לאחר חודשים מלאי שמועות וספקולציות, עכשיו זה רשמי – חברת גוגל קנתה את אפליקציית הניווט המצליחה והישראלית "Waze" בסכום של כ-1.1 מיליארד דולר.

עסקת הרכישה של Waze הייתה מלאת דיווחים ובחודשים האחרונים צצו אין ספור שמועות לגבי רכישה אפשרית של הסטארט-אפ הישראלי – תחילה, לפני ארבעה חודשים, דווח על משא ומתן בין אנשי Waze לחברת Apple, משא ומתן שהוכחש על ידי שני הצדדים. ככל הנראה Waze סירבו להצעתה של אפל שעמדה על סך חצי מיליארד דולר. לאחר מכן דווח כי אנשי Waze נמצאים במשא ומתן בשלבים מתקדמים מאוד עם פייסבוק, משא ומתן שהחל באוגוסט והניב בין היתר את שיתוף הפעולה בין פייסבוק ו-Waze. המשא ומתן עם פייסבוק התקיים במקביל למשא ומתן עם חברת אפל, אך לעומת אפל, פייסבוק הציעו ל-Waze מיליארד דולר. גם משא ומתן זה נכשל, ולפני חודש החלו לצוץ ברשת דיווחים על כך שחברת גוגל מעוניינת לקנות את Waze. דיווחים אלו התקבלו בהפתעה מצד חובבי הטכנולוגיה, הרי לגוגל כבר עכשיו יש שירות מפות מתקדם מאוד, אז מדוע הם צריכים את שירות המפות של Waze?

לפני ימים אחדים החלו לצוץ דיווחים באתרי החדשות הישראליים, על כך שגוגל עומדת לרכוש את Waze ב-1.3 מיליארד דולר. דיווחים אלו אומתו באופן חלקי היום, לאחר שגוגל הודיעו בבלוג שלהם על קניית Waze , אך בסכום של 1.1 מיליארד דולר, עסקה שתיסגר במהלך החודש הבא. רכישה זו, בסכום חסר תקדים של 1.1 מיליארד דולר, שברה שיא ונחשבת לרכישת האפליקציה הכי יקרה אי פעם.  Waze וגוגל הודיעו שמרכז הפיתוח יישאר בישראל ולא יפוטרו עובדים: “צוות הפיתוח של Waze יישאר בישראל ויפעל משם באופן נפרד”, נכתב בבלוג של גוגל. סכום הרכישה ישולם במזומן (כלומר לא במניות) למשקיעים ולבעלי המניות, למנהלים ולעובדי החברה וכנראה תנאים אלו הם הסיבה העיקרית לכך ש-Waze הסכימו להצעתה של גוגל.

ככל הנראה, גוגל רוצים לסגור את הרכישה במהלך החודש הבא, על מנת להספיק להטמיע את Waze בגרסה האנדרואיד החדשה, Android 5 Key Lime Pie, אשר צפויה לצאת בסתיו הקרוב.

מנכ"ל Waze, סיפר על הרכישה בתוך הבלוג שבאתר של Waze: "אני מתרגש להכריז היום על כך שהסכמנו להצטרף לגוגל … אנחנו נרגשים מהאפשרות לעבוד יחד עם הצוות של Google Maps על מנת לשפר את יכולות החיפוש שלנו, ועל מנת להצטרף למאמצים המתמשכים של הצוות כדי ליצור את המפה הכי טובה בעולם"

Waze נמנית כיום בין האפליקציות הניווט הגדולות ביותר בעולם ומתחרתה העיקרית היא Google Maps. כיום היא בעלת נתח שוק של כ-10 אחוז ועם כ-50 מיליון משתמשים ברחבי העולם. רק בתחילת החודש השיקה החברה את גרסה 3.7 שמוסיפה יותר חיבור עם הרשת החברתית פייסבוק עם קישור ל-Facebook Event המאפשר לצפות ולנווט ישירות לאירועים משותפים הנוצרים דרך פייסבוק ומי החברים המגיעים לאירוע והאם הם כבר הגיעו למקום.  יהיה מעניין לראות כיצד גוגל תשתמש בכלים של Waze על מנת לשפר את אפליקציית המפות שלהם, או באותה מידה יהיה מעניין לראות כיצד Waze ישפרו את האפליקציה המצליחה, לאחר שיחשפו לכלי פיתוח המפות המתקדמים של גוגל.