לוגו גוגל

בימים אלו ממהרות חברות הטכנולוגיה לשחרר עדכונים שמטרתם לצמצם ככל האפשר את מידת הפגיעות של מערכות שונות לפרצות Spectre ו-Meltdown שנתגלו כמעט בכל מעבד שהגיע לשוק בעשור האחרון. בעוד שאכן ניתן להגן על רוב המערכות באמצעות עדכון תוכנה, החשש הוא כי עדכונים אלו עשויים לפגוע משמעותית בביצועים.

עם זאת, לפי גוגל (Google) התיקונים לא חייבים להיות מלווים בהכרח בפגיעה כלשהי בביצועים. בפוסט שהתפרסם בבלוג הרשמי של החברה נחשף כי כבר בספטמבר האחרון הותקן במערכותיה עדכון ראשון שחסם שתיים מתוך שלוש מתקפות מוכרות הנשענות על הפרצות, ללא כל פגיעה בביצועי המערכת, ולטענת גוגל, אפילו מבלי שמשתמש אחד הצורך את שירותי הענן של גוגל ירגיש בבעיה כלשהי.

סוג המתקפה השלישי, שגוגל אינה מפרטת עליו יתר על המידה בכדי לא להעניק להאקרים את ההזדמנות לנצל זאת, נתגלה כאתגר משמעותי יותר, אך בסופו של דבר הצליחה החברה לפתח פתרון תוכנה בשם Retpoline שמצליח לתקן את הפרצה תוך פגיעה מינורית וכמעט לגמרי בלתי מורגשת בביצועים.

גוגל לא רק מתהדרת בהישגיה, אלא מעוניינת לחלוק אותם עם יתר התעשייה. הקוד שמאחורי פתרון התוכנה שלה כבר הועבר למספר חברות חיצוניות על מנת שאלו יוכלו גם להשתמש בו, ועושה רושם כי גוגל תשמח לסייע לכל גורם בתעשייה לתקן את הפרצה תוך פגיעה מינימלית בביצועים.