) – לבין שחרור עדכונים שלא תמיד נבדקו לעומק ועלולים להוביל לבעיות במכשירים.

קרא עוד:  כבר בשנה הבאה: טלפון עם מצלמת 108 מגה-פיקסל יחד עם זום 10x

האם הפעם זה יצליח לה?

בעבר כבר ניסתה גוגל לא פעם להבטיח שמכשירי אנדרואיד יזכו לעדכונים. סדרת ה-Nexus שלה היתה הראשונה לה הובטח שנה וחצי, ולאחר מכן אף שנתיים של עדכונים. בסדרת הפיקסל כבר הובטחו שלוש שנות עדכונים, ויצרניות שונות ששיתפו פעולה עם גוגל הבטיחו בין שנה וחצי לשנתיים של עדכונים, אך בפועל, רוב מכשירי האנדרואיד מעודכנים מעט מאוד לאחר השקתם, אם בכלל.

אפל (Apple), במקביל, נוהגת להוציא כל עדכון ל-iOS עם תמיכה לפחות לשלושה דגמי iPhone אחורנית וזה אומר בפועל ארבע שנות עדכונים. השנה היא אף הגדילה לעשות הויא מציעה תמיכה במכשירי ה-iPhone מחמשת הדורות הקודמים.