גוגל חוגגת היום, מעט באיחור, את יום ההולדת ה-30 לאינטרנט, בדודל שמזכיר כמה התקדמנו מאז ראשית ימיה של הרשת ועד היום.

הדודל מציג מחשב ישן שפותח, לאט לאט, סרטון של גלובוס מסתובב, המעוצב ככל הנראה בהשראת האייקון האגדי שהעביר לגולשים בדפדפן Netscape את הזמן הארוך בין הלחיצה על קישור או כתובת ועד שהאתר נפתח.

30th Anniversary of the World Wide Web

אמנם, הרשת לא הומצאה לפני 30 שנה – רשתות מחשבים היו קיימות כבר משנות ה-60 בארגונים צבאיים ומדעיים – וגם לא הושקה במועד זה. מה שקרה אתמול (11 במרץ) לפני 30 שנה (1989) היה שטים ברנרז-לי, אז עובד בארגון האירופי לחקר הגרעין (CERN), שלח לבוס שלו מכתב בו הציע מנגנון למה שהוא קרא לו "ניהול מידע".

המסמך כלל את עקרונות הבסיס של מה שהפך תוך זמן קצר לאינטרנט: רעיונות כמו שפת תכנות לטקסט הכולל קישורים (HTML), פרוטוקול אחיד להעברה של טקסט כזה (HTTP) ומערכת זיהוי מסמכים אחידה (UDI, שהפכה מאוחר יותר ל-URL).

ברנרז-לי עצמו, אגב, חוגג את המאורע באופן מעט פחות נוסטלגי. מי שנחשב לממציא הרשת בחר את יום השנה להישג הגדול שלו להכריז על קמפיין בשם ForTheWeb#, במסגרתו הוא קורא לכינון אמנה חדשה לשירותי אינטרנט שאליה תתחייבנה בסופו של דבר חברות וממשלות.

במכתב שמסביר את הצורך באמנה אף לא היסס ברנרז-לי לעקוץ את גוגל: "חברות חייבות לעשות יותר על מנת לוודא שרדיפתן אחר רווחים מהירים אינה באה על חשבון זכויות אדם, דמוקרטיה, עובדות מדעיות או בטיחות הציבור. פלטפורמות ומוצרים צריכים תכנון שלוקח בחשבון פרטיות, גיוון ואבטחה. השנה ראינו מספר עובדי טכנולוגיה קמים ודורשים התנהלות עסקית טובה יותר. עלינו לעודד את הרוח הזו". מלבד הדגש על פרטיות, המשפט וחצי האחרונים רומזים למרד שהתרחש בתוך גוגל כאשר עובדי החברה סירבו לעבוד על מנוע חיפוש המותאם לדרישות הטוטליטריות של ממשלת סין.