ביומה השני של כנס Google I/O שבה כבר קיבלנו הכרזות על גרסת האנדרואיד החדשה, ושירותי מוזיקה וסרטים, מכריזה גוגל על תוכנית ה-Chromebooks, מחשבים מבוססי מערכת ה-Chrome OS שסוף סוף יוצאת אל האור.

ענן אחד גדול
המערכת, והחומרה שתלווה אותה תפעל כאמור כל כולה פועלת ברשת. הקונספט החדש-ישן מציג לנו מערכת הפעלה שמופעלת אך ורק מהרשת, כשההבטחה היא לחווית שימוש אחרת, כזאת שלא הכרנו של מערכת יציבה ובטוחה, עם מידע המאוחסן בענן המחשוב של גוגל, עם זמן אתחול של שניות בודדות ולכן כל המידע האישי, המוזיקה, הסרטים, המסמכים והכל יאוחסן בענן ברשת, כך שאינכם תלויים למעשה במחשב הפיזי הנמצא במקום מסוים ומכל מחשב המריץ את ה-Chrome OS תוכלו לגשת למידע שלכם.

המערכת מבוססת על הפצת לינוקס ייעודית ונבנתה כולה סביב דפדפן ה-Chrome שלמעשה, זה הדבר הראשון וכמעט היחידי שתראו כאשר תפעילו את המערכת. זאת עם תוספות שונות כדוגמת ה-Chrome Web Store להתקנת תוספים שונים לדפדפן ולמערכת.

המחשבים הראשונים
תחילה הציגה גוגל את המחשבים הראשונים אשר יריצו את המערכת וצפויים לצאת בחודש הבא בארה”ב ובהמשך גם באירופה. גם Acer וגם Samsung באו להשוויץ בחומרה החדשה, שלמעשה מדובר בנטבוק מבוסס מעבד ה-Atom המוכר. ל-Acer מסך בגודל 11.6 אינצ’ עם מעבד N570 1.67GHz כפול ליבה, זיכרון לאחסון 16GB SSD, שתי יציאות USB, יציאת HDMI, מצלמת רשת ומשקל של 1.3 ק”ג על סוללה ל-6 שעות עבודה. מחירו יחל ב-$349 לגרסת WiFi כשגם אופציה למודם דור 3 תמצאו כאן (כי הרי בלי אינטרנט, אין הרבה מה לעשות עם המחשב נכון?). האפשרות השנייה היא סמסונג עם מחשב בגודל 12 אינצ’ 1280×800 וחומרה כמעט זהה כשהוא מוסיף 8.5 שעות סוללה על משקל של 1.48 ק”ג. מחירו יחל ב-$429 ועד $499 לגרסת 3G.

קרא עוד:  אפל עדכנה את מערכות ההפעלה שלה, וזה מה שחדש

גם לסטודנטים ומוסדות
לא רק לשוק הפרטי גוגל מנסה לחדור, אלא גם לשוק הארגוני ולמוסדות הגדולים. לדברי החברה, על פי סקר שערכה 75% מהחברות שנבדקו יהיו מוכנות לעבור ל-Chrome OS כבר עכשיו. ייתכן שזה מה שלמעשה גם לה להציע תוכנית ייחודית שמאפשרת למוסדות, ארגונים וסטודנטים להשכיר מחשבים מבוססי המערכת החל מ-$20 לחודש לראש. למעשה, הגבלת המערכת לגודל מסך בן 12 אינצ’ לא קסמה למנהלי ה-IT, לכן היא גם הציגה מיני מחשב של סמסונג המריץ את המערכת (המזכיר להפליא את ה-Mac Mini) ומספק הכל כמחשב לכל דבר.

Angry Birds לכרום
אם יש עוד פלטפורמה שמשחק ה-Angry Birds לא הגיע אליה זה זה, ומבלי לבזבז זמן כבר המפתחת Rovio העלתה לחנות ה-Chrome Web Store את המשחק להורדה.

יש לומר שאנחנו וגם רבים אחרים ציפו כי מחשבי ה-Chrome OS יהיו פתרון למחשבים זולים במיוחד, כשיבוססו על מעבדי ה-ARM הרצים לנו בסלולרי עם חיי סוללה יוצאי דופן. בפועל, קיבלנו מחשבי נטבוק רגילים שמחירם לא השתנה, ובתג מחיר שכזה אנחנו לא רואים את המשתמש הפשוט זונח כל כך מהר את מערכת ה-Windows הנוחה לטובת מערכת חדשה, עם קונספט שונה כמו של ה-Chrome OS.

ולמי שעדיין לא הבין לעומק את הרעיון, הנה סרטון שמסביר זאת קצת יותר טוב.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.