דפדפן כרום (Chrome) של גוגל (Google) יחסום החל מחודש אוקטובר 2020 הורדות של קבצים משרתים בלתי מאובטחים, כאשר הקישור להורדה נמצא בדף המאוחסן דווקא על שרת מאובטח (HTTPS). מדובר בחסימת קבצים מרוב הסוגים, בהם קבצי תוכנה (exe), אפליקציות (apk), ארכיבים דחוסים (zip), קבצים משרדיים וגם תמונות ומוזיקה. כבר בגרסה 82 של הדפדפן, הצפויה לצאת בחודש אפריל, תופיע אזהרה לגבי הורדת חלק מהקבצים הללו, ולאורך החודשים הבאים תלך ותחמיר גוגל את הצעדים עד לחסימה מלאה כאמור.

גוגל הודיעה כי תחל לחסום הורדת קבצים כמו exe או zip מאתרים לא מאובטחים

ההיגיון מאחורי ההחלטה הוא החשד בגוגל כי משתמשים המקישים על קישורים להורדה באתרים מאובטחים, מניחים כי הקבצים אותם הם מורידים מגיעים ממקור מאובטח גם כן – למרות שזהו לא בהכרח המצב. לצורך העניין, אתר שאיננו מאוחסן על שרת מאובטח ומציע קבצים להורדה, לא יחסם, שכן בגוגל מניחים כי המשתמש כבר מודע לקיומו של סיכון מסוים הודות להודעות האזהרה שאותן הדפדפן כבר מציג בזמן גלישה באתרים מסוג זה.

בגוגל מקווים כי יתר הדפדפנים הפופולריים בשוק יאמצו גישה זו, לטובת המשתמשים – ומתוך כוונה לאלץ את מנהלי האתרים לאמץ סטנדרטים גבוהים יותר של אבטחת מידע בהקדם האפשרי. מארגון מוזילה (Mozilla), האחראי לפיתוח הדפדפן פיירפוקס (Firefox) כבר הגיבו בחיוב ליוזמה, אך טרם נמסר מתי בדיוק תשולב חסימה דומה גם בדפדפן זה.